هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
جستجو

آرا و عقاید سید احمد فردید (مفردات فردیدی) (انتشارات علم)

تولید کننده: انتشارات علم
5,500 تومان

آرا و عقاید سید احمد فردید (مفردات فردیدی) (انتشارات علم)

پس از حمد و ثنای خداوند سبحان و متعال و ذکر سلام و تحیت بر حضرت محمد مصطفی خاتم الانبیاء (ص) و آل پاک او چنین گوید که: استاد سید احمد فردید از بزرگان این سرزمین دانشمندی صاحب خرد و ایمان بوده با ااندیشه های ناب حکمی خاص و احوالات یگانه خویش. در جوانی توفیق مرا یار بود تا به مدت ده سال پیوسته در محضر سخن ایشان باشم و از ایشان بسیار فرا آموزم. این نوشته که عصیر مایه سخنان اوست حاصل مصاحبت ها و مراودات و محاضرات آن زمان است. دوستان عهد قدیم از من چنین خواستند تا در این زمان آنها را به نشر سپارم، شاید که دیگران را سودمند سازد. این سخنان از زبان او به نحو ارتجالی بیان شده است و پراکندگی ها در اظهارات وی کم نیست، بی نظم و نسق و بی هیچ هماهنگی پیشینی بیان شده است و من سعی در پاسخ خواسته دانشوران و دوستان بر آن نموده ام تا این گفتارهای پراکنده را در ضمن مقولات مجامعی فراهم آورم و تا آنجا که این کار ممکن بود به مضمون و فجوی سخن ایشان نیفزایم و البته بر مطاوعت فرموده من علمنی حرفا میل دارم به تکریم نام وی بکوشم و همت بر آن دارم تا این سخنان را که در مواردی از عسرت روزگار و فریب چرخ غدار از مداومت عالمانه خارج و به برخی عبارات موهن و سس آلوده شده بود تا بدان حد که میسور افتد پاک و صاف بگردانم و از آنجا که شیوه سخن گفتن او بر نظم مقوله ای و یا مفهومی قرار نمی یافت و ازهر دری سخنی و کلامی رانده می شد بر گرد هر موضوعی و مبحثی سخن پیش می آمد و او را کلام بر یک نهج و روال نبود بر آن شدم تا آن را بر ترتیب مفید بر موضوعات کلی به قاعده آورم و با منضم ساختن اظهارات و عبارات مألوف و مربوط سخنان او را به فهم نزدیک سازم تا همگان به قدر رأی و خرد خود بدان آگاه شوندو از آن سود برند.
مرحوم استاد سید احمد فردید را بیشتر می توان از صنوف حکما بر شمرد تا در صفوف فیلسوفان چه او خود حکمت را اعم از فلسفه می دانست. البته این سخن که آیا حکمت اعم از فلسفه است چنانچه ماده معنی حکم و ماده معنی سوفیا را در نظر آوریم به ظاهر عکس به نظر می آید چه سوفوس که دانش است بخشی از آن دانش حکمت و یا حکم است و بنابراین حکمت اخص از فلسفه است که متناظر دانش غیر مشروط به حکم است. فلسفه یعنی دوستداری دانش چنان که می نماید و حکمت مترادف با آن نیست و گواه آن اینکه در قرآن کریم بارها گفته شده است خداوند حکیم است. پس این حکمت غیر از سوفوس است.
ایشان معتقد بود حکمت در یونان به معنای رهبری است و غیر از سوفوس و فیلوسوفیاست و ترجمه فلسفه به حکمت خود قسمی غربزدگی است، البته در نظر او تفکر حکمی هم می تواند شیطانی باشد.
می توانیم شیوه ایشان را حکمت خطاب کنیم. ایشان مایل به استقلال و تمیز و تجزیه حوزه های مختلف اشراق، تصوف، کلام و فلسفه از یکدیگر بود و به امکان اتحاد اینها قایل نبود. ایشان می گفت آنها که یونانیت بر ایشان اصالت دارد فلسفه را به معنای اعم می گیرند و به طعنه از قول اینان می گفت «نحن معاشر الحکما الانحتاج الی الانبیا.»
به عقیده وی کار هیدگر فیلسوف آلمانی «رفتن از فلسفه به فلسفه با گذشت از فلسفه» است، البته این کار با تفکر یعنی با رفتن به تاریخ فلسفه ممکن است نه با رها کردن فلسفه. فردید به پیروی هیدگر چنین برنامه ای را برای تفکر خود می سازد: رفتن همان طریق با تذکر و تفکر: در فلسفه با تذکر فلسفی از فلسفه گذشتن. در هنر با تذکر هنر از هنر گذشتن. در سیاست با تذکر سیاسی از سیاست گذشتن. در یک جمله ایشان مخالف اصالت فلسفه بود. شاید بیشتر مخالف فلسفه خوانده ها. ایشان معتقد بود اسم و دوره فلسفه، که از آ« سخن خواهیم گفت، غیر از اسم و دوره قرن است و نباید این دو را یک گرفت. از سوی دیگر، وی اذعان می نمود که گریز از فلسفه ممکن نیست، و حتی او نیز نمی توانست از آن بگریزد «رها نمی کند ما را». او بر آن نبود که به فلسفه بدوبیراه گوید گرچه همانگونه که همگان از آشنایان و ناآشنایان به شیوه سخن او می دانند کمتر فیلسوفی و متفلسفی از زخم تند انتقادهای وی در امان بود. پندار او به راستی این بود که هرچه از فلسفه پرسش شود بهتر است. «آنها که از فلسفه خبر ندارند بیش از دیگران گرفتار فلسفه اند.» به علاوه فلسفه زندگی بهتر از علم زندگی است و فلسفه زده کمتر از علم زده قارعه زده است.
و ...

محصولات انتشارات علم قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

+ -
مشخصات محصولات
مؤلف کتاب: سید موسی دیباچ
سال چاپ کتاب: 1386
قطع کتاب: رقعی
صفحات کتاب: 472
نوع جلد کتاب: گالینگور
شابک کتاب: 2 -789-405-964-978
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن فرم نقد و بررسی
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*
*
مشتریانی که این کالا را خریدند، کالاهای زیر را نیز می خرند

كلمه و چیزها (انتشارات علم)


كلمه و چیزها (انتشارات علم)

مقدمه ای بر «کلمه و چیزها»
این نام پیش از این در مغرب زمین بر دو کتاب نهاده شده است. یک، کتابی از میشل فوکو به نام «کلمات و اشیاء» (les mots et les choses) که به انگلیسی با عنوان «نظم اشیاء» (The Order or thigns) چاپ شده و در آن، عنوان اصلی فرانسوی حذف شده است. دیگر، کتابی از کواین با نام «کلمه و چیز» (Word and Object) این خود حکایت از آن دارد که وسوسه ی چنین تسمیه ای پیش از این نیز گریبان دیگران را گرفته است. حتی در مورد نخست، امکان پرهیز از آن عنوان در ترجمه انگلیسی نیز بوده است؛ بی آنکه موضوع کتاب با تغییر عنوان مخدوش شود. از یک نظر می توان گفت که «کلمه و چیز» اسم عام همه کتابهاست و از این حیث نمی تواند اسم خاص کتابی از فوکو یا کواین باشد. همه کتابها را کلمه تشکیل می دهد و همه کتاب ها راجع به چیزهایند. از این رو اسم عام همه کتابها را بر روی کتاب خود نهادن، بر آن اسم ننهادن است. اما سنگینی بار «کلمه» در کتاب حاضر، چنان که خوانندگان در ضمن مطالعه به آن پی خواهند برد، مانع از آن بوده که نویسنده تسلیم وسوه نوآوری شود و عنوان دیگری اختیار کند. تنها امکان جایگزینی «کلمه» با «لوگوس» وجود داشت. اما در آن صورت با طیف معنایی وسیع کلمه اخیر مواجه می شدم و باید تکلیف خود را با آنها روشن می کردم، حال آنکه مرا تنها با «لوگوس» به معنی کلمه کار بود و نه بیشتر.
لوگوس Logos از ریشه فعل یونانی Legein به معنی «گفتن» است و لذا لوگوس به معنی «کلمه»، «کلام»، «آنچه گفته می شود» بر اصلی ترین معانی خود دلالت دارد که در کتب مقدسه همچون انجیل و قرآن به آن توجه خاص شده و در معنایی بسیار بنیادی به کار رفته است. با وجود آنکه نویسنده به این امر اذعان دارد که ناظر به این رشته مفهومی در کتابها بوده است، اما عمداً حتی از نقل عبارت معروف ابتدای انجیل یوحنا در باب کلمه و به گردن گرفتن چیزی خطیر چون تفسیر آن در این کتاب یا قبول آن در مقام چارچوب بحث و فحص خود سرباز زده ام. در هر حال نویسنده هرگز خود را متعهد به پیروی از لوازم چنین اشاراتی در آن کتب مقدسه که بیش از حد مجمل بوده است نکرده و کتابی در شرح و بسط آن و درباره ی علم کلام یا کلام جدید ننگاشته است. هرچند ممکن است حاصل به کار متکلمان نیز بیاید، اما مرا چشم به حوزه ی عمومی تری به نام فلسفه بوده است، همان جا که برای نخستین بار «لوگوس» به وسیله ی هراکلیتوس مطرح شد. آن فیلسوف یونانی که درصدد کشف اصل عقلی حاکم بر جهان بود، به لوگوس روی آورد. در نزد او این واژه ترکیبی از سه مفهوم جدای از یکدیگر است: اندیشه ی ما درباب جهان، ساختار عقلی ذات جهان، منبع و منشا این ساختار عقلی. از نظر او، لوگوس اصل عقلانیت در ذات جهان است. این معانی چندان دور از آن چه در کتب مقدسه در باب کلمه گفته شده است. نیست اماورود به بحثی تفصیلی تطبیقی در این مورد کاملاً دور از هدف این کتاب است. تنها همین اشاره را کافی می دانم تا از ابتدا حساب خود را از آن دو فیلسوف بزرگ، با کتاب هایی با نام های مشابه، جدا کرده باشم. در این کتاب به «کلمه» در افق وسیع تر و بینیادی تری نگریسته شده است. همین آن را پرحرف و حدیث تر و به جالش خواندنی تر می کند. در اینجا، کلمه تنها از اجزای سازنده ی کتاب ها و بالطبع آفریده ی نویسنده نیست، بلکه کلمه پیش از آن که به این معنا کلمه شود، نویسنده بودهاست.
و...

فهرست مطالب:

مقدمه ای بر «کلمه و چیزها»
1 - نوشته ای برای خودم
2 - نوشته ای برای همه
3 - آفرینش «همه» در وحدت عالم انسانی
4 - نوشته ای برای هیچ کس
5 - چه کتاب های خوبی می خوانم! چرا من این قدر خوب کتاب می خوانم!
6 - کلمه و امر تراژیک در زمین لرزه
7 - کسی آنجاست که آنجا نیست.
8 - ویتگنشتاین، فیلسوف کلمه
9 - صدای پیش از باران
10 - مفهوم پل در سی و سه پل
11 - من و دیوید بکام
12 - دست های بافنده

محصولات انتشارات علم قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

8,500 تومان

ایران بین دو کودتا (تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران از انقراض قاجاریه تا کودتای 28 مرداد) (انتشارات سمت) 1650


ایران بین دو کودتا (تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران از انقراض قاجاریه تا کودتای 28 مرداد) (انتشارات سمت) 1650

کتاب حاضر برای دانشجویان رشته تاریخ در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران از انقراض قاجاریه تا کودتای 28 مرداد» به ارزش 4 واحد تدوین شده است. امید است علاوه ‌بر جامعه دانشگاهی سایر علاقه‌مندان نیز از آن بهره‌مند شوند.

سخن سمت
یکی از اهداف مهم انقلاب فرهنگی، ایجاد دگرگونی اساسی در دروس علوم انسانی دانشگاه ها بوده است و این امر، مستلزم بازنگری منابع درسی موجود و تدوین منابع مبنایی و علمی معتبر و مستند با در نظر گرفتن دیدگاه های اسلامی در مبانی و مسائل این علوم است.
ستاد انقلاب فرهنگی در این زمینه گامهایی برداشته بود، اما اهمیت موضوع اقتضا می کرد که سازمانی مخصوص این کار تاسیس شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 63/12/7 تاسیس «سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها» را که به اختصار «سمت» نامیده می شود تصویب کرد.
بنابراین، هدف سازمان این است که با استمداد از عنایت خداوند و همت و همکاری دانشمندان و استادان متعهد و دلسوز، به مطالعات و تحقیقات لازم بپردازد و در هر کدام از رشته های علوم انسانی به تالیف و ترجمه منابع درسی اصلی، فرعی و جنبی اقدام کند.
دشواری چنین کاری بر دانشمندان و صاحب نظران پوشیده نیست و به همین جهت مرحله کمالمطلوب آن، باید به تدریج و پس از انتقادها و یادآوری های پیاپی ارباب نظر به دست آید و انتظار دارد که این بزرگواران از این همکاری دریغ نورزند.
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته های علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «انسان شناسی زیست» به ارزش 2 واحد تدوین شده است. امید است که علاوه بر جامعه دانشگاهی سایر علاقه مندان نیز از آن بهره مند شوند.
از استادان و صاحب نظران ارجمند تقاضا می شود با همکاری، راهنمایی و پیشنهادهای اصلاحی خود، این سازمان را در جهت اصلاح کتاب حاضر و تدوین دیگر آثار موردنیاز جامعه دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران یاری دهند.

فهرست
مقدمه
بخش نخست: انقراض قاجار
بخش دوم: تحولات ایران در دوره رضاشاه
بخش سوم: تحولات دهه 20 شمسی (تحولات ایران از سقوط رضاشاه تا ...)
کتابنامه

مقدمه
این کتاب گزارش تحولات گوناگونی است که جامعه ایرانی در فاصله میان دو کودتا از اسفند 1299 ش تا مرداد 1332 به خود دیده است. نگارنده این سطور نزدیک به دو دهه است که درسهای مربوط به تاریخ قاجار و تاریخ معاصر ایران از مشروطه به بعد را در همه سطوح در دانشگاههای کشور تدریس می کند. کتاب حاضر بر پایه درس گفتارهایی است که در کلاسهای درسهای یادشده و به ویژه کلاس درس تاریخ تحولات سیاسی و ... ایران؛ از انقراض قاجار تا کودتای 28 مرداد 1332 در دانشگاههای تبریز و تهران و ... ارائه شده اند. مخاطب من در این کتاب دانشجویان رشته تاریخ، به ویژه در مقطع کارشناسی اند. هرچند دانشجویان تاریخ در مقاطع دیگر و دانشجویان رشته های نزدیک به تاریخ، به ویژه دانشجویان علوم سیاسی در درسهای مربوط به تاریخ معاصر ایران، نیز می توانند از آن بهره گیرند. من این کتاب را چنان نوشته ام که دانشجویان در همه سطوح و مقاطع تحصیلی بتوانند به فراخور توان و نیازهای خود از آن بهره گیرند. از آنجا که کتاب را برای این طیف از دانشجویان آماده کرده ام همه جا تلاش کرده ام تا آنجا که در توان داشته ام گزارش کوتاه،؛ ساده و جامعی از مباحث ارائه دهم و در هر مبحث کتاب شناسی ساده مربوطه را از منابع و اسناد دست اول گرفته تا مطالعات و پژوهشهای جدید معرفی کنم. رویکرد آموزشی این کتاب چنین اقتضا می کرد که تا آنجا که می توانم از درازنویسی و آوردن شروح زاید پرهیز کنم، اما با این حال جامعیتی که از چنین کتابین با چنان عنوانی که در درس مربوطه هست انتظار می رفت باعث شد که حجم مطالب کتاب نسبتاً زیاد شود. استادان ارجمندی که این کتاب را قابل معرفی به عنوان یک متن آموزشی خواهند یافت می توانند حجم معیی از مباحث را برای آزمون نهایی معرفی و بقیه را به مطالعه آزاد دانشجویان واگذارند تا این مشکل برطرف شود.
بازیرگان صحنه تاریخ معاصر پرشمارند و درباره نقش و اثر آنان در رویدادهای گوناگون داوریهای مختلف و گاه متناقض صورت گرفته و می گیرد. از عواطف و احساسات انسانی است و یا اینکه عواطف و احساسات خود را به کلی در نگارش تاریخ به یک سود نهاده است، اما می تواند با اطمینان بگوید که همه تلاش خود را به کار برده است تا از جاده انصاف و اعتدال بیرون نشود. اینکه تا چه اندازه توفیق دانشجویان عزیز خاطرنشان می کند که تاریخ را انسانها درباره انسانها می نویسند نه فرشته ها و دیوها درباره فرشته ها و دیوها. اگرچه نمی توان منکر شد که گاه کسانی از دیوها بدتر و از فرشته ها بهتر می شوند، اما ما در تاریخ بیشتر با آدمهای معمولی و کمتر با استثناها سر و کار داریم. بنابراین بهتر است به ناروا از کسی دیو یا فرشته نسازیم.
نکته آخر اینکه اصل متن اولیه این کتابدر اواخر سال 1385 نوشته شد و انبوه کارهای آموزشی و پژوهشی به من اجازه نداد تا در بازنویسی آن که در یکی دو سال پیش از آن انجام شد متن را چنان که باید و شاید بر پایه منابع و مطالعاتی که برای نخستینبار در دو سه سال اخیر منتشر شدند بپرورانم. اگر عمری داشته باشمو فرصت بازنویسی این کتاب را بیابم چنین خواهم کرد و از منابع و نوشته های مهم و ارزنده ای که درباره مباحث گوناگون تاریخ دوره رضاشاه و دهه 20 ش در چند سال اخیر منتشر شده اند بهره خواهم گرفت. این کتاب کاستیهایی دارد که بیشتر برآمده از ناتوانی و کم دانشی نگارنده و اندکی نیز برخاسته از شتابزدگی و تنگی وقت و مجال بوده است و چه بسا به جز کاستیها، نادرستیها و خطاهایی نیز در آن راه یافته باشد. از خوانندگان گرامی درخواست دارم که این گونه موارد را یادآوری و گوشزد کنند تا برطرف شوند.

چكيده :
کتاب حاضر تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایران از کودتای 3 اسفند 1299 و برآمدن رضاخان تا جنبش ملی شدن نفت و کودتای 28 مرداد 1332 را به کوتاهی گزارش می‌کند. از مباحث عمده این کتاب است: چرایی و چگونگی وقوع کودتای 3 اسفند 1299 و نتایج و آثار آن تا پادشاهی رضاخان و استقرار سلطنت پهلوی؛ اقدامات و برنامه‌های نوسازی دوره سلطنت رضاشاه و تحولات فکری و ادبی و هنری آن دوره؛ مناسبات سیاسی ایران با دول خارجی در دوره رضاشاه؛ جنگ جهانی دوم و نقش و جایگاه ایران در آن؛ چگونگی سقوط رضاشاه و دیگر پیامدهای اشغال ایران به وسیله متفقین؛ تحولات ایران در دهه 20 ش و رفت‌وآمد پی‌درپی دولتها؛ بحران آذربایجان و کردستان و مسئله نفت شمال؛ چگونگی پیدایش جنبش ملی شدن صنعت نفت ایران و سرانجام آن تا سقوط دولت ملی مصدق با کودتای 28 مرداد. به اقتضای رویکرد آموزشی کتاب، نویسنده در همه جا و درباره هر یک از مباحث فوق، ضمن طرح دیدگاهها و نظرهای مختلف، مهم‌ترین منابع و مطالعات مربوط را نیز به خواننده معرفی کرده است.

محصولات انتشارات سمت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

23,000 تومان

باستان شناسی دین: با فانوس نظر در جستجوی آیینهای گمشده (انتشارات سمت) 1488


باستان شناسی دین: با فانوس نظر در جستجوی آیینهای گمشده (انتشارات سمت) 1488

كتاب حاضر براي دانشجويان رشته‌ باستان‌شناسي در مقاطع دكتري به‌ عنوان منبع اصلي درس «سمينار» به ارزش 4 واحد، كارشناسي ارشد به عنوان منبع مبنايي كليه دروس «پيش از تاريخ»، و كارشناسي به عنوان منبع كمك‌درسي درس «باستان‌شناسي قرآن كريم» به ارزش 2 واحد تدوين شده است. اميد است علاوه بر جامعه دانشگاهي، ساير علاقه‌مندان نيز از آن بهره‌مند شوند.

سخن سمت
یکی از اهداف مهم انقلاب فرهنگی، ایجاد دگرگونی اساسی در دروس علوم انسانی دانشگاه ها بوده است و این امر، مستلزم بازنگری منابع درسی موجود و تدوین منابع مبنایی و علمی معتبر و مستند با در نظر گرفتن دیدگاه های اسلامی در مبانی و مسائل این علوم است.
ستاد انقلاب فرهنگی در این زمینه گامهایی برداشته بود، اما اهمیت موضوع اقتضا می کرد که سازمانی مخصوص این کار تاسیس شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 63/12/7 تاسیس «سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها» را که به اختصار «سمت» نامیده می شود تصویب کرد.
بنابراین، هدف سازمان این است که با استمداد از عنایت خداوند و همت و همکاری دانشمندان و استادان متعهد و دلسوز، به مطالعات و تحقیقات لازم بپردازد و در هر کدام از رشته های علوم انسانی به تالیف و ترجمه منابع درسی اصلی، فرعی و جنبی اقدام کند.
دشواری چنین کاری بر دانشمندان و صاحب نظران پوشیده نیست و به همین جهت مرحله کمالمطلوب آن، باید به تدریج و پس از انتقادها و یادآوری های پیاپی ارباب نظر به دست آید و انتظار دارد که این بزرگواران از این همکاری دریغ نورزند.
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته های علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «انسان شناسی زیست» به ارزش 2 واحد تدوین شده است. امید است که علاوه بر جامعه دانشگاهی سایر علاقه مندان نیز از آن بهره مند شوند.
از استادان و صاحب نظران ارجمند تقاضا می شود با همکاری، راهنمایی و پیشنهادهای اصلاحی خود، این سازمان را در جهت اصلاح کتاب حاضر و تدوین دیگر آثار موردنیاز جامعه دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران یاری دهند.

فهرست
دیباچه
پیشگفتار
فصل نخست: تحلیلی معرفت شناختی بر باستان شناسی دین
فصل دوم: وجه آموزه ای - کلامی دین
فصل سوم: لایه رفتاری باستان شناسی دین
فصل چهارم: لایه کالبد مادی دین
فصل پنجم: سهم منابع مکمل در باستان شناسی دین
فصل ششم: مناسبت های بنیادین میان باستان شناسی (آرکئولوژی) و مشرب های ...
فصل هفتم: جنبه های زیباشناختی و آیینی هنر سفالگری و مناسبت آن با رمزهای ...
کتاب شناسی
نمایه

دیباچه
نام و جام واحدهای درسی گروه آموزشی باستان شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران مانند دیگر گروه های آموزشی دانشکده اغلب ثابت و پایدارتر از محتوا و مظروفشان بوده است. در این میان تدریس دو واحد درسی، یکی با عنوان «سمینار» در دوره دکترا و دیگری با نام «بررسی تکوین و تکون تمدن های باستانی از دیدگاه قرآن کریم» که بعدها با عنوان «باستان شناسی قرآن کریم» در دوره کارشناسی به این جانب سپرده شد، حائز اهمیت ویژه بوده است. محتوای هر دو واحد یاد شده در دو سطح متفاوت در چهارچوب سلسله گفتارهایی پیرامون باستان شناسی دین ارائه شده است. در دوره دکترا تدریس این واحد با حواشی، طرح مباحث و مسائل جنبی فراوان همراه بوده و برگزار شده است. گمان می برم دانشجویان نیز در مجموع از محتوای بحث ها، موضوعات و مسائل مطرح شده در کلاس خرسند بوده و رضایت داشته اند. در دوره کارشناسی ارشد مسائل مطرح شده هرچند به نحوی ساده و بی حاشیه تر، لیکن در پاره ای موارد برای دانشجویانس نگین بوده است. با این همه تصور می کنم باستان شناسی آیین و دین برای دانشجویان گروه باستان شناسی دانشگاه تهران تا حدی مفهوم آشنا و جاافتاده ای است.
مجموعه حاضر که پنج فصل به همراه دو مقاله مرتبط را شامل می شود، صورت بندی غربال شده و پیراسته از حواشی و مباحث متنوع و فراوان مطرح شده در کلاس درباره موضوع باستان شناسی دین است. در بازبینی واحدهای درسی گروه باستان شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران که طی سال های اخیر به همت و همکاری دوستان و همکاران صاحب این قلم در گروه انجام شده و آماده ارسال برای تصویب نهایی به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است، واحد درسی «باستان شناسی آیین و ادیان» از جمله دروسی است که پیش بینی شده و برای تصویب نهایی مورد موافقت قرار گرفته است.
متاسفانه کتاب حاضر به دلیل اخبار نگران کننده و ناگوار درباره طرح انحلال برخی مراکز سازمان میراث فرهنگی، به بهانه انتقال به خارج از پایتخت و پراکندنشان به شهرهای دیگر، در شرایط روحی سخت و سنگین و ملال آوری تنظیم شده است. اندیشیدن و قلم زدن در یک فضای گرفته و ملال انگیز و تهی از امنیت و آرامش خاطر و شان روحی دشوار و طاقت فرساست. چه بسا اگر اوضاع مساعدتر بود و روزگار موافق تر، این مجموعه با کیفیت و محتوای بالاتری تنظیم می شد و به انجام می رسید. با این همه، از تلاش به عمل آمده دلگیر نیستم. گمان می برم در افکندن طرح مباحث باستان شناسی ادیان و آیین های مفقود گذشته در گروه باستان شناسی دانشگاه تهران بیهوده و بی ثمر نبوده و زمان نیز به هرز از کف نرفته است.
حکمت الله ملاصالحی
دانشگاه تهران

محصولات انتشارات سمت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

6,000 تومان

تاریخ فرق اسلامی (1): فرقه های نخستین، مكتب اعتزال، مكتب كلامی اهل سنت، خوارج (انتشارات سمت) 805


تاریخ فرق اسلامی (1): فرقه های نخستین، مكتب اعتزال، مكتب كلامی اهل سنت، خوارج (انتشارات سمت) 805

اين كتاب براي دانشجويان رشته الهيات (اديان و عرفان) به عنوان منبع اصلي درس «تاريخ فرق اسلامي 1 و 2» به ارزش 4 واحد در مقطع كارشناسي تدوين شده است.

سخن سمت
یکی از اهداف مهم انقلاب فرهنگی، ایجاد دگرگونی اساسی در دروس علوم انسانی دانشگاه ها بوده است و این امر، مستلزم بازنگری منابع درسی موجود و تدوین منابع مبنایی و علمی معتبر و مستند با در نظر گرفتن دیدگاه های اسلامی در مبانی و مسائل این علوم است.
ستاد انقلاب فرهنگی در این زمینه گامهایی برداشته بود، اما اهمیت موضوع اقتضا می کرد که سازمانی مخصوص این کار تاسیس شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 63/12/7 تاسیس «سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها» را که به اختصار «سمت» نامیده می شود تصویب کرد.
بنابراین، هدف سازمان این است که با استمداد از عنایت خداوند و همت و همکاری دانشمندان و استادان متعهد و دلسوز، به مطالعات و تحقیقات لازم بپردازد و در هر کدام از رشته های علوم انسانی به تالیف و ترجمه منابع درسی اصلی، فرعی و جنبی اقدام کند.
دشواری چنین کاری بر دانشمندان و صاحب نظران پوشیده نیست و به همین جهت مرحله کمالمطلوب آن، باید به تدریج و پس از انتقادها و یادآوری های پیاپی ارباب نظر به دست آید و انتظار دارد که این بزرگواران از این همکاری دریغ نورزند.
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته های علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «انسان شناسی زیست» به ارزش 2 واحد تدوین شده است. امید است که علاوه بر جامعه دانشگاهی سایر علاقه مندان نیز از آن بهره مند شوند.
از استادان و صاحب نظران ارجمند تقاضا می شود با همکاری، راهنمایی و پیشنهادهای اصلاحی خود، این سازمان را در جهت اصلاح کتاب حاضر و تدوین دیگر آثار موردنیاز جامعه دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران یاری دهند.

فهرست
پیشگفتار
فصل اول: فرقه های اسلامی، بسترها و زمینه ها
بخش اول: فرقه های نخستین
فصل دوم: قدریه
فصل سوم: جهمیه
فصل چهارم: مشبهه
فصل پنجم: مرجثه
بخش دوم: مکتب اعتزال
فصل ششم: معتزله، سپیده دم اندیشه فلسفی
فصل هفتم: اندیشه معتزلی، رویکرد خردورزانه به دین
فصل هشتم: فرقه ها و طبقات مشاهیر معتزله
بخش سوم: مکتب کلامی اهل سنت
فصل نهم: کلام اهل سنت، نخستین تلاشها
فصل دهم: اشاعره نماینده کلام اهل سنت
فصل یازدهم: طحاویه
فصل دوازدهم: ماتریدیه
فصل سیزدهم: کرامیه
بخش چهارم: خوارج
فصل چهاردهم: خوارج، ازحزبی سیاسی تا فرقه ای کلامی
فصل پانزدهم: اندیشه ها و مشاهیر خوارج
فصل شانزدهم: فرقه های خوارج
کتابنامه
نمایه

پیشگفتار
تاریخ فرق اسلامی تاریخی است پر از فراز و فرودها و آکنده از رمزها و رازها و پیچیدگیها، فراز و فرودهایی که خود ریشه در دگرگونیهای اوضاع فکری، سیاسی و اجتماعی جهان اسلام و طلوع و غروب اندیشه ها و اندیشه وران دارد و رمزها و رازها و پیچیدگیهایی که خود به برداشتهای متفاوت از دین و اهداف و انگیزه های گوناگون در برخورد با دین و پدیده های دینی و نیز چگونگی بیان و فهماندن اندیشه ها و آموزه ها و یا داوری دیگران درباره این اندیشه ها و آموزه ها باز می گردد.
این تاریخ پر تحول از زاویه های متفاوت مورد توجه قرار گرفته و در تلاشهای متفاوت جلوه هایی از آن نمایانده شده است، گاه در آثار عمومی تاریخی به دیگرگونیهای اندیشه ها به عنوان یک پدیده تاریخی پرداخته شده است، گاه در کتابهای طبقات و تراجم در لابه لای شرح حالهای اندیشه وران به سیر تحول اندیشه ها و صاحبان آنها اشاره شده است، گاه در منابع و متون کلامی و در گزارشی که از انگاره ها و آموزه ها به دست داده شده و بویژه از رهگذر مقایسه آنها با همدیگر به بخشی از تاریخ اندیشه دینی که خود در هر یک از فرقه ها راهی جداگانه را پیموده نظر افکنده شده است و گاه در آثاری که به کیشها و فرقه ها اختصاص یافته گزارش هایی هرچند آمیخته به اهداف و انگیزه ها و داوریهای ایدئولوژیک به دست داده شده است.
افزون بر اینها، در مطالعات متءخرتر و در بررسی تاریخ علوم و بویژه علوم عقلی و نیز دانشهای دینی بخشی از تاریخ فرقه ها یا بخشی از آنچه به تاریخ فرقه ها مربوط می شود مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و در دوران معاصر هم مطالعات فراوان و گوناگونی در زمینه تاریخ اندیشه ها و تاریخ فرقه ها در اسلام انجام یافته و حاصل این مطالعات در آثاری خواه به زبان فارسی، خواه به عربی و خواه به دیگر زبانها فراروی نهاده شده است.
و ...

محصولات انتشارات سمت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

18,000 تومان

تاریخ فرق اسلامی (2): فرق شیعی و فرقه‌ های منسوب به شيعه (انتشارات سمت) 814


تاریخ فرق اسلامی (2): فرق شیعی و فرقه‌ های منسوب به شيعه (انتشارات سمت) 814

كتاب حاضر براي دانشجويان رشته الهيات (اديان و عرفان) در مقطع كارشناسي به عنوان منبع اصلي درس «تاريخ فرق اسلامي 2» به ارزش 2 واحد تدوين شده است. اميد است كه علاوه بر جامعه دانشگاهي ساير علاقه‌مندان نيز از آن بهره‌مند شوند.

سخن سمت
یکی از اهداف مهم انقلاب فرهنگی، ایجاد دگرگونی اساسی در دروس علوم انسانی دانشگاه ها بوده است و این امر، مستلزم بازنگری منابع درسی موجود و تدوین منابع مبنایی و علمی معتبر و مستند با در نظر گرفتن دیدگاه های اسلامی در مبانی و مسائل این علوم است.
ستاد انقلاب فرهنگی در این زمینه گامهایی برداشته بود، اما اهمیت موضوع اقتضا می کرد که سازمانی مخصوص این کار تاسیس شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 63/12/7 تاسیس «سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها» را که به اختصار «سمت» نامیده می شود تصویب کرد.
بنابراین، هدف سازمان این است که با استمداد از عنایت خداوند و همت و همکاری دانشمندان و استادان متعهد و دلسوز، به مطالعات و تحقیقات لازم بپردازد و در هر کدام از رشته های علوم انسانی به تالیف و ترجمه منابع درسی اصلی، فرعی و جنبی اقدام کند.
دشواری چنین کاری بر دانشمندان و صاحب نظران پوشیده نیست و به همین جهت مرحله کمالمطلوب آن، باید به تدریج و پس از انتقادها و یادآوری های پیاپی ارباب نظر به دست آید و انتظار دارد که این بزرگواران از این همکاری دریغ نورزند.
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته های علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «انسان شناسی زیست» به ارزش 2 واحد تدوین شده است. امید است که علاوه بر جامعه دانشگاهی سایر علاقه مندان نیز از آن بهره مند شوند.
از استادان و صاحب نظران ارجمند تقاضا می شود با همکاری، راهنمایی و پیشنهادهای اصلاحی خود، این سازمان را در جهت اصلاح کتاب حاضر و تدوین دیگر آثار موردنیاز جامعه دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران یاری دهند.

فهرست
پیشگفتار
فصل اول: کلیاتی درباره تشیع
فصل دوم: کیسائیه
فصل سوم: زیدیه
فصل چهارم: اسماعیله
فصل پنجم: اثنی عشریه
فصل ششم: غالیان
فصل هفتم: واقفه
کتابنامه
نمایه

مکتب تشیع مکتبی است پر عظمت و پرآوزاه و به همان اندازه دارای تاریخ پرفراز و فرود و همپای و همزاد با تاریخ اسلام، آن سان که جداکردن تاریخ این ممکتب از تاریخ تحولاتی که بر آیین محمدی گذشته کاری است ناشدنی.
عظمت، دیرینه و تحولات گوناگونی که بر این مکتب گذشته و از دیگر سوی، گستردگی این مکتب و نیز این حقیقت که نام «شیعه» در گذر تاریخ، طایفه هایی چند از علاقه مندان به خاندان پیامبر را در خود جای داده سبب شده است گزارشهایی که از تاریخ این مکتب، به مفهوم تاریخ کلامی آن، به دست داده شده گاه گرفتار ابهام و گاه در تنیده با پیچیدگیهای ویژه خویش باشد. از آن سوی، نامهربانیهایی که بر این مکتب رفته گاه حقایقی را از آنچه بر این مکتب گذشته واژگونه نمایانده و گاه آن اندازه از واقعیت فاصله یافته که هیچ نتوانسته است روایت گری راستین از تاریخ باشد.
با این همه، عظمت، اصالت و معنویت تشیع اجازه نداده است همه حقیقت در این باره پنهان بماند و بدین سان درگزارشهایی که منابع تاریخی در این زمینه به دست داده، در هر یک به گونه ای جلوه ای از جمال این مکتب رخ نموده است، از منابع عمومی تاریخی گرفته تا منابع عمومی فرقه شناختی که پدیدآورندگان آنها میانه خوبی با شیعه نداشته و یا دست کم از اطلاع همه جانبه ای درباره شیعه برخوردار نبوده اند و از آنها تا منابع انگشت شمار تاریخ فرقه های شیعه که عمدتاً از فهرست کردن انشعابها فراتر نرفته اند.
کتابی که اکنون فراروی دارید تلاشی فروتنانه در به دست دادن گزارشی آغازین از مکتب تشیع و فراز و فرودهای کلامی و مشاهیر اندیشه این مکتب است.
و ...

محصولات انتشارات سمت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

18,500 تومان
logo-samandehi
چنانچه موفق به پیدا کردن کتاب مورد نظر خود در سایت نشده و یا فرصت کافی جهت ثبت سفارش آنلاین را ندارید نگران نباشید با 66496367 – 66966968 – 021 تماس و یا در تلگرام به شماره 09037125318 پیام داده و ثبت سفارش نمایید.