بانک کتاب - کتابفروشی - خرید کتاب
 
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
جستجو

انتشارات ایده خلاقیت

به فروشگاه کتاب اینترنتی و کتاب فروشی بانک کتاب چل سی بوک، جامع ترین بانک اینترنتی کتاب، جهت خرید اینترنتی، خرید آنلاین کتاب و محصولات فرهنگی از جمله: کتاب های دانشگاهی، کودک و نوجوان ، هوش و سرگرمی ، کمک آموزشی ، آموزشی ، نرم افزار، عمومی ، زبان، هنر، لوازم التحریر و ... خوش آمدید.

موضوعات کلی کتابهای انتشارات ایده خلاقیت به شرح ذیل می باشد:

کتاب های کاریکاتور انتشارات ایده خلاقیت (قابل تهیه به صورت خرید اینترنتی در فروشگاه اینترنتی  4030book.ir)

کتاب های پرتره انتشارات ایده خلاقیت (قابل تهیه به صورت خرید اینترنتی در فروشگاه اینترنتی  4030book.ir)

کتاب های نقاشی انتشارات ایده خلاقیت (قابل تهیه به صورت خرید اینترنتی در فروشگاه اینترنتی  4030book.ir)

کتاب های ایده پردازی انتشارات ایده خلاقیت (قابل تهیه به صورت خرید اینترنتی در فروشگاه اینترنتی  4030book.ir)

شما می توانید تمامی آثار انتشارات ایده خلاقیت را در سایت فروشگاهی و کتاب فروشی بانک کتاب 4030book ملاحظه و با مطالعه ی توضیحاتی در مورد محتوای کتاب ها در صورت تمایل، کتاب مورد نظر خود را به روش خرید اینترنتی و آنلاین تهیه نمایید. خرید اینترنتی کتاب به شما این امکان را می دهد تا با موضوعات کتاب ها آشنا شوید و سپس اقدام به خرید آنلاین کتاب مورد نظر خود نماید. تمام سعی ما در بانک کتاب چل سی بوک 4030book که در زمینه فروش اینترنتی کتاب، محصولات فرهنگی و لوازم التحریر فعالیت دارد، ارائه آثار منتخب و مورد علاقه شما عزیزان فرهنگی و دوست دار کتاب می باشد تا خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی را به راحتی و آسانی تجربه کنید. بانک کتاب چل سی بوک (www.4030book.ir) امکان مشاهده توضیحات و خرید اینترنتی کتاب در تمامی زمینه ها از جمله: دانشگاهی ، عمومی ، آموزشی ، کمک آموزشی، کودک و نوجوان، هوش و سرگرمی ، زبان، هنر، لوازم التحریر و آثار منتخب، معتبر و دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای شما عزیزان در سایت خود فراهم نموده است. از مزایای استفاده خرید اینترنتی کتاب های انتشارات ایده خلاقیت پرداخت آنلاین وجه کتاب، تحویل کتاب درب منزل، کاهش تردد در شهر، کاهش آلودگی هوا و ترافیک و حفظ آرامش شما عزیزان دوستدار محصولات انتشارات ایده خلاقیت می باشد.لازم به ذکر است کتاب فروشی اینترنتی بانک کتاب چل سی بوک دارای مجوز از وزارت صنعت ، معدن و تجارت – مرکز توسعه تجارت الکترونیک (نماد الکترونیکی) می باشد. همچنین می توانید لیست کتاب ها و آثار منتشره انتشارات ایده خلاقیت را در اینجا مشاهده نماید.

 

3 مورد در گرید 4 مورد در گرید لیست

احمد محمود (حسین جاوید) (از مجموعه ی یاد) (انتشارات ایده خلاقیت)


احمد محمود (حسین جاوید)

حسین جاوید
متولد شهریور 1364، لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارد. او سال ها روزنامه نگاری و ویراستاری کرده و در مؤسسات انتشاراتی معتبر کارشناس کتاب بوده است. در ده سال اخیر، بیش از دویست مقاله، افزون بر پنجاه کتاب ویرایشی و نیز پنج کتاب تألیفی مشترک از او منتشر شده است. نقد و پژوهش ادبی و مسائل زبان فارسی زمینه های اصلی کار اوست. او کتابی هم راجع به سعید نفیسی، نویسنده و پژوهشگر سرشناس ایرانی، نوشته که در مجموعه ی «یاد» در دست انتشار است.

سخن ناشر
عصر مدرن با تمام دستاوردهایش، اما عصر فراموشی نام گرفت. ظهور فلسفه ها و گفتمان های جدید سبب شد تا بسیاری از احساس های انسانی رو به فراموشی روند. همین موجب شد تا اندیشمندان به طرح ریزی فرهنگی، برای بازگشت به گذشته و خوانش خاطراتی که از گذشتگان به جای مانده، دست بزنند تا به راهی برای ایجاد توازن در شرایط روحی و روانی انسان معاصر دست یابند. این موضوع که مسئله ی پسامدرنیسم را مطرح کرد در پی احیای جهانی که پشتوانه ی فکری اش را از گذشته می یابد تا گام به دنیای جدید بگذارد طرح ریزی شد و در این راستا دست به احیای حس نوستالژیک در انسان زدند. این اندیشه توانست دنیای معاصر را بسازد تا حدی که امروز به فرهنگی عمومی در سطح جهان بدل شده است. مجموعه ی «یاد» در پس کالبدشکافی چهره های فرهنگی و هنری، چنین اندیشه ای را دنبال می کند.
مجموعه کتاب های «یاد» در پی کشف دست یافته های فرهنگی و هنری عصری است که ایران در میان اندیشه های سنت و مدرنیته غوطه ور بود اما توانست بسیاری از جریانات هنری را رقم بزند و به احیای فرهنگ معاصر دست یابد. در این میان نقش و جایگاه برخی از به تبع آفرینش هایی که داشتند پرنگ تر جلوه می کند و «یاد» قصد دارد چهره ی شفاف تری را از این هنرمندان به نسل امروزی بنمایاند.
امید است با چاپ و انتشار این مجموعه کتاب حرکتی که برای معرفی هنرمندان ایران در سطح جامعه آغاز شده است سرعت بخشیده شود.
آرش سلطانعلی

یادآر!
میرزا علی اکبر خان قزوینی (دهخدا) شبی در ایوردن سوئیس دوست از دست رفته اش میرزا جهانگیر خان صوراسرافیل را در خواب می بیند که به او می گوید: «چرا نگفتی او جوان افتاد؟» دهخدا می گوید: «من از این عبارت چنان فهمیدم که می گوید: «چرا مرگ مرا در جایی نگفته یا ننوشته ای؟» و بلافاصله در خواب این جمله به خاطرم آمد: «یاد آر ز شمع مرده یار آر!» در این حال بیدار شدم و چراغ را روشن کردم و تا نزدیک صبح سه قطعه از مسمط را ساختم و فردا گفته های شب را تصحیح کرده و دو قطعه ی دیگر بر آن افزودم و در شماره اول صور اسرفایل مطبعه ی ایوردن سوئیس چاپ شد.»
مجموعه ی «یاد» با این ایده ذر هن من و ما شکل گرفت تا ادای دینی شود به آن ها که «جوان افتادند» و سهمی در پیشرفت و آبادانی فرهنگ، هنر و ادب ایران زمین، از مشروطه تا به امروز داشتند. آن هایی که با همه بزرگی شان در سکوت و زیر غبار فراموشی گم شده، از یاد رفته اند و از مرگ به مرگ رسیده اند! از آن ها کمتر گفته و نوشته شده، یا اگر هم چیزهایی هست، در دسترس نیست! تصویری کدر و غیرواقعی از آن ها در ذهن نقش بسته و خود واقعی شان در پس خود الصاق شده به آن ها از یاد رفته است. مؤلفان و محققان همراه ما در این مجموعه با نگاهی تحلیلی به سراغشان رفته اند، تا زندگی، زمانه و آثارشان را با نگاهی نو مورد بررسی و کنکاش قرار دهند. تا شاید قدم کوچکی باشد برای حرکت های بزرگ فردا. بسیاری از محققان از درون همین صفحات محدود و کوتاه این مجموعه به شناخت نامه ی اساسی و مهمی رسیده اند که این مایه ی مباهات این مجموعه است، چرا که بر این باوریم کار اساسی آغاز شده و ادامه دارد. این یک آغاز است، همین...
جواد عاطفه
دبیر مجموعه ی یاد

اتاق احمد محمود هنوز همان است که بود. هیچ چیز تغییر نکرده است. فقط نوار سیاهی روی عکسی که در مراسم خاک سپاری او بین دوستدرانش توزیع شده بود کشیده شده و عکس روی دیوار جا خوش کرده است. قندانی که محمود در آن شیرینی می گذاشت و هر از چند گاهی صحنه های تلخی را که روایتگرشان بود با شیرینی آن ها تلطیف می کرد هنوز همان جا است. حتی شیرینی ها هم دست نخورده مانده اند. مدادهای زیادش که همیشه با آن ها می نوشت تراشیده شده و منظم روی میز هستند. پاک کن مومی اش به همان آخرین شکلی که دست های لرزان پیرمزد به آن داده باقی مانده. عینک ها و عصای پیرمرد رو و کنار میز هستند. ساعت اتاق را روی ده و بیست دقیقه ثابت کرده اند، یعنی دقیقاً همان زمانی که پیرمکرد برای همیشه لحظات و کلمات را تنها گذاشت و رفت. صندلی اش خالی است اما خودش اینجا و آنجا حضور دارد. پیرمرد غایب است و حاضر.
کودتا علیه دکتر مصدق پیروز شده بود. پایتخت و سراسر کشور در رعب و رخوت ناشی از دیکتاتوری و سرکوب فرو رفته بود. فعالان سیاسی این طرف و آن طرف پراکنده شده بودند. خیلی ها را گرفته و به بند کشیده بودند و بعضی را تبعید کرده بودند. بعضی هم مثل غلام در داستان «گذشته» به کنجی خزیده بودند و پنهانی زندگی می کردند. اخوان ثالث «زمستان» را در وصف همین روزها سرود، روزهایی که جمود و وحشت فضای سیاسی و فرهنگی کشور را در سیطره ی خود داشت. «هوا دلگیر، درها بسته، سرها در گریبان، دست ها پنهان، نفس ها ابر، دل ها خسته و عمگین» (اخوان ثالث 1381: 52).
در چنین فضایی بود که احمد محمود فعالیت ادبی اش را آغاز کرد. هنوز زخمی که کودتا بر پیکر روشنفکری و روشنفکرها زده بود باز بود. روشنفکران مایوس و سرخورده بودند و آنچه بعدها به «دوره ی شکست» معروف شد آغاز شده بود. محمود در بطن این شکست بود، چرا که خودش جزو فعالانی بود که بازداشت شده و به زندان رفت.
احمد محمود در چهارم دی ماه 1310، روز تولید عیسی مسیح، در اهواز به دنیا آمد و این تقارن بی حکمت هم نبود. چنان که او هم رنج های بسیاری کشید. فرزند اول خانواده ای پرجمعیت بود. نه برادر و خواهر داشت: محمود، محمد، قاسم، ماشاءالله، محسن، فاطمه، زهرا، حمیده، صدیقه، پدرش، محمدعلی اعطا، معمار تجربی بود و مدتی هم پیمانکار شرکت نفت بود. وقتی در سال 1356 فوت کرد، جمعیت بسیاری زیادی در مجلس ترحیم او شرکت کردند. حاج محمدعلی مرد مؤمن و مردم داری بود. محمود همیشه از او به نیکی یاد می کرد، هرچند معتقد بود به علت داشتن فرزندان متعدد نتانسته است آن طور که باید و شاید زیر پر و بال او را بگیرد و شرایط تحصیلش را فراهم کند. جد احمد محمود از کلهرهای کرمانشاه بود. خانواده ی او دو نسل قبل از محمد به دزفول مهاجرت می کنند و سپس به اهواز می آیند. به همین دلیل، محمود همیشه می گفت: «کردم، دزفولی ام، فارسم، ملغمه ای هستم!» خانواده ی محمود خانواده ی مرفهی نبود امابه برکت زحمت و تلاش پدر و اعضای خانواده دستش به دهانش می رسید و گذران می کرد.
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

15,000 تومان

انتخاب آژانس تبلیغاتی (انتشارات ایده خلاقیت)


انتخاب آژانس تبلیغاتی

فهرست مطالب
مقدمه ناشر
مقدمه
فرایندهای اصلی تبلیغات
هدف گذاری
برنامه ریزی
خلاقیت
تبلیغات و حل مسئله خلاق
طراحی ارزیابی
هدف ارزیابی
عوامل مؤثر در انتخاب متدهای همکاری
تیم ارزیابی
پیش بینی مراحل ارزیابی
تدوین مدل ارزیابی و تهیه چک لیست ها
چک لیست شناسایی اولیه پیمانکاران
چک لیست بازدیداز محل پیمانکاران
چک لیست برررسی پیشنهاد عملی
اجرای ارزیابی
تصمیم گیری نهایی
قرارداد همکاری
پیوست 1
پیوست 2

مقدمه ناشر
همواره نشر کتاب های متنوع و متعددی که - خصوصاً در سال های اخیر - در حوزه تبلیغات توسط همکاران ناشر به چاپ رسیده است را به فال نیک گرفته ایم و امیدوار بودیم و هستیم که نشر این کتاب ها تأثیر مؤثر خود را بر وضعیت نابسامان تبلیغات کشور خواهد گذاشت، کما این که تا امروز نیز تأثیر خود را داشته اند. البته این را هم می دانیم که انتظاری بعید است که گمان کنیم با نشر چند کتاب خوب، صنف تبلیغات ره صد ساله را یک شبه برود.
بیشتر کتاب هایی که تا به حال منتشر شده است، مخاطب آژانس های تبلیغاتی یا شرکت هایی بوده اند که برنامه ریزی، خلق اجرای تبلیغات خود یا مشتریان شان را برعهده داشته اند. در این میان منبعی برای شرکت هایی که با همکاری آژانس های تبلیغاتی، تبلیغات خود را برنامه ریزی و برون سپاری می کنند، نبوده است.
کتاب حاضر در راستای جبران این خلاء، دانش آکادمیک و تجربه سال ها فعالیت حرفه ای نویسنده را در اختیار شرکت های برون سپار و همکاران تبلیغاتی خود قرار می دهدتاس هم و نقش خود را در سمان دهی وضعیت غیرحرفه ای تبلیغات کشور ایفا کرده باشد.
آرش سلطانعلی - 1390

مقدمه
چگونگی برخورد شما با گرفتاری ها، دشواری ها و تصمیم گیرهای روزانه تان، مسیر آینده ی زندگی تان را به وجود می آورد.
دابلیو جین رابینسون
تصمیم گیری فرایندی است که انسان به صورت روزمره با آن مواجه می شود. روز را چگونه شروع کنم؟ به کجا بروم؟ چه مسیری را انتخاب کنم؟ چه بخورم؟ چگونه مذاکره کنم؟ و... زمانی که برای موضوعاتی این چنین تصمیم گیری می کنید، ناخودآگاه و به صورت عادت کلیه عوامل مربوط به موضوع را از طریق یک طرح ذهنی بررسی نموده و نهایتاً با ایجاداولویت برای یکی از انتخاب های ممکن، تصمیم نهایی را عملی می نمایید. که معمولاً کل این فرایند در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام می پذیرد.
تصمیم گیری در فرآیندهای کسب و کار نیز با توجه به تعدد متغیرهای تأثیرگذار، از اهمیت خاصی برخوردار است.
در این میان حوزه تصمیم گیری برای فرآیندهای مرتبط با بازاریابی، ترفیع فروشو به طبع آن تبلیغات به دلیل نقش حیاتی که برای ادامه کسب و کار دارند نیز دارای اهمیت به سزایی می باشد که کمتر به آن توجه شده است.
از آنجا که تبلیغات از فرآیندهایی است که معمولاً از طریق برون سپاری مدیریت می گردد، بنابراین تصمیم گیری درخصوص نحوه انجام این برون سپاری از دغدغه های مدیران ارشد سازمان است.
در این کتاب سعی شده استب ه صورت کاربردی برای تصمیم گیران حوزه بازاریابی، نحوه مدل سازی، تصمیم گیری و انتخاب همکار تبلیغاتی و نکات حائز اهمیت در این خصوص بررسی شود.
البته شرکت های تبلیغاتی نیز با در نظر گرفتن مطالب این کتاب می توانند احتمال موفقت خود را در گزینش ها افزایش دهند.

فرایندهای اصلی تبلیغات
بدیهی است که با توجه به جایگاه علمی که تبلیغات در عرصه بازاریابی یافته است، ملد های مختلفی برای برنامه ریزی تبلیغات توسط دست اندرکاران این صنعت تاکنون پیشنهاد و عملی شده است که هر یک دارای معایب و محاسنی بوده و در جایگاه خود کاربرد می یابند. لیکن 3 قسمت در همه این مدل ها را می توان به عنوان فرآیندهایی کلیدی نام برد که عبارتند از:
هدف گذاری
برنامه ریزی
خلاقیت

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

5,000 تومان

با بزرگان بازاریابی ایران (انتشارات ایده خلاقیت)


با بزرگان بازاریابی ایران

فهرست
درباره مولف
مقدمه مولف
مقدمه اختصصای جک تراوت
آقای دکتر عبدالحمید ابراهیمی
دکتر میر احمد امیرشاهی
دکتر محمد حقیقی
دکتر کامبیز حیدرزاده
دکتر زهره دهدشتی شاهرخ
دکتر احمد روستا
دکتر منصور صمدی
دکتر محمود محمدیان
دکتر حسین وظیفه دوست

مقدمه ناشر
عصر معاصر مالامال از نیازهای بشری است و بازاریابی فعالیتی در جهت ارضای نیازهای بشر از طریق تولید و فرآیند مبادله است. روند تولید، توزیع و مبادله؛ همواره ریشه در ساختارهای فرهنگی هر جامعه خرد و کلان دارد؛ زیرا اگرچه انسان ها نیازهای واحدی دارند، اما آنها برای ارضاء نیاز خود از فرهنگ های متفاوتی پیروی می کنند. بر همین اساس بازاریابی موفق همواره در یک محیط بومی تعریف می شود و تعمیم آن به دیگر فرهنگ ها می تواند معنا بخشی استراتژی بازاریابی را فراهم آورد.
اندیشه «تفکر بومی، عملکرد جهانی» زاده تفکر اقتصاد جدید در دنیای معاصر است که مبانی خود را از بازاریابی، برندسازی، بازارداری، بازارگردانی و ... می یابد و در این راستا آنچه که بیش از پیش مورد توجه باید قرار گیرد توجه به تجربه های گذشتگان است؛ زیرا به واسطه تجربیات رفته می توان گام های مؤثر و جدید را پیمود.
کتاب حاضر حاصل چنین تفکری است، ایده اصلی شکل گیری آن اگرچه به بازخوانی کتاب «با بزرگان بازاریابی دنیا» باز می گردد. اما انگیزه اصلی آن درصدد جستن راهکارهای بازشناسی فرهنگ بومی معامله، داد و ستد و بازاریابی در فرهنگ ایرانی است تا تجربیات گذشتگان را به نسل جدید انتقال دهد و زمینه کشف فرصت های جدید راب رای نواندیشان اقتصادی فراهم کند. امروزه که فرهنگ اقتصادی ایران در آستانه جستن ترجمان جدیدی برای پیوستن به اقتصاد جهانی قرار دارد؛ یافتن ریشه های فرهنگ اقتصادی و بازاریابی نسل پیشرو گذشته، می تواندر این راستا کمک شایانی به فهم و درک موقعیت اقتصادی، درک مخاطب، شیوه تولید، نحوه توزیغ، فرهنگ مبادله و ... فراهم آورد. برهمین اساس چاپ کتبی که بتواند منابع نظری را در این زمینه تأمین کند، گامی مؤثر در راه رسیدن به اقتصاد جهانی خواهد بود.
«ایده» به عنوان نهادی آموزشی که در زمینه آوزش بازاریابی نقش قابل توجهی در جامعه دارد با همین تفکر دست به انتشار کتاب با «با بزرگان بازاریابی ایران» زده است تا در جهت در اختیار گذاشتن مباحث نظری در زمینه علم اقتصاد کوشا و مؤثر باشد. امید است کتاب حاضر بتواند در جهت تأمین تفکران آموزشی و پژوهشی بازرایابی برای مخاطبان مؤثر واقع شود.
آرش سلطانعلی

مقدمه مولف
1 - ایده خلاقیت «با بزرگان بازاریابی ایران»، پس از مطالعه کتاب «با بزرگان بازاریابی دنیا» شکل گرفت و احساس کردم دانستن نظرات اساتید بازاریابی ایران در کنار همدیگر و در برابر سوالات مشترک و احیانا پاسخ های متفاوتشان با توجه به شرایط منحصر به فرد ایران بسیار جذاب است. این موضوع را با چند تن از بزرگان بازاریابی مطرح نمودم که با استقبال آنها مواجه شد.
2 - انتخاب اساتید، مذاکرا اولیه با آن ها و یافتن زمان فراغت مشترک با صاحبنظران این حوزه که همگی به شدت درگیر مشغله های روزانه، (از تدریس تا مشاوره و تحقیق) بودند، همچنین هماهنگی برنامه های فشرده کاری ام با فعالیت های اساتید جهت تعیین وقت مناسب برای انجام مصاحبه، یکی از بزرگترین چالش هایی بود که در تهیه این کتاب با آن مواجه بودم که گاهی تنظیم یک قرار مصاحبه دو تا سه ماه زمان می برد.
3 - در ابتدای کار؛ از جامعه مدرسان مطرح بازاریابی ایران، اعضای هیات علمی دانشگاه های معتبر، که غیر از تدریس فعالیت ها و مشاوره های عملیاتی موفقی هم داشتند به عنوان بخشبندی اولیه تعیین گردید. مصاحبه با چندین استاد انجام شد و در نهایت 9 مصاحبه برای انتشار انتخاب گردید که به ترتیب نام خانوادگی در کتاب آمده است. ادبیات اساتید بسیار متفاوت بود که از روی عمد تلاش شد حتی پس از ویراستاری نیز، لحن آنهابا حفظ تکه کلام ها و نوع گفتارشان حفظ شود.
4 - در این کتاب قطعا جای بسیاری از بزرگان خالی است که پیشاپیش از محضر همه آن ها عذرخواهی می کنم و انشاء الله در جلدم دورم «با بزرگان بازاریابی ایران» در محضرشان خواهم بود. اما بطور ویژه یاد آقای دکتر «داور ونوس» را گرامی می دارم که حسرت ندیدنشان برای همیشه با من خواهد ماند. در هیچ جلسه مصاحبه، یا گپ و گفت های پیرامون آن نبود که نامشان به نیکی برده نشود و همه اساتیدبا احترام از ایشان یاد می کردند.
5 - پس از دو سال تلاش و پیگیری مداوم، حاصل پیش روی شماست. قطعات کتاب حاوی ایراداتی است که خواهشمندم آنها را جهت اطلاع در چاپ های بعدی متذکر شوید.
6 - در اینجا لازم می دانم از همه اساتید و دوستانی که در مراحل شکل گیری این کتاب همراهم بودند تشکر کنم.
امیرحسین نوریان
آبان ماه 1393

درباره جک تراوت
«جک تراوت» موسس و مدیر کمپانی عظیم «تراوت و شرکاء» در آمریکاست که در بسیاری از نقاط دنیا دارای شعبه هایی است. او کار خود را در دپارتمان تبلیغات شرکت «جنرال الکتریک» شروع کرد و پس از آن مدر بخش تبلیغات شرکت «یونی رویال» شد. او بعدهاب ه آژانس استراتژی بازاریابی «ال ریس» پیوست و 26 سال با این آژانس همکاری کرد و سپس شرکت خود را تأسیس نمود. او به عنوان فردی مفید و مؤثر در ایجاد رویکردی حیاتی به بازاریابی به نام منزلت سازی، منشاء تعدادی از جدیدترین و بهترین ایده هایی بوده است که در دهه های اخیر وارد تفکر بازاریابی شده است. برخی از مشتران شرکت او عبارتند از: آی تی اند تی، آی بی ام، برگر کینگ، مریل لینچ، زیراکس، مرک، پراکتر اند گمبل، ساوت وست ایر لاینز و بقیه 500 شرکت فهرست فورچون.
او در سال 1980 به همراه «آل ریس» کتاب کلاسیک «منزلت سازی، نبرد فکری» را نوشته و در سال 1985 به همراه ریس کتاب پرفروش «ستیز بازاریابی» را نوشتند که این کتاب ها به بسیاری از زبان های دنیا ترجمه شده اند.
این دو پس از انتشار کتاب «بازاریابی از پایین به بالا» کتاب «22 قانون انکار ناپذیر بازاریابی» را نوشتند که به کتاب مقدس بازاریابی مشهور است. او سپس کتاب «منزل سازی جدید« را نوشت که فصلی جدید در استراتژی های کاری دنیا را بنا نهاد. کتاب دیگر او «قدرت سادگی» است. او علاوه بر اینها، کتاب های بسیار دیگری نیز دارد. با این حال کتاب «تمایز یا نابودی» از مشهورترین کتاب های او در ایران و جهان است.

مقدمه
موفقیت بازاریابی در ایران، در گرو اقدامی نه چندان ساده است. اینکه ایران و غرب اختلافات را کنار بگذارند و به توافق برسند. دیگر زمان آن رسیده که ایران به اقتصاد جهانی بپیوندد و به تقویت سطح رفاه مردم بپردازد.
رشد و توسعه اقتصادی، سلاح نهایی در برابر هرگونه نگرانی است. این دقیقاً مشابه همان توصیه ای است که برای هندی ها داشتم. من هندی ها را تشویق کردم که با پاکستانی ها صلح کرده و او را از دشمن، به یک شریک تجاری تبدیل کنند.
ایران با این کار می تواند از وابستگی به نفت رهایی یافته و محصولاتی مانند قالی، پسته و زعفران را در حجم وسیع تر به بازارهای بین المللی صادر کند. به علاوه؛ صنعت توریسم در ایران با توجه به تمدن و تاریخچه طولانیش، می تواند به یک منبع عظیم پلو سازی برای این کشور تبدیل شود.
این یک فرصت جدی برای ایران است که مثل یک فانوس دریایی به شعله امیدی در منطقه بحران زده خاورمیانه تبدیل شود.
با انجام این اقدامات خواهید دید که پول درآوردن و کسب سود تا چه حد لذت بخش و سودآورتر از هر چیز دیگری است. این همه آن چیزی است که بازاریابی درباره آن صحبت می کند.
جک تراوت
مولف و متخصص بازاریابی بین الملل

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

22,000 تومان

بازاریابی زنان (انتشارات ایده خلاقیت)


بازاریابی زنان

فهرست
پشگفتار مؤلفان و مترجمان
مقدمه
بخش اول: چرا بازار زنان؟
فصل اول: قدرت کیف زنان
فصل دوم: تفاوت های شخصیتی که موجب تفاوت در بازارپردازی برای زنان می شود
بخش دوم: مدل بازاریابی انواع جنسیت ها
فصل سوم:" مدل بازارپردازی انواع جنسیت ها - در یک نگاه
فصل چهارم: ستاره فرهنگ جنسیتی
فصل پنجم: دایره و قطب نما
فصل ششم: مسیر مارپیچی (حلزونی)
بخش سوم: کارکردهای عملیاتی، استراتژی ها و تاکتیک ها
فصل هفتم: پیش به سوی برند شما
فصل هشتم: آماده ی حرکت
فصل نهم: برقراری ارتباط با زنان
فصل دهم: برقراری رابطه رودررو و فروش خدمات و محصولات
فصل یازدهم: نکاتی برای مدیرعامل
ضمائم
منابع و مآخذ

پیشگفتار مؤلفان و مترجمان
امروزه تقریباً به اتفاق اکثر فعالان حوزه بازار و مشتری بر اهمیت جایگاه و نقش زنان در خریدهای خانوادگی واقف و معترف هستند. از منظر آنان زنان خریدارانی قدرتمند و به عنوان مشتری به دلیل تمایل به خرید بسیار بسیار جذاب بوده و حضورشان در بازار باعث رونق آن می شود. اما وقتی از آنان در رابطه با اقداماتشان درباره این بازار و تلاششان برای دستیابی به آن پرس و جو می کنید، پس از اندکی تامل اشاره به مواردی می کنند که آن ها را عموماً برای توسعه بازار خود و در برابر مردان نیز به کار گرفته اند. حال وقتی از آنان می پرسی که آیا از منظر شما زنان و مردان تفاوت ندارند، در پاسخ همگی به پاسخ بله اکتفا می کنند. حال اگر پاسخ سوال به این مهمی آری است، آیا نباید این بزرگ بازار جهان را با تفاوت هایش در نظر گرفته و برای آن برنامه های تخصصی داشت؟ با استناد به همین موارد این کتاب درصدد است تا ضمن تحلیل کامل این بخش بازار و تحلیل آن البته در قیاس با مردان، الگوها و مدل های مناسبی برای پردازش بازار زنان در اختیار علاقه مندان به این بازار قرار دهد. البته در جهت ایجاد رضایت در مخاطبین عزیز در بخش های مختلف کتاب ایده ها و پیشنهاداتی برای علاقه مندان ارائه شده است که می تواند به آن ها در توسعه بازار زنان کمک شایانی نماید. امید است مطالعه این کتاب بتواند راهگشای علاقه مندان به مباحث بازار و فروش قرار گرفته و موجب توسعه کسب و کار ایران عزیز شود.
لکن اشاره به دو مورد در این مسیر الزامی است. در ادامه به این نکات اشاره شده و پس از آن نظر مخاطبین عزیز به مطالعه کتاب جلب می شود.
پس از این که کتاب فاخر و زیبای خانم بارلتا به دست مؤلفین رسید و از آن زمان که با همکارانم خانم ها سیما سادات دشمن فنا یزدی و مریم سلمانی نیا مشغول به مطالعه و برگردان آن شدیم، متوجه شدیم مطالب کتاب در عین غنا و محتوایی که دارد مناسب با فرهنگ و ادبیات اجتماعی مردم ایالات متحده به رشته تحریر درآمده و بسیاری از عبارات آن برای مردم کشورمان نامأنوس است. لذا تصمیم گرفتیم تا ضمن بهره گیری کامل از محتویات کتاب و رعایت ساختار علمی آن، کتاب را متناسب با فرهنگ و ادراک مردم کشورمان بازنویسی کرده و بهره گیری از آن را برای مخاطبین تسهیل کنیم. به همین دلیل کتاب پس از بازگردانی به دفعات مورد تعدیل و بومی سازی قرار گرفته و ضمن اضافه شدن موارد جدید در اختیار علاقه مندان به بازار زنان قرار گرفت.
از سوی دیگر نظر به این که پیش تر بارها پیرامون ترجمه ناصحیح Marketing در زبان فارسی به عبارت بازاریابی بحث شد، در این کتاب (به استثناء عنوان کتاب به درخواست ناشر محترم تغییر نموده) از واژه بازارپردازی به جای این واژه استفاده شده است. در رابطه با صحت این عبارت، دلیل استفاده از آن و چگونگی دستیابی به آن، در این کتاب در فصول مختلف بخشی تحت عنوان وقت اضافه (در انتهای برخی فصول) در نظر گرفته شده و طی آن توضیحات مفصلی در این رابطه ارائه شده است. البته علاقه مندان جهت تکمیل اطلاعات و دریافت مطالب کامل تر در این حوزه می توانند به کتاب بازارپردازی یکپارچه و اصول کاربردی مدیریت بازار نوشته مولف و همچنین شماره 252 روزنامه فرصت امروز که مقاله ی مفصلی در این باب به رشته تحریر درآمده است، مراجعه نمایند.

مقدمه
رونمایی از بازار، ثروت و قدرت خرید زنان
زنان و قدرت خرید آن ها مسئله ای بین المللی بوده و از دهه ها پیش، توجه شرکت های مختلف را به خود متمرکز نموده است. به گونه ای که در دهه ی 50 که هنوز صنعت خودرو در تلاش برای جهانی شدن بود، کارخانه های اتومبیل سازی ایده ی بازارپردازی براساس تفکیک جنسیت را دنبال می کردند. یکی از این شرکت ها با توجه به اینکه زنان نسبت به قبل بیشتر اتومبیل خریداری می کردند، اتومبیلی جدید دارای روکش صندلی گل دار صورتی و دارای سایبان برای مشتران زن پیشنهاد داد.
زنان چه در خریدهای خرد مثل خرید مایحتاج خانه و چه در خریدهای سطح کلان، قدرتمندترین مصرف کنندگان جهان هستند. کتاب های فراوانی در مورد بازارپردازی برمبنای جنسیت، بازارپردازی کودکان و بازارپردازی اخلاقی نوشته شده است. چرا که میلیونرها که قدرت خرید انواع اقلام لوکس را دارند در بازارهای انبوه تنها 2% از خریداران بازار را تشکیل می دهند. در حالی که سایر بخش های بازار مانند کودکان، زنان و ... سهم عمده ای از بازار را در بر می گیرند. از کنار سهم کودکان که بگذریم بی شک زنان بیش از نیمی از جمعیت خریداران را تشکیل می دهند. جالب این است که علیرغم این سهم قابل توجه تاکنون در مقوله های کسب و کار هیچ کتابی درباره رفتار و جزییات خرید زنان و نیازهای آن ها به رشته تحریر درنیامده است.

چه چیزی زنان را تبدیل به یک بازار ارزشمند می کند؟
زنان را به دو دلیل عمده می توان به عنوان یک بازار ارزشمند دانست. دلیل اول سهم بازار زنان و حوزه ی مشارکت آنان در خرید است. برخی از شرکت های بزرگ و خرده فروشان به این نکته پی برده اند کهز نان هسته اصلی بازار را چه در صنایع بزرگ و چه در خریدهای جزئی تشکیل می دهند که رقمی بالغ بر 40% تا 60% است اما با این وجود تبلیغات هنوز مردان را هدف قرار می دهند.
دلیل دیگر حوزه ی ارتباطات و مهارت های تبلیغی زنان و همچنین تأثیرپذیری آنان از یکدیگر است. چرا که مصرف کنندگان به منظور پیشی گرفتن از رقبای شرکت، بازارپردازان توانمندی برای شرکت ها به شمار می روند. سود آتی شرکت در دستان این بازارپردازان است. تاثیر زنان را در بازار نباید نادیده گرفت. چرا که آنان درباره آنچه می خرند یا می فروشند با دیگران صحبت می کنند و این خود نوعی بازارپردازی به شمار می رود زیرا بازارپردازی دهان به دهان و کلامی یکی از قدرتمندترین انوع بازارپردازی است. بررسی های غیررسمی نشان می دهد هر یک مصرف کننده ی زن که وارد بازار می شود اثری دو چندان بر میزان فروش خواهد گذاشت.

چگونه یک بازار بزرگ و پرمنفعت نادیده گرفته می شود؟
در خاطر دارم یک برنامه تلویزیونی در سال های گذشته ساخته شده بود، که در آن یک 50 دلاری در پیاده رو انداخته بودند و واکنش مردم را با دیدن آن ضبط می نمودند. با کمال تعجب بسیاری از مردم با دیدن پول آن را بر نمی داشتند. هنگامی که عوامل فیلم علت را جویا شدند اکثر پاسخ ها این گونه بود که : من فکر نمی کردم پول واقعی باشد یا این که فکر می کردم الان کسی آن را بر می دارد. گاهی اوقات فرصتی مانند این 50 دلار برای شما پیش می آید؛ رقبای شما در مواجهه با یک فرصت طلایی به اندازه کافی تیزبین و دقیق نیستند که از آن استفاده کنند، این غفلت نباید دلیلی باشد برای این که شما هم از کنار فرصت موجود به سادی گذر کنید. بازار زنان نیز این گونه است؛ به سرعت در حال پیشرفت بوده و هر کس را که متقاعد نشده باشد پشت سر خویش جای می گذارد.
تام پیتر یکی از سران انجمن گفتگوی تجارت بازارپردازی در جهان در کتاب خود با نام «دایره نوآوری» بر این باور است که مشارکت با زنان به عنوان فرصت در بازار، مسخره و اشتباهی پرهزینه است. اما با این حال اظهار می دارد که بازار زنان اولین فرصت برای پیش بینی آینده است، چرا که او معتقد است جهان در تصرف زنان است. نظر به تمرکزی که وی در این زمینه داشته و با توجه به سیر انتشارات و تحقیقات، او را پدر بازارپردازی می نامند. وی معتقد است تجارت آمریکا با توانایی هایی که در کسب و کار دارد نمی تواند نسب به این گروه از مصرف کنندگان یعنی زنان که قدرت خریدشان بیشتر از کل اقتصاد ژاپن است بی توجه باشد.
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

برای قیمت تماس بگیرید (66496367 - 021) شماره تلگرام 09037125318

بازاریابی ورزشی (دیدگاهی استراتژیک) (انتشارات ایده خلاقیت)


بازاریابی ورزشی (دیدگاهی استراتژیک)

پیشگفتار مترجمان
مترجم، «ایدئولوگ« نیست، فقط مترجم است. یعنی ممکن است کتابی را انتخاب و ترجمه کند اما با عقاید نویسنده اش موافق نباشد. او ترجمه می کند تا امکان و بستر نقدشدن نویسنده / نویسندگان را فراهم کند. منتقد هم باید هنگام استفاده از متن ترجمه ای به اصل آن هم رجوع کند حضرت مولانا می فرماید:
از محقق تا مقلد فرق هاست
کاین چو داووست، آن دیگر صداست
منبع گفتار این سوزی بود
منبع گفتار این سوزی بود
و آن مقلد کهنه آموزی بود
متاسفانه پذیرش اینکه مقدمه «فن و فناوری (تکنولوژی)»، «علم» است هنوز خوب انجام نشده است. از دوره قاجار که علوم غربی وارد ایران شد ما صرفاً جذب / واردکننده علوم غربی و به یک معنا مصرف کننده علوم غربی بودیم در حالی که نیاز مبرم داریم که به جای مصرف صرف به تولید علم واقعی و با کیفیت بپردازیم که مشتری / خریدار جهانی نیز داشته باشد. در این مسیر اگر بپذیریم که فهیم «ترجمه علم»، پیش درآمد «تولید علم» است به پیروزی بزرگی دست یافته ایم.
... و به پایان کار ترجمه متن سنگین کتاب و سخت ترین قسمت کار رسیدیم یعنی نگارش «پیشگفتار مترجمان». دوستانم همیشه به من تذکر داده و خرده می گیرند که زمانی، برای نوشتن پیشگفتار کتاب هایم نمی گذارم و باری به هر جهت و خیلی مشابه هم، متنی را جمع می کنم. بله همین درست است حق کاملاً با آن هاست!!! چون دقت در انتخاب کتاب های مفید و سپس ترجمه آن ها در حد توان و سوادم، انرژِی دیگری باقی نمی گذارد و از سوی دیگر نوشتن متن بر روی آثار دیگران را چندان معنادار نمی دانم، چون صاحب آن نیستم. اما حتی اینک هم که تعداد کتاب هایی که ترجمه کرده ام از مرز سی (30) کتاب فراتر رفته است. معتقدم در حوزه مدیریت بازاریابی به «نهضت ترجمه» در ایران نیاز داریم تا بتوانیم، ابتدا با دیدگاه های دیگران که به زبان علمی دنیا (یعنی زبان انگلیسی) منتشر می شود آشنا شویم، و سپس بخواهیم آن ها را نقد کرده و در نهایت دیدگاه های خودمان را منتشر کنیم.
ای کاش دوستان من هم، ایده آل گرایی را کنار بگذارند و با امثال ما همراه شوند تا سریع تر به هدف نخست نهضت ترجمه در حوزه مدیریت بازاریابی در ایران (یعنی آشنایی با آرا و نظرات صاحب نظران بین المللی) دست یابیم، و سپس تلاش کنیم به جای دقت در نوشتن پیشگفتار مترجم بر روی آثار دیگران (که این کار هم واقعاً کار ارزشمند و با اهمیتی است)، دیدگاه های خودمان را با توجه به شرایط و زمینه های محیطی کشورمان، درست و ایده آل بنویسیم و دقت کنیم تا مطلب را به درستی به مخاطبان منتقل کنیم. به تأسی از حضرت مولانا که می فرماید:
فارسی گو که جمله دریابند
گرچه زین غافلند و درخوابند
اگر به ریشه های تاریخی موضوع «نهضت ترجمه» نیز دقت کنیم، حتی پیشرفت های علمی تمدن اسلامی نیز به قرن دوم هجری قمری و تأسیس «بیت الحکمه» در بغداد - به عنوان پایگاه اصلی ترجمه متون علمی بیگانه به زبان عربی - در عهد خلفای عباسی (مأمون) باز می گردد که تا حد زیادی نیز متأثر از مدرسه «جندی شاپور» بود. مأمون فرزند هارون الرشید، خلیفه مقتدر عباسی، که پیرو «مذهب معتزله» بود برای دفاع از مذهب مذکور احساس نیاز شدیدی به استدلال های عقلانی و منطقی می کرد و با گماردن «حنین بن اسحاق» به سمت ریاست بیت الحکمه، (که به زبان های عربی، یونانی، سریانی، فارسی) مسلط بود و کتاب های ارسطو و جالینوس را نیز از یونانی به عربی ترجمه کرد) به مترجمان طلای خالص پادش می داد. «جرجی زیدان» در کتاب معروف «تاریخ تمدن اسلام» نقل می کند که تمدن اسلامی چند مرحله را تا دستیابی به شکوفایی علمی طی کرد: مرحله اول، نهضت ترجمه بود. مرحله دوم، مطالعه و بررسی متون ترجمه شده برای آشنایی با علوم بیگانه مرحله سوم، حاشیه نویسی تحلیلی یا انتقادی بر مطالب مذکور برای تمرین تولید علم مرحله چهارم، حرکت از ترجمه و نقل و شرح و نقد به سمت نظریه پردازی و تولید علم.
البته آنچه امیت دارد این است که نباید «ترجمه» اصالت یابد و یان «وسیله»، خود به «هدف» تبدیل شود یا سبب ایجات توقف در مرحله «ترجمه» شود. به نظر می رسد در حوزه «مدیریت بازاریابی» هنوز در مرحله «نهضت ترجمه» نیازهای فراوانی داریم.
در حالی که پروفسور ماتیو دی شانک (که برترین اندیشمند در حوزه بازاریابی ورزشی در جهان است و در این حوزه مدیریت بازاریابی، مکتب آمریکایی پیش تر از مکتب اروپایی است و صاحب نظر برتر از وی وجود ندارد و پرتیراژترین کتاب جهان متعلق به اوست و سایرین با فاصله زیاد، پس از ایشان قرار دارند) در ویرایش چهارم کتابش (که پرفروش ترین و معتبرترین کتاب در حوزه بازاریابی ورزشی در جهان است) مفاهیم پایه ای را در حوزه مدیریت و بازاریابی ورزشی مطرح کرده است، این امکان پس از حدود دو سال تحمل مرارت و سختی فراوان در ترجمه این اثر ارزشمند به خوانندگان فارسی زبان فراهمش د تا با آراء و دیدگاه های وی آشنا شوند.
در پایان کار ترجمه مطلع شدیم که همین ویرایش چهارم کتاب به زبان فارسی که ملاک ترجمه ما بوده است و اولین بار در سال 2008 توسط پروفسور ماتیو دی شسانک منتشر شده است، مجدداً در سال 2014 نیز با همراهی دکتر مارک آر.لیبرگر در قالب نسخه پنجم منتشر شده است (یعنی بین نسخه سال 2008 و نسخه 2014 تفاوت چندانی وجود ندارد)، بنابراین می توان گفت دقایقی دیگر در حال مطالعه نخسه سال 2014 کتاب ارزشمند پروفسور ماتیو دی شانک، البتهب ه زبان فارسی هستید.
مطالعه این کتاب را به همه افرادی که علاقه مند هستند آموزه های خود را در حوزه مدیریت بازاریابی ورزشی به روز کنند، توصیه می کنیم، فارغ از اینکه در کدام حوزه ورزشی مشغول به فعالیت هستند یا تمایل دارند که وارد حوزه جیدی در ورزش شوند.
از جمله مزایای این کتاب، بیان مطالب به شیوه ای کاربردی و آسان است. به سهم خود تمام تلاش و وسواس لازم را به کار بردیم تا در انتقال آن به خوانندگان کتاب به طور کامل این موضوع را رعایت کنیم. هرچند مشتاقانه آماده دریافت نظرات و پیشنهادات تمامی خوانندگان و فرهیختگان محترم از دانشگاه و صنعت برای بهبود و ارتقای کار در نوبت های انتشار بعدی هستیم. زیرا معتقدیم موفقیت واقعی آن است که اثر نزد مخاطبان آن مقبول افتد.
کامبیر حیدرزاده - دانشیار مدیریت بازاریابی - عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات تهران - تابستان1394
امین اسداللهی - مشاور بازاریابی - مدرس دانشگاه - تابستان 1394

فهرست
مقدمه
بخش اول: چارچوب احتمالی برای بازاریابی استراتژیک ورزشی
فصل اول: ظهور بازاریابی ورشی
فصل دوم: چهارجوب احتمالی برای بازاریابی استراتژیک ورزشی

بخش دوم: برنامه ریزی برای تصمیمات مربوط به انتخاب بازار
فصل 3 : ابزارهای تحقیقاتی برای درک مصرف کنندگان ورزشی
فصل 4 : درک شرکت کنندگان در جایگاه مصرف کنندگی
فصل 5 : درک تماشاچیان در جایگاه مصرف کنندگی
فصل 6 : بخش بندی هدف گذاری و جایگاه سازی

بخش سوم: برنامه ریزی آمیخته بازاریابی ورزشی
فصل 7 : مفاهیم محصولات ورزشی
فصل 8 : مدیریت محصولات ورزشی
فصل 9 : مفاهیم پیشبرد (ترفیع)
فصل 10 : اجزای آمیخته پیشبردی
فصل 11 : برنامه حمایت مالی
فصل 12 : مفاهیم و استراتژی های قیمت گذاری

بخش چهارم: اجرا و کنترل فرایند بازاریابی استراتژیک ورزشی
فصل 13 : اجرا و کنترل فرایند بازاریابی استراتژیک ورزشی

مقدمه
بررسی کلی
یکی از بزرگ ترین چالش ها برای بازاریابان ورزشی، تلاش برای همگامی با محیط دائماً و سریعاً در حال رشد جهان ورزش است. از زمانی که اولین چاپ از این نوشته در سال 1999 منتشر شد، تغییرات جالبی رخ داده و روزانه چالش های زیادی بر سر راه بازاریابان ورزشی، پدیدار می شوند. اول اینکه، هزینه ها به سرعت در حال رشد است. حقوق ورزشکاران همچنان افزایش می یابد؛ برای مثال، اخیراً الکس رودریگز قرارداد خویش را به مذاکره ی دوباره گذاشته و اکنون هر ساله درآمدی بی سابقه معادل 27/5 میلیون دلار طی قراردادی ده ساله دارد، مضاف بر صورت پرداخت یانکیز، که حدوداً معادل 200 میلیون دلار در سال 2007 بوده است. پرداخت برای این استادیوم ها و میادین مسابقه ای جدیدب ا سرعت بالایی جریان داشته است. برای مثال، متخصصین این صنعت براورد می کنند که از سال 2007 تا 2010 بیش از 2/1 میلیارد دلار به احداث پروژه های متنوع استادیوم های فوتبال دانشکده ای اختصاص داشته است.
هر فرد دارنده ی بلیط نیز هزینه ی بیشتری را برای حضور در بازی های این تجهیزات مجلل و جدید می پردازد. بهای بلیط ها همچنان افزایش یافته و طرفداران معمول را از میادین مسابقه به در می سازد. برای مثال، میانگین بهای صندلی در یک بازی لیگ بسکتبالآمریکا (ان بی ای) در سال 1991 به میزان 22/52 دلار در سال 2006 حدوداً دو برابر، یعنی 46 دلار شده است. ولی ممکن است با ظهور همه روزه ی شایعات، این بزرگ ترین مشکل در ورزش نباشد. برای مثال، برای باندز، ملقب به پادشاه بازی بیسبال روی شهادت دروغ و ممانعت از تعهدات عدالتی نشان شده، بیان کرده که مایکل ویک مرتکب کتک کاری شده است، به نظر می رسد داوران بی ام تیم دوناگی بر بازی های ان بی ای شامل مسابقاتی که تحت داوری شخص وی بوده شرط بندی کرده و این کار همچنان ادامه دارد.
تنها جزء ثابت در این دریای پرتلاطم، اشتهای باورنکردنی مصرف کنندگان برای ورزش است. ما اطلاعات ورزشی را از طریق اینترنت به دست می آوریم، به تماشای ورزش در شبکه های تلویزیونی و اینترنتی با کیفیت بالا می پردازیم، در روزنامه ها و مجلات ورزشی درباره ی ورزش مطالعه می کنیم، با دوستان درباره ورزش صحبت می کنیم، اجناس ورزشی را خریداری می کنیم، در ورزش ها مشارکت می کنیم (هم فانتزی و هم حقیقی) و به دفعات در رویدادهای ورزشی حاضر می شویم. صنعت ورزش رشدی شگرف را تجربه کرده و در حال حاضر با ارزش معادل 350 میلیارد دلار در ایالات متحده است. افزون بر این، صنعت ورزش در سراسر جهان پیشرفت می کند. توسعه صنعت ورزش باعث بروز تعدادی نتایج حائز اهمیت شدهاست: مشاغل مرتبط با ورزش بیشتری ایجاد شده و دانش آموزان بیشتری به مشاغل موجود در صنعت ورزش علاقه مندند. با رشد علاقه ی دانش آموزان، تقاضا برای برنامه های مربوط به مدیریت ورزشی و کلاس های بازاریابی ورزشی نیز افزایش می یابد.
در کتاب بازاریابی ورزشی، ما ماهیت پیچیده و متنوع بازاریابی ورزشی را کشف خواهیم کرد. افزون بر این، چارچوبی برای کمک به توضیح و سازماندهی فرایند بازاریابی استراتژیک ورزشی معرفی خواهد شد. حتی اگر شما مشتاق ورزش نباشید، کاربرد منحصر به فرد قواعد و فرآیندهای بازاریابی برای صنعت ورزش شما را هیجان زده خواهد کرد.
و ...

در این کتاب، ما ماهیت پیچیده و متنوع بازاریابی ورزشی را کشف خواهیم کرد. افزون بر این، چارچوبی برای کمک به توضیح و سازماندهیفرایند بازاریابی استراتزیک ورزشی، پوشش تمامی موضوعات مربوطه در طراحی یک استراتژی بازاریابی، جامع ورزشی، تدابیر گسترده ای برای درک مصرف کنندگان در جایگاه تماشاچیان و شرکت کنندگان و همچنین برنامه ریزی آمیخته بازاریابی ورزشی (محصول قیمت، ترفیع و توزیع) جهت اجرا و ارزیابی فرایند برنامه ریزی بازاریابی ورزشی معرفی خواهد شد. حتی اگر شما مشتاق ورزش نباشید، کاربرد منحصر به فرد قواعد و فرایندهای بازاریابی برای صنعت ورزش شما را هیجان زده خواهد کرد.

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

25,000 تومان

باهاوس، مدرسه ای مکتب ساز (انتشارات ایده خلاقیت)


باهاوس، مدرسه ای مکتب ساز

مقدمه
اگرچه ققنوس نماد زایش از میان خاکستر است؛ اما تجلی این اسطوره همواره در عالم هنر هر لحظه نمایان می شود. دنیای هنر سراسر است از زایش های مکرر اندیشه هایی که در پایان خود به شکلی دیگر رخ می نمایند و با نقد اندیشه های رو به زوال رفته حیاتی دوباره می یابند.
عالم هنر طی قرن گذشته بیشتر از تمامی تاریخ بشریت شاهد ظهور و بروز اندیشه های نو قرار گرفت و در فرصت های کوتاهی تولید و زوال یک اندیشه در دنیا شکل گرفت اما همه این اندیشه ها طی یک فرایند، هنر مدرن را در دنیا مطرح کردند و تمامی اندیشه های واپس گرایانه را به نوجویی در عالم هنر دعوت نمودند. اما به راستی طرح چنین اندیشه بزرگی اگرچه در میان اندیشه های ناهمگون و جدا از هم شکل گرفت؛ اما آنکه این تضارب آرا را در یک گستره در کنار هم قرار داد، اندیشه و مکتب هنری باهاوس بود. مدرسه باهاوس طی سه دوره حیات خود با گردآوری اندیه های مدرنیستی زیر پرچم آموزه های هنری خود، توانست بر روند رو به رشد هنر مدرن جهت داده و آن را به سر منزل مقصود هدایت کند. بر همین اساس باهاوس خاستگاه تثبیت هنر مدرن و سرآغاز صدور اندیشه هنر مدرن به سراسر دنیا با دستاوردهایی بود که زیر پرچم این مکتب هنری گردهم آمدند.
کتاب حاضر چکیده ای از اندیشه های باهاوس با معرفی سردمداران این مکتب هنری قرن بیستم است که سبب ساز تثبیت هنر مدرن در تمامی کشورها شدند. این کتاب همچنین معرفی اجمالی بر تاثیر و نقش اندیشه های باهاوس بر تفکرات هنری ایران دارد و سعی در معرفی هرچهب هتر مکتب باهاوس کرده است. به این امید که این سرآغازی باشد برای مطالعه بیشتر و تحقیق این جریان هنری مهم و تأثیرگذار قرن بیستم.
آرش سلطانعلی

پیشگفتار
«باهاوس» نام یک مدرسه معماری و هنرهای کاربردی در آلمان است که از سال 1919 به پرورش هنرمندان پرداخت و نقش مهمی در برقراری پیوند میان طرح و فن ایفا کرد. با توجه به نقش غیرقابل انکار مدرسه باهاوس طی نزدیک به یک قرن فعالیت این مدرسه هنری که چهره های تابناکی در عالم هنر را معرفی کرد و توانست به عنوان مدرسه ای پیشرو در معرفی هنر قرن بیستم باشد بر همگان روشن و واضح است.
آموزه های باهاوس به عنوان یکی از نمادهای دوران مدرن شناخته می شود و در نهایت این آموزه ها شکل یک جنبش هنری را به خود گرفت که از جریانات مهم و تأثیرگذار قرن بیستم محسوب می شود. تعدادی از هنرمندان بزرگ قرن بیستم همچون پل کله، واسیلی کاندینسکی، والتر گروپیوس، موهولی ناگی، یوزف آلبرس و دیگران در این مدرسه هنری تدریس می کردند. برای مثال موضوع رنگ شناسی هنر مدرن با آموزه های «یوهانس ایتن» که هنر دنیا را رهنمون به جریانات هنر معاصر کرد یکی از بزرگترین دستاوردهای هنری طی قرن بیستم و بیستم یک است. اگر نگاهی به موضوع آموزش هنر در سطح آکادمیک کشور داشته باشیم در می یابیم که هنر مدرن و جریانات ملی هنر به موازات همین آموزه ها تاکنون پیش رفته و طی چهار دهه اخیر دستاوردهای هنری روز دنیا بویژه تلاش های مدرسه باهاوس برای هنر ایران ناشناخته مانده است.

مدرسه ای که یک سبک معماری شد
باهاوس نام یک مکتب معماری است که از نام مدرسه هنر و معماری باهاوس در آلمان گرفته شده است. این مدرسه معماری که از سال 1919 تا 1933 فعالیت می کرده است، پیشگام مدرنیسم در معماری بود و دستاوردهای آن هنوز نیز در رشته های هنر و معماری به دانشجویان تدریس می شود. ساختمان و کارگاه های این مدرسه در دو شهر دسائو و وایمار آلمان از سال 1996 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده مدرسه معماری باهاوس که در زبان آلمانی به معنی «خانه معماری» است، در دوران فعالیت چهارده ساله خود در آلمان، در سه شهر مختلف و تحت نظر سه آرشیتکت بزرگ که مدریت باهاوس را نیز برعهده داشته اند، فعالیت کرده است. این مدرسه ابتدا از سال 1919 تا 1925 در شهر وایمار، سپس از سال 1925 تا 1932 در دسائو و بالاخره از سال 1932 تا 1933، یعنی زمانی که این مدرسه به دستور حکومت نازی آلمان تعطیل شد، در برلین فعالیت می کرد.
باهاوس در سال 1919 توسط والتر گروپیوس در شهر سنتی و قدیمی وایمار تأسیس شد. هدف اولیه از تأسیس مدرسه باهاوس، ایجاد مکانی بود که ترکیبی از مدارس معماری، صنایع دستی (چون نجاری، آهنگری و ...) و آکادمی هنری بود.
گروپیوس اعتقاد داشت که با پایان جنگ جهانی اول، دوره جدیدی از تاریخ آغاز شده است و قصد داشت در مدرسه باهاوس، سبک معماری جدیدی را که بازتابی از این دوران باشد، به وجود بیاورد. به اعتقاد گروپیوس، این سبک معماری که می شد اصول آن را به تمام کالاهای مصرفی تعمیم داد، باید ارزان، کارکردگرا و سازگار با تولید انبوه می بود. گروپیوس برای دستیابی به این هدف، می خواست هنرمندان و صنعت گران را با هم متحد کند تا به محصولی کارکردی و قابل استفاده، و در عین حال با ارزش از لحاظ هنری، دست یابد. این ایده در بیانیه افتتاحیه مدرسه باهاوس به خوبی مشخص است: «ما در پی آنیم که جامعه تازه ای از هنرمندان پدید آوریم تا در میان آن ها دیگر تعصب حرفه ای که اکنون چون دیواری بلند هنرمندان و صنعتگران را از هم جدا می سازد، وجود نداشته باشد.»
برنامه ریزان مدرسه باهاوس هنرهای زیبا را از صنایع دستی کاربردی ممتاز و متفاوت نمی دانستند و بر این باور بودند که هنر و معماری مدرن باید پاسخگوی نیازها و اقتضائات جامعه صنعتی مدرن باشد و طراحی خوب باید از عهده آزمون های زیباشناختی و مهندسی برآید. ویژگی عمده سبک باهاوس تکیه هرچه بیشتر بر کارکردگرایی، بهره گیری بهینه از خواص مواد و مصالح صنعتی، احتراز از تزئینات تجملی در نمای ساختمان ها و فرآورده های صنعتی بود. دستیابی به نوعی هماهنگی بین ضرورت های کرکردی و کیفیت زیباشناختی، خوش ساختی و خوش ترکیبی محصولات صنعتی از دیگر اهداف موسسان مدرسه باهاوس بود. استادان باهاوس به شاگردان خود یاد می دادند که همه چیز را برمبنای نیازها طراحی کنند و از هیچ عنصری که فاقد کارکرد باشد و تنها جنبه زیباشناسانه داشته باشد استفاده نکنند. در مدرسه باهاوس تاریخ معماری جایی میان دروس دانشجویان نداشتند، چرا که در باهاوس قرار بود همه چیز برمبنای اصول اولیه معماری و بدون توجه به آثار گذشتگان ساخته شود.
باهاوس در ابتدا برای تأمین بودجه خود به سوبسیدی که از جمهوری وایمار می گرفت وابسته بود. اما بعد از ایجاد تغییراتی در حکومت محلی وایمار، این مدرسه در سال 1925 به شهر دسائو که بافت صنعتی و شهری بیشتری داشت و با ایده های مدرن مدرسه ی باهاوس هم خوان بود، منتقل شد. پس از انتقال مدرسه باهاوس به دسائو، بخش طراحی صنعتی این مدرسه که مشکل کمتری با حکومت محافظه کار محلی داشتند، در وایمار باقی ماندند. مدرسه طراحی صنعتی باهاوس بعدها نام خود را به دانشکده فنی معماری و مهندسی عمران تغییر داد و از سال 1996 به بعد نیز به نام دانشکده باهاوس آلمان خوانده می شود.
دانش آموزان در سال اول پس از آن که در کارگاه، ویژگی دستمایه های مورد استفاده مانند چوب، فلز و منسوجات، سفالگری و چاپ را می آموختند و مسیر بنیادین آموزش را پی می گرفتند، بیشتر به عنوان طراح فارغ التحصیل می شدند تا معمار.
این مسیر بنیادین که در آغاز به دست «یوهانس ایتن» و سپس «لازلو موهولی ناگی» از سال 1923 م آموزش داده شد، برای ایجاد روشی مشترک در میان دانش آموزان، بسیار ارزشمند بود. این روش، بر آزمایش ویژگی های ظاهری و عملی دستمایه ها برای پیدا کردن اساس طراحی با اندیشه ای اصولی تاکید داشت. به این ترتیب، ایده های انتزاعی بافت، حجم، شکل، فضا، رنگ و شفافیت که بخشی از زبان بصری در گستره تنوع مواد بودند، به شناخت نگرش باهاوس کمک نمودند.
بعد از سال 1923 م. این مدرسه در پی یافتن راهی برای هماهنگ ساختن صنعت و طراحی از تاکیدهای نخستین بر کارهای دستی تغییر جهت داد. در این هنگام سعی شد صنعتی خوانگیخته ایجاد شود و به همین منظور آنها شروع به بیرون بردن کار از کارگاه به عنوان پیش نمونه های کارخانه های صنعتی کردند. برخی از کارگاه ها در مقایسه با دیگران بهتر نتیجه می گرفتند.
از میان موارد موفق می توان به تولید لامپ، صنعت شیشه، منسوجات بافتنی، کاغذ دیواری، اسباب خانه و طراحی های گرافیکی اشاره کرد.
آموزش دانشجو برای تبدیل شدن به یک استادکار، بخش اصلی ایده ی آموزش های باهاوس را تشکیل می داد و از دید ولتر پروگروپیوس، کارگاه ها از بسیاری جهات نماینده هسته ی آموزش در باهاوس بودند.
دوره های مقدماتی ابتدا توسط ایتن و سپس توسط کله و کاندینسکی تدریس شد. ایتن جدا دانستن شکل و رنگ از یکدیگر را غیرممکن می دانست چرا که یکی بدون دیگری نمی توانست وجود داشته باشد. او به طرزی عارفانه، معتقد بود که «حالات عاطفی به رنگ و شکل مربوط می شوند.» او معتقد بود که اگر دانشجویان، شکل ها را به طور فیزیکی تجربه کنند، بهتر می توانند قدرت بیان اشکلا را درک نمایند.
خدمات کاندینسکی در دوره مقدماتی بر دو بخش بود: طراحی تحلیلی و موضوعات تئوریک شکل و رنگ، هر کدام جداگانه، و سپس در ارتباط با یکدیگر و در نهایت در ارتباط با زمینه یعنی سطحی صاف که تمام تصاویر در دو بعدی بر روی آن پدیدار می شوند، مورد بررسی قرار گرفتند.
بیانیه ی باهاوس یک نظام آموزشی سه سویه را ارائه کرده بود: آموزش طراحی، پیشه ها و طراحی آکادمیک، گروپیوس به این نتیجه رسید که ساختار آموزش باید هم تکنیک و هم شکل را در بر گیرد. و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

برای قیمت تماس بگیرید (66496367 - 021) شماره تلگرام 09037125318

برند و برندسازی براساس دیدگاه های نخبگان برندسازی جهان (انتشارات ایده خلاقیت)


برند و برندسازی براساس دیدگاه های نخبگان برندسازی جهان

فهرست
پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: پرونده برندها
1 - برند چیست؟
2 - ارزش مالی برندها
3 - ارزش اجتماعی برندها
4 - آنچه که برندها را بزرگ می کند

فصل دوم: بهترین روش ها در برندسازی
1 - جایگاه سازی برای ایجاد برند
2 - تجربه برند
3 - هویت کلامی و بصری
4 - ارتباطات برند
5 - دورنمای روابط عمومی در برندسازی
6 - حفاظت از برند

فصل سوم: آینده برندها
1 - جهانی شدن و برندها
2 - دیدگاهی دیگر درباره برندها: بازارها و اصول اخلاقی
3 - برندسازی در آسیای جنوب شرقی
4 - برندسازی مکان ها و ملت ها
5 - آینده برندها
تصاویر

پیشگفتار
دو دهه گذشته شاهد پیروزی آشکار مفهوم برند در جهان بوده است: همه از کشورها گرفته از احزاب سیاسی تا افراد عادی در سازمان های مختلف اکنون مشتاق شده اند تا خود را تبدیل به برند کنند. که در بهترین شکل به معنی درک، ارزیابی و اهمیت دادن به این است که دیگران شما را چگونه می بینند و شما خود را برای بهره برداری از آن چگونه به بهترین نحو سازگار می کنید. در بدترین حالت رنگ و لعاب دادن سطحی یا نشان دادن محصول یا اعمال خود در وضعیتی استکه سبب گمراهی کسانی شود که قصد بهره برداری از آنان را دارید. این موضوع ایده جدیدی نیست. آنچه جدید است استفاده همه جانبه و اغلب گیج کننده از واژه برندسازی برای توضیح آنها است. کتاب برند و برندسازی برای این گردآوری و تالیف می شود تا درک بشتری از این مقوله پیچیده را فراهم کند. بخش عمده ای از این کتاب توسط تعدادی از رهبران برندسازی و تحلیلگرانی نگارش شده که برند و برندسازی را از متن تاریخ بیرون کشیده و تفکرات رایج و بهترین شیوه های کنونی را تشریح کرده و آینده آن را پیش بینی می کنند.
بخشی از سردرگمی در مورد برندها به این علت است که این واژه در حداقل سه حالت مختلف و مرتبط به کار می رود:
- به صورت استفاده روزانه برای مثال، کدام برند را می خرید؟ در اینجا برن به معنای یک محصول یا خدمت است.
- در بعضی متن ها برای مثال، کدام برند را باید برای محصول جدید خود استفاده کنیم؟ که برند به عنوان علامت تجاری استفاده می شود.
- در مقوله های دیگر برای مثال، این موضوع چگونه می تواند موجب تقویت یا تضعیف برند ما شود؟ برند در اینجا به مشتریان و باورها و انتظارات دیگران در مورد محصولات و خدمات فروخته شده، تحت یک نام تجاری خاص یا درباره شرکتی که آن محصول یا خدمت را ارائه داده است اشاره می کند که بهترین واژه برای آن ارزش ویژه برند است.
اگر بخواهیم درست فکر کنیم، استفاده از یک واژه برای سه مقوله مختلف کمکی نمی کند؛ همیشه تاکید شده که ارزیابی برند تلاشی برای نسبت دادن بخشی از کل ارزش یک شرکت به ارزش ویژه برند است، اما ارزش ویژه برند - خصوصاً برای شرکت هایی مانند مایکروسافت، IBM و GE همیشه محصول نیست - مانند ویندوز - بلکه موضوع شهرت آن است؛ چیزی که نمی توان آن را خرید یا فروخت. برعکس علامت تجاری که می توان آن را فروخت، اما بخشی از ارزش آن که وابسته به ارزش ویژه برند است باقی می ماند.
نباید انکار کرد که برند - همان ارزش ویژه برند - می تواند جزء بسیار پراهمیتی از ارزش شرکت باشد. بیشتر کسب و کارهای موفق امروزی بیشتر از ارزش دارایی های ملموس خود در بازار ارزش دارند. ارزش ویژه برند، چه یک سرمایه جداگانهب اشد چه نباشد که بتوانیم ارزش مالی معتبری برای آن قائل شویم، اغلب مهم ترین عامل غیرملموسی است که می توان برای این تفاوت روی آن حساب کرد. بازارهای مالی اکنون این ارزش را دریافته اند و مدیران ارشد را ملزم کرده اند تا به عنوان کارگزارانی خوب عملکرد این جنبه اساسی از کسب و کار را در نظر بگیرند. اگر مدیران ارشد کارگزار برند شوند، درباره چه موضوعات مربوط به آن باید فکر کنند؟
ارزیابی برند، پاسخ گویی و درک. برای مدیریت ارزش ویژه برند به داده های معتبر و جدید نیاز است که شامل داده های تشخیصی در مورد جایگاه کنونی برند است. تعداد کمی از صاحبان برند این کار را به خوبی انجام می دهند. بخشی از شکست دیپلماسی عمومی آمریکا ریشه در عدم توجه به چگونگی درک «برند آمریکا» نزد عموم به طور سیستماتیک دارد. این شکست تهدید بالقوه ای برای برندهای سبک زندگی آمریکایی مانند کوکواکولا، مارلبورو و مک دونااد محسوب می شود. موضوع دیگر پاسخ گو بودن است که به معیارهای بازار مانند سهم بازار، وفاداری مشتری، قیمت نسبی و کیفیت درک شده آن مربوط است. مدیران باید به طور مرتب این معیارها را رصد کنند و مهم ترین آن ها را به سهام داران گزارش دهند.
پشتیبانی از برند. علاوه بر مجموعه ای از عملکرد بازاریابی، باید راه را برای نگه داری سرمایه در فعالیت هایی که منجر به ساخت و توسعه ارزش ویژه برند می شود، هموار کرد. روندهای اصلی بر تغییر تدریجی منابع از تبلیغات رسانه های سنتی به سمت بازاریابی مستقیم و تعاملی استوار است، و باید به تدریج بر برندهای بزرگ تر و تخصصی تر که هر کدام بتوانند محصولات بیشتری را حمایت کنند، تمرکز شود. مدیران باید ارزیابی های کمی (حسابرسی نهایی) از تمام سرمایه های برند داشته باشند؛ حتی اگر قرار نباشد که اثرات بلندمدتی داشته باشند. سه معیار اساسی برای حسابرسی نهایی برند به این شرح است:
1 - ااثرگذاری آیا کمپین به اهداف خود دست یافته است؟
2 - کارایی آیا این ارزش خوبی برای پول است؟
3 - یادگیری ما چه چیزی یاد گرفتیم که بتواند در اینده برای بهتر شدن به ما کمک کند؟
موقعیت اخلاقی و اجتماعی صاحبان برند.
درباره اثرات اجتماعی کسب و کارها، برندها و برندسازی، در شکل عمومی یا خصوصی آن، توافق جمعی وجود ندارد. همچنین توافق کلی درباره پیامدهای سیاست عمومی خود کسب و کارها هم نیست، برای نمونه، این که استانداردهای کار و محیط زیست در شرکت های چند ملیتی در کشورهای در حال توسعه معمولاً بالاتر از رقبای محلی آن هاست؛ و نیز کسانی که کار آن ها را در چنین کشورهایی مورد انتقاد قرار می دهند به ندرت از عواقب احتمالی توقف کار آن ها سخنی بر لب می آورند. هرچند این مجادلات برای رسیدگی به مسائل اساسی یا پیروزی در جنگ برای تصاحب قلب ها و مغزها کفایت نمی کند. امروزه صاحبان برندها باید این حقیقت را در نظر بگیرند که این موضوعات فقط بر انتخاب برند از سوی چند مصرف کننده اثر نمی گذارند بلکه زمینه هایی همچون استخدام نیروی تحصیل کرده و روابط دولتی نیز درگیر می شوند، و همین طور در دنیای دیجیتالی وبسایت های ضدبرند و کمپین های ایمیلی می توانند در عرض چند روز شدیداً تاثیرگذار باشند.
تجربه خرید و استفاده از برند منوط به تحقق وعده های برند است. یکی از موضوعات مکرر در این کتاب این است که مدیریت برند فراتر از زیبایی ظاهری برند نام برند، بسته بندی، تبلیغات و غیره است. تمام برندهای بزرگ بر روی سنگ زیرین اعتماد حاصل از تجربه مشتریان در خرید و استفاده از محصول یا خدمت تحت نام برند بنا شده اند. ارزش ویژه برند حاصل از این تجربیات که با برندسازی عالی تقویت شده است، معملاً نقش حمایتی دارد. از میان 10 برند برتر بالای فهرست برند اینتر برند وابسته به جی پی مورگان، فقط کوکاکولا و مارلبورو با برندسازی خود را ساخته بودند که با محصول خوب و توزیع فوق العاده حمایت می شدند. شرکت اینتل بخشی از قدرت خود را مدیون کمپین «برندسازی» است اما بیشتر از آنکه مدیون عملکرد قیمتی محصولات، اتحاد استراتژیک ان با مایکروسافت و تسلط آن بر استانداردها است. باقی برندهای بالای فهرست - مایکروسافت، IBM، EG ، نوکیا، دیسنی، مک دونالد و مرسدس بنز - از ابتدا برندهای مبتنی بر تجربه مشتری بوده اند.
این بزرگ ترین فرصت برای مدیران ارشد به عنوان کارگزاران برند است. پس از 30 سال مدیریت کیفیت جامع (TQM) مدیریت ارتباط با مشتری CRM و دیگر نسخه های تجویزشده مدیریت، همچنان شکاف بزرگی میان وعده ها و عملکردهای بسیاری از برندها به خصوص برندهای خدماتی وجود دارد.
به تازگی نقد کتابی در مورد «ساخت تجربه عالی برای مشتری» را می خواندم. نویسنده نقد می گوید کتاب را در مسیر بازگشت از بروکسل به لندن با قطار یورواستار می خوانده در حالی که قطار اصلی که قرار بوده سوار آن شود کنسل شده و ... درست چند هفته از زمانی که یورواستار صدها مسافر را برای پنج ساعت سرگردان کرده بود می گذشت. اکنون حال نویسنده نقد را تصور کنید وقتی در کتابی که می وخوانده مدیریت اجرایی یورواستار سه بار در جاهای مختلف کتاب از فرهنگ مشتری گردانی حیرت آور خود تعریف کرده است، آیا این مدیر واقعاً چیزی از تجربه واقعی مشتری با برند می دانست؟ امید من این است که در برندهای آینده، مدیران ارشد کارگزاران برند باشند و بتوانند شکاف میان وعده برند و تجربه برند را پر کنند.
برندها برای مشتری ارزش ایجاد می کنند زیرا تلاش و ریسک خرید را کاهش می دهند و به این ترتیب مشوق تأمین کنندگان برای سرمایه گذاری در کیفیت و نوآوری می شوند. برندسازی می تواند تجربه مشتری را هم از نظر زیبایی شناسی و هم روانشناسی تقویت کند. امروزه علاقه به برندها و آگاهی از اهمیت آنها نسبت به 10 یا 20 سال پیش بسیار بیشتر شده است. اما هنوز عدم آگاهی و سوء تفاهم در بسیاری موارد وجود دارد. مخاطب این کتاب مدیران روشن فکری هستند که به دنبال درک بهتر ارزش های اجتماعی و مالی برندها، بهترین روش های جاری در برندسازی، و بعضی از مسائل نوظهور در باب این موضوع مهم، پیچیده و هیجان آور هستند.
درباره این کتاب
این کتاب به سه بخش تقسیم می شود:
بخش 1 نگاهی به تاریخچه و تعریف برندها، و اهمیت اجتماعی و مالی آنها دارد. همچنین ارزشمندترین برندهای جهان بررسی شده و تجارب و چالش هایی که برندها با آن مواجه بوده اند و درسی که می توان از آنها گرفت گنجانده شده است.
بخش 2 برخی از مراحل عملی را در مدیریت برند بررسی می کند، از قبیل جایگاه سازی برند و مدیریت ارزش برند، که لزوم هماهنگی برند را در تمام جنبه های عملکردی یک سازمان شامل می شود و در همه محصولات و خدمات، شیوه های برخورد با منابع انسانی و همچنین ارتباطات، محیط و رفتار شرکتی بسط می یابد. این بخش همچنین به نقش هویت بصری و کلامی برند در ارتباط با مخاطبان و حتی حیطه های پیچیده تر ارتباطات برند می پردازد. فصلی نیز درباره روابط عمومی، بر این نیاز روزافزون تأکید دارد که سازمان ها باید اطمینان حاصل کنند که پیام های داخلی و خارجی آن ها از برند منسجم عمل می کنند. فصلی دیگر هم نگاهی دارد بر اهمیت ضروری برای اطمینان از اینکه برند از نظر قانونی حفاظت می شود.
بخش 3 آینده برندها را از هر نوعی که باشند مدنظر قرار می دهد، همین طور تأثیرات و فرصت های جهانی شدن را تحلیل کرده و پتانسیل برندهای آسیایی را بررسی می کند. یک فصل حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت ها و تأثیر جنبش های ضد جهانی شدن وض رد سرمایه داری را مطرح می کند. فصل دیگری نیز به مبحث برندسازی برای ملل و کشورها می پردازد تا از رشته ها و قواعد برند بهره ببرند. فصل آخر نیز روندهایی را که آینده برندها، کسب و کارها و جامعه را شکل می دهند، کنار هم جمع می کند و مشخص می سازد که سازمان ها نیازمند تمرکز روی چه هستند تا بتوانند با ارزش ترین دارایی شان را که همان برندشان است بسازند.

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

28,000 تومان

حس برند - اسراری که برند شما را به اوج می رسانند (انتشارات ایده خلاقیت)


حس برند

فهرست مطالب
یادداشت مترجم
دیباچه
فصل اول: ایجاد حس
فصل دوم: آیا درست انجامش می دهم؟
فصل سوم: به اوج رساندن همه اجزای برند
فصل چهارم: و این پنج حس
فصل پنجم: زنده بودن
فصل ششم: کوه های متحرک
فصل هفتم: آینده
یادداشت ها
درباره نویسنده

یادداشت مترجم
بسیاری از کسانی که با حوزه بازاریابی سرو کار دارند، حتما با دو اصطلاح «تبلیغات» و «برندسازی» آشنا هستند. برندسازی یک روند و برنامه جامع را برای برند پایه ریزی می کند. در این مفهوم باید به چیزی بیش از فروش اندیشید و با کنترل سطح وسیع تری از عوامل و نیروها به قله هایی نظیر وفاداری چشم داشت. این موضوع باعث می شود که ما در برندسازی رویکردی بلندمدت را اتخاذ کرده و افق های دورتری را ترسیم کنیم.
در دنیای بازاریابی و فروش اگر تبلیغات پوست و قشر باشد، برندسازی مغز و عمق است. ما در تبلیغات سعی داریم که عقل و تاحدی احساس مشتری را تحت تاثیر قرار دهیم و به سوی کالای موردنظرمان سوق دهیم، اما در برندسازی فراتر رفته و تلاش می کنیم تا روح شمتری را با برند آشنا و ارزش آن را با عمق وجدش عجین کنیم. این بدان ممعنا نیست که تبلیغات و برندسازی در تقابل هم قرار دارند. بلکه باید گفت که این دو در امتداد هم قرار داشته و همدیگر را تکمیل می کنند. به همین دلیل است که می توان تبلیغات را در خدمت برندسازی درآورد و برای به اوج رساندن برند از آن استفاده کرد و از آن سو نیز برندسازی را برای رفع مشکل اثربخشی در تبلیغات به یاری گرفت.
حال سوال این است که چگونه می توان تمایز آفرید و به عمق روح مشتری نفوذ کرد و وفاداری او را برانگیخت؟ آن هم در دنیایی که تبلیغات هر روز بر زرق و برق خود می افزاید و مخاطب را در هیاهوی خود گیج و سردرگم کرده است. در چنین دنیایی وفاداری کلایی نایاب و گوهری گرانبها است و دستیابی به آن جهد هزار ساله می خواهد. این هیاهو باعث می شود که اولاً نتوان به راحتی تمایز ایجاد کرد و ثانیاً تضمینی برای ماندگار شدن در ذهن مخاطبان و در نهایت برانگیختن وفاداری آنها یافت. پس چهب اید کرد؟ آیا در این فضا می توان هنوز به برندسازی امیدوار بود و مشتریانی وفادار را طلب کرد.
مارتین لیندستروم در کتاب حس برند که پیش رو دارید این موضوع را واکاوی کرده و راه حل جالبی را پیش روی ما قرار می دهد. او معتقد است که ما در دنیای احساسات و عواطف زندگی می کنیم و برای ادامه حیات بیش از آنکه وجودی عقلانی باشیم، مخلوقی عاطفی هستیم. او همین اصل را در برندسازی وارد و از آن «برندسازی حسی» را بیرون آورده است. به عقیده اوب رندسازی حسی حلقه مفقوده برندسازی و تکمله آن در قرن حاضر است.
در برندسازی حسی، تمرکز تنها بر عقل و یا دو حس بینایی و شنوایی نبوده و حواس دیگری نظیر بویایی، چشایی و لامسه نیز به خدمت در می آیند تا «حس برند» عمیق تر شود و فراموش کردن و دل کندن از آن مشکل تر. در این صورت مخاطب دیگر فقط یک مشتری نیست و به مرتبه «وفاداری» و حتی «هواداری» ارتقا می یابد. در این فرایند برند نیز مرتبه ای والا پیدا کرده و نوعی رابطه عاطفی را با هوادار خود شکل می دهد. به عقیده لیندستروم در این نوع رابطه است که حتی کوچکترین نشانه از برند، هوادارش را بر می انگیزاند (مفهوم خردشدگی) و او را با خود همراه می سازد.
همین جنبه از کتاب حس برند است که آن را در مباحث برندسازی متمایز کرده و نکته هایی بکر و نغز را به علاقمندان چنین مباحثی یادآور می شود. لیندستروم خواسته یا ناخواسته قدم در دنیایی می گذارد که در غرب تا حد زیادی ناشناخته است. در دنیای تبلیغات و بازاریابی، مصرف گرایی که ماهیتی مادی گرایانه دارد، حرف اول را می زند. در آن دنیا عقلانیت و برهان حاکم است، در حالی که لیندستروم از عشق ورزیدن و درک حسی سخن به میان آورده است. پرداختن به این مقوله در واقع نقب زدن به انگاره های شرقی و ورود به سرزمینی است که مفاهیم معنوی و الوهی در آن حکم رانی می کنند. فرهنگ شناختی شرق بیشتر با مفاهیم شهودی و حس عجین است تا مقوله های علمی و عقلانی. این نگرش در آثار و ادبیات شرقی از جمله عارفان کاملاً مشهود است. به اشعار زیر از مولانا توجه کنید:
هرچه گویم عشق را شرح و بیان
چون به عشق آیم خجل باشم از آن
گرچه تفسیر زبان روشنگرست
لیک عشق بی زبان روشنترست
چون قلم اندر نوشتن می شتافت
چون به عشق آمد قلم بر خود شکافت
عقل در شرحش چو خر در گل بخفت
شرح عشق و عاشقی هم عشق گفت
مصادیقی از جمله کتاب پیش رورا باید نشانه هایی از نگاه متفاوت غرب به دنیا و درک پدیده های آن دانست. نگاهی که معتقد است درک عمیق از یک مفهوم تنها به کمک حس و عاطفه امکان پذیر است. توجه بیشتر دنیای غرب به مذهب و بهادادن به حس پرستش، نمونه ای بارز از این تغییر نگاه است. این توجه گاهی به صورت شیطان پرستی به انحراف کشیده شده و عقیم می ماند و گاهی نیز به طرفداری از یک برند خاص (مثل هارلی دیویدسون یا اپل) در قالب خالکوبی و تتو بروز می کند.
از این منظر باید مفهوم «برندسازی حسی» را در کتاب لیندستروم یکی از مصادیق هجرت غرب از سرای عقلانیت به دنیای بزرگ شهود و احساس دانست. در این دنیا بی شک برندسازی و تبع آن تبلیغات و بازاریابی طعم دیگری خواهند داشت.
امیدوارم طرح مباحثی نظیر برندسازی حسی و وارد کردن آن در ادبیاتف کری و محتوایی صنعت تبلیغات و بازاریابی کشورمان، با توجه به سازگاری این مباحث با انگاره های ذهنی شرقی، ارتقای کیفیت فعالیت های تبلیغاتی و در سطحی کلان تر برندسازی را که نیاز امروز اقتصاد کشورمان برای حضور مقتدرانه در بازارهای رقابتی تر خارجی است، در پی داشته باشد.
در پایان لازم می دانم ضمن تشکر از همسر بردبارم که همواره مشوق من در ترجمه این اثر بود، از شهرام احمدی و فرزاد مقدم عزیز هم که مشاور و یار من در این مسیر بودند، قدردانی کنم. ترجمه این کتاب رادر عین حال ادای دین و احترامی می دانم به استادان گرانقدری چون دکتر عبدالله گیویان که در سطحی والاتر از آموختن، راه و رسم چگونه آموختن را به من آموختند.

دیباچه
امرز بازاریابی و تبلیغات تأثیرگذار نیستند. تعداد محصولات جدیدی که شکست می خورند بسیار بالا رفته است. بیشتر کمپین های تبلیغاتی هیچ چیز خاصی را در ذهن مشتری ثبت نمی کنند. بیشتر محصولات به جای این که برندهای قدرتمندی باشند، فقط کالاها و محصولاتی قابل مبادله هستند.
با این حال هنوز برندهای قدرتمندی مانند کوکاکولا، هارلی دیویدسون، اپل، خطوط هوایی سنگاپور و ب ام و هم وجوددارند که متفاوت از بقیه هستند. آنها می دانند چگونه برندهای خود را در ذهن مشتریان زنده نگه دارند. یک برند خوب دست کم باید بتواند مزیتی متفاوت ارائه دهد. هیچ زینت و زیبایی نمی تواند جای کمبود این توانایی را بگیرد. برندهایی که در بالا نامشان را بردیم قادرند یک مزیت مشخص و خاص را ایجاد کنند.
برندهای خاص و ممتاز چه چیزی بیش از این نیاز دارند، آنهاب اید به حدی قوی شوند که تجربه ای حسی و هیجانی به همراه داشتهب اشند. معرفی یک محصول یا خدمت در قالب یک تبلیغ تصویری، کافی نیست. بلکه باید صداهایی مانند موسیقی، یا واژه ها و نمادهایی قدرتمند نیز به آن پیوندب خورند. ترکیب محرک های صوتی و تصویری به تأثیر 5 = 2 + 2 منجر خواهد شد. استفاده از سایر حواس مانند چشایی، لامسه و بویایی هم تأثیر حسی را بیشتر خواهند کرد. این پیام اساسی مارتین لیندستروم است. او با اشاره به مثال های زیادی در این مورد، حس برند را کاملاً مورد بحث و واکاوی قرار می دهد.
بیشتر شرکت ها برای بازاریابی برندهای خود، راهی ساده را انتاب می کنند. آنها برای تبلیغات خود کلی هزینه کرده و ادعاهایی کلیشه ای را مطرح می کنند. اما شرکت هایی که مارتین لیندستروم در این کتاب به آن ها اشاره می کند، بسیار خلاق هستند. شاید یکی از دلایلی که باید این کتاب را خواند، این است که مملو از ایده هایی برای زندگی بخشیدن دوباره به برندها است.
فلیپ کاتلر

مقدمه ناشر
«برندسازی حسی» از جمله نظریه های جدیدی است که تحولی بنیادی در دنیای برندسازی ایجاد کرده است. امروزه در دنیای بازاریابی حتی حواس پنج گانه نیز در خدمت برندسازی قرار گرفته، بطوری که ادراک و احساسات مشتریان را از این طریق تحت تأثیر قرار داده و به سمت برند موردنظر خود سوق می دهند.
در کتاب پیش رو «حس برند» نوشته «مارتین لیندستروم» به ترجمه «حسن بنانج» با ظرافت خاصی به این موضوع پرداخته شده است. مطالعه این کتاب را به همه کسانی که در زمیینه برندسازی در حال فراگیری و یا کسب تجربه هستند و همچنین کسانی که در زمینه مدیریت راهبردی یک برند فعالیت می کنند از جملهص احبان بنگاه های اقتصادی، مدیران شرکت ها و سازمان ها و یا مشاوران بازاریابی و برندسازی توصیه می کنم. شایان ذکر است که محتوای این کتاب برای اولین بار در ایران، در بخشی از دوره مدیریت برند در مدرسه تبلیغات ایده تدریس می شود و به دانشجویان آموزش داده می شود که چگونه ایده های جدید و رابطه های حسی مطرح شده در این کتاب را به کار ببندند.
نظر به نیاز وافر جامعه ما در زمینه برندسازی، طرح مباحثی مانند برندسازی حسی و وارد کردن آن در ادبیات فکری و محتوایی صنعت تبلیغات کشورمان، حضوری مقتدرانه را در بازارهای رقابتی داخلی و خارجی برایمان در پی خواهد داشت. از آنجا که شناخت فرهنگ شرقی با مفاهیم شهودی و حسی عجین است بی شک تبلیغات و بازاریابی که بر محور حس و عاطفه بنا شود و در آن شهود و احساس دخیل باشد دنیای دیگری از دستیابی به اهداف موردنظر را برایمان رقم خواهد زد.
آرش سلطانعلی

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

10,000 تومان

ده طراح صحنه (انتشارات ایده خلاقیت)


ده طراح صحنه

فهرست
سخن ناشر
مجموعه ده
مقدمه
پیشگفتار
تنها دو بار زندگی می کنی
میرسیف الدین کرمانشاهی
ستارهای بدرخشید
ناپلئون سروری
تسخیر شدگی
ولی الله خاکدان
چشم اندازی از پل
اسماعیل از حام صدر
همچنان مدرن
خسرو خورشیدی
یک ایرانی تمام عیار
ملک جهان خزاعی
آرزوهای بزرگ
سیامک احصایی
لحظات پر از عمر
ناصح کامکاری
نگاه شرقی
منوچهر شجاع
زندگی در جهان سیال
نرمین نظامی

سخن ناشر
مونوگراف و زمینه های تحلیلی هنر را می توان پاشنه آشیل هنر ایران دانست. اگر نگاهی به تثبیت هنر مدرن و پس از آن هنر معاصر در سطح جهانی داشته باشیم در می یابیم که نقش معرفی و تحلیلی آثار هنری، توانسته طی یک قرن اخیر زمینه های رشد هنر را فراهم آورد و درست در همین عصر است که بیشترین جریانات هنری شکل حیات و زوال را تجربه کردند. همه این موارد گویای نقش تحلیلی و معرفی آثار هنرمندان است. اینکه امروزه می توان از درون یک اثر هنری و جریان فکری یک هنرمند به زمینه های تحلیلی تاریخی، اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف دریافت، جملگی از درون همین تحلیل ها و مونوگراف هایی است که در جوامع مختلف شکل گرفته اند.
این موضوع آنقدر مهم است که در زمانی که هنر مدرن در دوران اعتلای خود قرار گرفت، سهمی مساوی را در کنار ارائه خلاقانه هنر برای تحلیل اثر هنری منظور کرد و درست در همین دوران نقش منتقدان و تحلیلگران هنری را به یک میزان در کنار آفرینش گران هنری مدنظر قرار داد.
در همین نقطه است که می توانیم دریابیم که هنر ایران چرا با فراز و نشیب های بسیار در دهه های اخیر روبرو بوده است. اینکه تحلیل گری هنر و زمینه های معرفی هنرمندان در این سالیان شکلی مستمر نداشته و در دورانی حتی نادیده گرفته شده است. نقطه ضعف بزرگ هنر ایران است که برای دست یابی به آن سال ها غفلت صورت گرفته است؛ چه بسا که اگر این امر در زمان خود صورت می گرفت امروزه هنر ایران نه تنها در قله رفیع هنر خاورمیانه، بلکه می توانست جایگاهی مهم در هنر دنیا داشته باشد.
مجموعه کتاب های «10» با هدف فقرزدایی از زمینه های تحلیلی و مونوگرافی هنر ایران گردآوری شده است تا در یک کلیت بتواند دستاورد وسیع تری را برای هنر ایران به ارمغان آورد. انتشارات ایده که در این سال ها با رویکرد پژوهشی هنر دست به انتشار مجموعه های آرشیوی «100» زده است این بار در مجموعه های «10» سعی دارد زمینه های تحلیلی هنر را فراهم آورد.
مجموعه کتاب های «10» در تلاش است که با معرفی 10 چهره تأثیرگذار در زمینه های هنری، مانند مجسمه سازی، نقاشی، کاریکاتور، طراحی صحنه و ... زمینه برخورد هنری و تحلیلی هنر را برای مخاطبان فراهم آورد.
آرش سلطانعلی

مجموعه ده
پاسخ به نیاز نسلی است، که نه در پی نفی و نه در پی ستایش گذشته است، نسلی که می خواهد گذشته را بخواند، مرور کند و بیاموزد، دس بگیرد و خطاهایش را تکرار نکند،
در کشور ما، بسیاری از هنرمندان جوان، دانشجویان و هنرجویان؛ گذشته ی حرفه ی هنری خود را نمی شناسند. این عدم شناخت اگر هزار و یک دلیل داشته باشد، بی شک یکی از آن ها فقدان منابع مکتوب کافی در این زمینه است، هزار دلیل را چاره ای نداشتیم، اما خواستیم یکی را چاره کنیم. مجموعه ی ده در پاسخ به این نیاز شکل گرفت.
این مجموعه، تاریخ رشته های تحقق شده نیست، حتی ده برگزیده ی (1) هر کدام هم نیست، این مجموعه معرفی ده هنرمند است به مخاطبان جوان به انتخاب مؤلفی معتبر که این مجموعه را گردآوری و نگاشته است. شاید این ده، ده موردنظر من یا شما نباشد!
چه اشکالی دارد؟!
دنیا، دنیای گوناگونی نگاه ها و اندیشه هاست!
ده تای شما کدام ده تا است؟
آرش تنهایی / دبیر مجموعه ی ده

مقدمه
نوشتن درباره تاریخ طراحی صحنه ایران و طراحان برتر آن، کاری بسیار دشوار بود. بسیار دشوارتر از آنچه در ابتدا تصور می شد. کار از آنجا آغاز شد که چه کسانی باید در فهرست 10 نفره این کتاب قرار بگیرند. با شمورت هایی که با ناشر و مدیر مجموعه کتاب های 10، جناب آقای آرش تنهایی صورت گرفت دریافتم برای ایشان انتخاب مولفان انتخاب شده مهم است . یعنی اگر آنها پیام فروتن را برای نگارش این کتاب انتخاب کرده اند، به رای او احترام گذاشته و انتخاب های او را معیار گزینش 10 طراح صحنه برتر تاریخ تئاتر ایران می دانند. این رویکرد، کار را برای من دشوارتر ساخت. حالا دیگر تمام مسئولیت انتخاب 10 طراح برتر، مستقیماً بر دوش خودم بود و گریزی از آن نبود. موضوع را در شبکه اجتماعی فیس بوک مطرح کردم و از دوستان تئاتری و علاقمندان به این عرصه تقاض کردم تا انتخاب های خود را به صورت کامنت اظهار کنند. نتایج بدی به دست نیامد، اگرچه پاسخ ها اندک بود و نمی شد به آن استناد کرد و این جواب ها را معیار انتخاب نهایی قرار داد. به هر حال با مطالعه برخی منابع، مشاوره با اساتید این عرصه، گفت و گو با تعدادی هنرمندان و دست آخر مشورت مجدد با ناشر و مدیر مجموعه 10، فهرست نهایی به دست آمد و کار آغاز شد. اما ...
آنها که جایشان خالیست | نوشتن درباره تاریخ طراحی صحنه ایران و طراحان برتر آن، کاری بسیار دشوار بود. بسیار بسیار دشوارتر از آنچه در ابتدا تصور می شد. بزرگان بسیاری در عرصه طراحی صحنه ایران فعالیت کرده می کنند. اسم هایی در فهرست 10 نفره ما نیست که حتما باید می بود. اسامی ای همچون: رفیع حالتی، محمود ظهرالدینی، نعمت الله مصیری، خان بابا صدری، محسن سهیلی، نور محمد میرعمادی، مهدی مقبل، مصطفی اژدری، نفی قویدل، علی دلپذیر، اصغر صانعی، محسن دولو، حسین محسنی، سامی تحصنی، عباس مهرپویا، منوچهر شیبانی، زهرا خواجه نوری، سیروس افهمی و صالح پناهی. اما هنرمندان یاد شده که متعلق به نسل های اول و دوم صحنه پردازی در تئاتر ایران هستند. بیش از آن که به عنوانط راح (به مفهوم امروزی کلمه) به شمار آیند، در مقام دکوراتور و مجری دکور شناخته می شوند. هنرمندانی که غالباً تلاش خود را مصروف ایجاد شکل و شمایلی کاملاً مرتبط به متن و نمایش می ساختند، بی آن که با طراحی صحنه و ایده های مرتبط با آن، مولفه قابل اعتنایی را به اثر بیفزایند. آنها بیش از آن که طراح صحنه بوده باشند، نقاش و دکورساز بوده اند. به همین دلیل به رغم اهمیت و جایگاه ویژه شان در پیشبرد هنر صحنه پردازی در ایران، در فهرست طراحان صحنه این کتاب قرار نگرفته اند.
از دیگر هنرمندانی که نامشان بر تارک تئاتر ایران می درخشد، اما جایشان در فهرست 10 نفره ما خالیست می توان به آربی آوانسیان، آشور بانی بال بابلا، بیژن صفاری، مهدخت نیکبخت، عبدالله حاجی قربانی، علی رفیعی و فریدون او اشاره کرد. هنرمندانی نظیر آوانسیان و رفیعی را باید بیش از آن که طراح صحنه دانست، کارگردان ارزیابی کرد و فریدون او و آشور بانی پال بابلا را نیز باید هنرمندانی تمام قد در عصره های گوناگون هنرهای تجسمی معرفی کرد. بدین ترتیب نام ایشان نیز در فهرست ما قرار نگرفت.
اما دو گروه دیگر نیز در این فهرست حضور ندارند.گروه اول طراحان صحنه برجسته ای هستند که به رغم تحصیلات دانشگاهی بیشتر آنها در زمینه طراحی صحنه و چند کار معدود در این عرصه، به سمت طراحی صحنه در سینما گرایش پیدا کردند و بیشتر طراح صحنه سینما محسوب می شوند تا تئاتر. اما ذکر نام این هنرمندان در مقدمه کتاب ضروری به نظر می رسد و دینی است بر گردن من: ایرج رامین فر، مجید میرفخرایی، فرهاد فارسی، محسن شاه ابراهیمی، امیر اثباتی، آتوسا قلمروفرسایی و کیهان مرتضوی از جمله این طراحان به شمار می روند.
گروه بعدی طراحان، نسل متاخر تئاتر ایران هستند، هنرمندانی که از جایگاه حرفه ای و مناسبی برخوردارند اما به واسطه محدودیت (الزام برای انتخاب تنها 10 نفر) در فهرست نهایی قرار نگرفتند. هنرمندانی نظیر فریبرز قربان زاده، منیر ملکی، رضا مهدی زاده، امیر زاغری و ... از این عزیزان صمیمانه عذرخواهی می کنم و تلاششان را در این عرصه فدر می نهم.
نوشتن درباره تاریخ طراحی صحنه ایران و طراحان برتر آن، کاری بسیار دشوار است. بسیار بسیار دشوارتر از آنچه در ابتدا تصور می شد. نظرسنجی در فیس بوک و توصیه های بسیاری از هنرمندان و دوستان، نام نگارنده را نیز در فهرست 10 نفره طراحان قرار داده بود. به گفته این عزیزان، نگارش و انتشار اولین کتاب های طراحی صحنه تالیف شده تئاتر ایران، طراحی صحنه بیش از 50 اثر نمایشی حرفه ای، تدریس طراحی صحنه در دانشگاه تهران و ...، شرکت در سمینارهای بین المللی طراحی صحنه نظیر سمینار طراحی صحنه زوریخ، لیسبون و ... و ابداع شیوه نمایشی تئاتر استریپ می توانست من را نیز در این فهرست قرار دهد. با این حال ترجیح دادم تا نام خود را در فهرست 10 نفره بزرگان صحنه پردازی تئاتر ایران قرار ندهم.
ادای دین به یک کتاب ویژه و نویسنده اش | نوشتن درباره تاریخ طراحی صحنه ایران و طراحان برتر آن، کاری بسیار دشوار بود.بسیار بسیار دشوارتر از آنچه در ابتدا تصور می شد.اولین مشکل در نگارش این کتاب، فقر منابع و فقدان اطلاعات لازم بود. برای طراحانی که در عرصه تئاتر حرفه ای امروز ایران فعالیت می کنند مانند آقایان ارحام صدر، خورشیدی، احصایی، شجاع، کامکاری و خانم نظمی، مشکل آنچنانی وجود نداشت.پایه بخش های مربوط به این عزیزان را برمبنای گفت و گو و مصاحبه رودرو با ایشان گذاشتیم و سوالاتمان را براساس ماهیت و جوهره کتاب با آن ها مطرح کردیم. آنها نیز در نهایت لطف و مهربانی به ما پاسخ گفتند. اما مشکل از جایی آغاز شد که شروع به نگارش بخش های مربوط به آقایان ناپلئن سروری، ولی الله خاکدان، میر سیف الدین کرمانشاهی و خانم ملک جهانی خزاعی کردیم. غیر از خانم خزاعی، سایر این هنرمندان سال ها پیش از دنیا رفته و عملاً امکان گفت و گو با ایشان را نداشتیم. ضمن این که منابع نوشتاری قابل قبولی نیز درباره آنها و فعالیت هایشان وجود نداشت. خانم خزاعی نیز ظاهراً چند سالی است در پاریس به سر می برند و تنها شماره تلفنی که از ایشان به دست آردیم به رغم بارها و بارها تماس ما بی پاسخ باقی ماند. بدین ترتیب تنها منبع نوشتاری و قابل اهمیتی که باقی ماند، کتاب بسیار ارزشمند دست و هم دانشکده ای گرامی ام آقای محسن صانعی بود. کتاب تاریخ طراحی صحنه تئاتر در ایران که پایان نامه ایشان بوده و در سال 1381 توسط انتشارات نمایش چاپ شده است. در این کتاب آقای صانعی با آقای خاکدان که در آن موقع زنده بودند و خانم خزاعی که در ایران به سر می بردند، گفت و گو کرده اند. ضمن این که درباره آقایان ناپلئن سروری و آقای کرمانشاهی نیز گفت و گوهای خوبی با برخی هنرمندان آن نسل نظیر آقای علی اصغر گرمسیری، صورت گرفته است. به هر حال تنها منبع قابل اعتنا و مستند برای کتاب حاضر؛ پیرامون این چهار شخصیت هنرمند، گفت و گوهای آقای صانعی در کتاب تاریخ طراحی صحنه تئاتر در ایران بوده است. بدین ترتیب از ایشان و تلاش هایشان برای ثبت گوشه ای مهم از تاریخ طراحی صحنه تئاتر ایران سپاسگزاریم و بخش قابل توجهی از کتاب حاضر را مدیون این عزیز در غربت می دانیم. بدین ترتیب بر خود واجب می دانم تا این کتاب را به محسن صانعی گرانقدر تقدیم کنم.
اتاق نارنجی | نوشتن درباره تاریخ طراحی صحنه ایران و طراحان برتر آن، کاری بسیار دشوار بود. بسیار بسیار دشوارتر از آنچه در ابتدا تصور می شد. همانطور که پیش از این یاد کردیم، بزرگترین معضل نگارش این کتاب، فقر منابع اطلاعاتی بوده است. درباره بسیرای از هنرمندان برجسته و تأثیرگذار تئاتر تقریباً هیچ مدرک، سند و نوشته قبال اعتنایی وجود ندارد. این مسئله زمانی که به طراحی صحنه می رسد، ابعاد فاجعه بارتر و غم انگیزتری پیدا می کند.
به همین منظور و در ابتدای سال 1392، در دانشکده های هنرهای نمایشی و موسیقی دانشگاه تهران، اتاق مطالعات طراحی صحنه تئاتر تاسیس شد و کار خود را آغاز کرد. هدف این اتاق که تحت عنوان اتاق نارنجی شناخته می شود، همکاری مشترک میان داشنجویان و اساتید طراحی صحنه به منظور تحقیق و پژوهش در عرصه طراحی صحنه تئاتر است. این اتاق تاکنون موفق شده است یک مقاله آی اس آی و یک مقاله علمی و پژوهشی را منتشر کند. ضمن این که در حال حاضر قریب به 15 عنوان مقاله علمی و پژوهشی توسط دانشجویان طراحی صحنه دانشگاه تهران در دست تحقیق و نگارش است. کتاب حاضر، اولین کتاب اتاق نارنجی به شمار می رود که با همکاری مشترک یک مدرس و یک دانشجو - خانم مژگان ابطحی - به مرحله انتشار رسیده است. بدین ترتیب امید می رود تا در آینده، منابع بیشتر و علمی تری در دسترس علاقمندان به طراحی صحنه قرار گیرد.

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

20,000 تومان

ده کاریکاتوریست (انتشارات ایده خلاقیت)


ده کاریکاتوریست

فهرست
سخن ناشر
مجموعه ده
مقدمه
اردشیر محصص
کامبیز درم بخش
داریوش رادپور
احمد عربانی
رضا شبیری
کیومرث کیاست
مصطفی رمضانی
داود شهیدی
جواد علیزاده
محمدعلی بنی اسدی

سخن ناشر
مونوگراف و زمینه های تحلیلی هنر را می توان پاشنه آشیل هنر ایران دانست. اگر نگاهی به تثبیت هنر مدرن و پس از آن هنر معاصر در سطح جهانی داشته باشیم در می یابیم که نقش معرفی و تحلیلی آثار هنری، توانسته طی یک قرن اخیر زمینه های رشد هنر را فراهم آورد و درست در همین عصر است که بیشترین جریانات هنری شکل حیات و زوال را تجربه کردند. همه این موارد گویای نقش تحلیلی و معرفی آثار هنرمندان است. اینکه امروزه می توان از درون یک اثر هنری و جریان فکری یک هنرمند به زمینه های تحلیلی تاریخی، اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف دریافت، جملگی از درون همین تحلیل ها و مونوگراف هایی است که در جوامع مختلف شکل گرفته اند.
این موضوع آنقدر مهم است که در زمانی که هنر مدرن در دوران اعتلای خود قرار گرفت، سهمی مساوی را در کنار ارائه خلاقانه هنر برای تحلیل اثر هنری منظور کرد و درست در همین دوران نقش منتقدان و تحلیلگران هنری را به یک میزان در کنار آفرینش گران هنری مدنظر قرار داد.
در همین نقطه است که می توانیم دریابیم که هنر ایران چرا با فراز و نشیب های بسیار در دهه های اخیر روبرو بوده است. اینکه تحلیل گری هنر و زمینه های معرفی هنرمندان در این سالیان شکلی مستمر نداشته و در دورانی حتی نادیده گرفته شده است. نقطه ضعف بزرگ هنر ایران است که برای دست یابی به آن سال ها غفلت صورت گرفته است؛ چه بسا که اگر این امر در زمان خود صورت می گرفت امروزه هنر ایران نه تنها در قله رفیع هنر خاورمیانه، بلکه می توانست جایگاهی مهم در هنر دنیا داشته باشد.
مجموعه کتاب های «10» با هدف فقرزدایی از زمینه های تحلیلی و مونوگرافی هنر ایران گردآوری شده است تا در یک کلیت بتواند دستاورد وسیع تری را برای هنر ایران به ارمغان آورد. انتشارات ایده که در این سال ها با رویکرد پژوهشی هنر دست به انتشار مجموعه های آرشیوی «100» زده است این بار در مجموعه های «10» سعی دارد زمینه های تحلیلی هنر را فراهم آورد.
مجموعه کتاب های «10» در تلاش است که با معرفی 10 چهره تأثیرگذار در زمینه های هنری، مانند مجسمه سازی، نقاشی، کاریکاتور، طراحی صحنه و ... زمینه برخورد هنری و تحلیلی هنر را برای مخاطبان فراهم آورد.
آرش سلطانعلی

مجموعه ده
پاسخ به نیاز نسلی است، که نه در پی نفی و نه در پی ستایش گذشته است، نسلی که می خواهد گذشته را بخواند، مرور کند و بیاموزد، دس بگیرد و خطاهایش را تکرار نکند،
در کشور ما، بسیاری از هنرمندان جوان، دانشجویان و هنرجویان؛ گذشته ی حرفه ی هنری خود را نمی شناسند. این عدم شناخت اگر هزار و یک دلیل داشته باشد، بی شک یکی از آن ها فقدان منابع مکتوب کافی در این زمینه است، هزار دلیل را چاره ای نداشتیم، اما خواستیم یکی را چاره کنیم. مجموعه ی ده در پاسخ به این نیاز شکل گرفت.
این مجموعه، تاریخ رشته های تحقق شده نیست، حتی ده برگزیده ی (1) هر کدام هم نیست، این مجموعه معرفی ده هنرمند است به مخاطبان جوان به انتخاب مؤلفی معتبر که این مجموعه را گردآوری و نگاشته است. شاید این ده، ده موردنظر من یا شما نباشد!
چه اشکالی دارد؟!
دنیا، دنیای گوناگونی نگاه ها و اندیشه هاست!
ده تای شما کدام ده تا است؟
آرش تنهایی / دبیر مجموعه ی ده

مقدمه
این یک کتاب تاریخ کاریکاتور نیست. یک کتاب پژوهشی هم نیست که تمام ابعاد فراز و نشیب هنر کاریکاتور را در ایران بنمایاند. خاصه اینکه شناسایی کاریکاتور ایران بدون برسی روند جهانی کاریکاتور در اروپا و آمریکا تقریباً امری غیرممکن است و می بایست زمینه های تحول این هنر در ایران را در بازه تاریخی کاریکاتور در جهان بررسی کرد. کتاب ده کاریکاتوریست بزرگ تاریخ کاریکاتور ایران هم نیست. مجموعه ای است برای شناساندن ده کاریکاتوریست ایرانی که چنانچه نام مجموعه برای مثال بیست کاریکاتوریست داشت، حتماً به شناساندن بیست کاریکاتوریست ایرانی می پرداخت!
این کتاب شرح مختصری از زندگی و آثار ده کاریکاتوریست ایرانی است که زندگی و آثارشان سرمشق دیگران است و همواره در فراز و نشیب زندگی، هنرشان را فراموش کردند، حتی اگر در برهه هایی دیگران فراموششان کرده باشند!
کاریکاتور هنر شریف و مستقلی است که همواره در ایران به مدد همراهی و یاری خود کاریکاتوریست ها و سماجت ایشان برای نشر آثارشان در مطبوعات، توانست رشد کند و باقی بماند. کاریکاتور هنری مستقل است که به قدرت و زر و زور نمی تواند وابسته بماند، بلکه خود منتقد صریح و سرسخت زمانه خویش است.
کاریکاتور مردمی ترین شاخه هنرهای تجسمی و تصویری است که بی نیاز از تمام زبان ها، با تکیه بر بار اندیشه و تفکر، اغلب همراه با خنده، در سراسر جهان تبدیل به یک زبان بین المللی شده است که مهم ترین پیام آن برای انسان های امروز، پیام صلح و دوستی است. کاریکاتور در دنیای امروز بیشتر به مشکلات و دردها و موانع رشد و تعالی بشر می اندیشد و با بیان مسائلی چون خشونت، جنگ، خونریزی، ماشینیزم، ارتباطات و ... در واقع منعکس کننده شخصیت واقعی انسان در دنیای پر رمز و راز و پیچیده اکنون است. کاریکاتوریست با طرح پرسش های تصویری در پی پاسخ هایی برای سرگردانی و گاه بی خیالی انسان امروز است و می کوشد تا با نشان دادن موانع سر راه، وب ا ایجاد تفکری خاص و انتقال آن به مخاطب، در جهت رفع نقص های بشر امروزی گامی پیش نهد و از این رو است که کاریکاتور انسانی ترین هنر زمانه است که گاه با شوخی های هنرمندانه و یا زبان تلخ هوشمندانه به دردها و حرف های نهان و آشکار انسان می پردازد . کاریکاتور گاه بیننده را می خنداند ، گاه می ترساند، گاه رازی را برملا می سازد، گاه رازی را در میان می گذارد، گاه تسکین می دهد، گاه متأثر می کند و ... اما کاریکاتور فارغ از همه حالات و موضوعات فوق سعی دارد در قالب کمترین خطوط نحوه صحیح زندگی را نشان دهد.
کاریکاتور اعترافی است به نادانی ها و درجا زدن های مکرر انسان در طول تاریخ و اعتراضی است به زندگی کلیشه ای و تکراری او. کاریکاتور یک اعتراف است که در قالب خطوط و همراه با لبخند و طنز بیان می شود تا با شیرینی و حلاوت خاص خود، انسان را متوجه اعمال و نیت های خویش سازد. کاریکاتور باقی است تا زمانی که جهالت ها و آرزوهای خام انسان پابرجا است. کاریکاتور اعترافی است به خام اندیشی انسان معاصر و اعتراضی است به نوع اعمال و رفتارش نسبت به همنوع خود در طول تاریخ. از این رو است که کاریکاتور را همواره زبانی گویا و کاریکاتوریست را چشمی بینا نام نهاده اند.

قدیمی ترین کاریکاتورهای ایرانی که در ذهن بسیاری از هنردوستان ثبت شده است، آثار کاریکاتوریست های روزنامه ملانصرالدین است. روتر و شلینگ کاریکاتوریست های این روزنامه با کشیدن کاریکاتورهایی از فضای سنتی، خرافی و جاهلانه زندگی مردم در روزگار قاجار، اسنادی انتقادی از این دوران بر جا گذاشته اند. کشیدن کاریکاتور چهره شاه مستبد یعنی محمدعلی شاه از اولین کاریکاتورهای چخره در ایران است؛ آثاری که خشم محمدعلی شاه و شادی مردم را موجب شدند. پس از ملانصرالدین هم نشریات ادب، کشکول، آذربایجان، تنبیه، بهلول، حشرات الارض، نسیم شمال و ... همگی رویه ای انتقادی در برابر جهالت، خرافه، فقر ستم و وطن فروشی حاکمان داشته اند. مرور اشعار عامیانه و هزل های کوچه و خیابان دوره قاجار نشان می دهد مردم که در بسیاری مواقع از دست حکومت ظالم، عاصی شده بودند و چون نمی توانستند حق خود را از حکومت بستانند؛ اشعار و حکایات هزل آمیز برای حاکمان آن می ساختند. نمونه یکی از این اشعار هزل آمیز شعری است که مردم دوره قاجار برای خانواده «کنت دمونت فرت» رئیس اولین نظمیه ایران که بسیار بی رحم و ستمگر بود، ساخته اند. انتشار این شعر و شعرهایی دیگر در تهران و سپس در شهرهای دیگر مانند اصفهان و شیراز نشانگر اهمیت طنز و فکاهه به عنوان یک حربه انتقام جویانه در دوره قاجار است. کاریکاتور که زبانی برنده و افشاگرد دارد. پدیده ای نو و شگرف برای مردم آن زمان بود. نگارنده اگرچه اسناد و روایات محکم و قابل استناد مبتنی بر علاقه مردم به این هنر در دست ندارد، اما می تواند به انتشار پیاپی و مستمر این نشریات اشاره کند که کاریکاتور به عنوان یک رسانه نو در دوره تجددگرایی، وسیله ای برای ابراز اندیشه های ترقی جویانه و آزادی خواهاه مردم دوره قاجار و دوره های پس از آن بوده است.
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

20,000 تومان

زبان تخصصی تبلیغات و بازاریابی (انتشارات ایده خلاقیت)


زبان تخصصی تبلیغات و بازاریابی

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

20,000 تومان

صمد بهرنگی (حسین اصل عبداللهی) (از مجموعه ی یاد) (انتشارات ایده خلاقیت)


صمد بهرنگی (حسین اصل عبداللهی)

حسین اصل عبداللهی
حسین اصل عبداللهی (کارگردان، محقق) متولد سال 1358 در تبریز است. عبداللهی کارگردانی نمایش هایی چون «خلواره» ساموئل بکفت، «در مضار توتون» آنتوان چخوف، «زندگی و دیگر هیچ» حسین اصل عبداللهی، «قهرمان» حسین اصل عبداللهی، «پرده آخر» ژیلبرت سسبورن، «مستاجر جدید» اوژن یونسکو، «شنل» نیکلای گوگول و «مطبخ اربابی» نوشته ی واصف اونگورن را در کارنامه خود دارد. همچنین فیلم کوتاه «دیوار» او در سال 2015 در جشنواره فیلم سانفرانسیسکو موفق به دریافت جایزه ی بهترین کارگردانی فیلم کوتاه شد.
حسین اصل عبداللهی با طراحی صحنه نمایشنامه های «هفت طبقه» محسن سراجی و «کروکودیل» محمد سماوات، در سال های 93 و 94 جایزه اول و دوم طراحی صحنه جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی را از آن خود کرد. مقاله ی «تعلبندیان از هرامسا تا اجرا» نوشته عبداللهی در سال 94 در کتاب «دیگران عباس نعلبندیان» تالیف جواد عاطفه و عاطفه پاکبازنیا توسط نشر میلکان به چاپ رسید. او هم اکنون استاد کارگردانی و نمایشنامه نویسی دانشگاه نبی اکرم تبریز است.

سخن ناشر
عصر مدرن با تمام دستاوردهایش، اما عصر فراموشی نام گرفت. ظهور فلسفه ها و گفتمان های جدید سبب شد تا بسیاری از احساس های انسانی رو به فراموشی روند. همین موجب شد تا اندیشمندان به طرح ریزی فرهنگی، برای بازگشت به گذشته و خوانش خاطراتی که از گذشتگان به جای مانده، دست بزنند تا به راهی برای ایجاد توازن در شرایط روحی و روانی انسان معاصر دست یابند. این موضوع که مسئله ی پسامدرنیسم را مطرح کرد در پی احیای جهانی که پشتوانه ی فکری اش را از گذشته می یابد تا گام به دنیای جدید بگذارد طرح ریزی شد و در این راستا دست به احیای حس نوستالژیک در انسان زدند. این اندیشه توانست دنیای معاصر را بسازد تا حدی که امروز به فرهنگی عمومی در سطح جهان بدل شده است. مجموعه ی «یاد» در پس کالبدشکافی چهره های فرهنگی و هنری، چنین اندیشه ای را دنبال می کند.
مجموعه کتاب های «یاد» در پی کشف دست یافته های فرهنگی و هنری عصری است که ایران در میان اندیشه های سنت و مدرنیته غوطه ور بود اما توانست بسیاری از جریانات هنری را رقم بزند و به احیای فرهنگ معاصر دست یابد. در این میان نقش و جایگاه برخی از به تبع آفرینش هایی که داشتند پرنگ تر جلوه می کند و «یاد» قصد دارد چهره ی شفاف تری را از این هنرمندان به نسل امروزی بنمایاند.
امید است با چاپ و انتشار این مجموعه کتاب حرکتی که برای معرفی هنرمندان ایران در سطح جامعه آغاز شده است سرعت بخشیده شود.
آرش سلطانعلی

یادآر!
میرزا علی اکبر خان قزوینی (دهخدا) شبی در ایوردن سوئیس دوست از دست رفته اش میرزا جهانگیر خان صوراسرافیل را در خواب می بیند که به او می گوید: «چرا نگفتی او جوان افتاد؟» دهخدا می گوید: «من از این عبارت چنان فهمیدم که می گوید: «چرا مرگ مرا در جایی نگفته یا ننوشته ای؟» و بلافاصله در خواب این جمله به خاطرم آمد: «یاد آر ز شمع مرده یار آر!» در این حال بیدار شدم و چراغ را روشن کردم و تا نزدیک صبح سه قطعه از مسمط را ساختم و فردا گفته های شب را تصحیح کرده و دو قطعه ی دیگر بر آن افزودم و در شماره اول صور اسرفایل مطبعه ی ایوردن سوئیس چاپ شد.»
مجموعه ی «یاد» با این ایده ذر هن من و ما شکل گرفت تا ادای دینی شود به آن ها که «جوان افتادند» و سهمی در پیشرفت و آبادانی فرهنگ، هنر و ادب ایران زمین، از مشروطه تا به امروز داشتند. آن هایی که با همه بزرگی شان در سکوت و زیر غبار فراموشی گم شده، از یاد رفته اند و از مرگ به مرگ رسیده اند! از آن ها کمتر گفته و نوشته شده، یا اگر هم چیزهایی هست، در دسترس نیست! تصویری کدر و غیرواقعی از آن ها در ذهن نقش بسته و خود واقعی شان در پس خود الصاق شده به آن ها از یاد رفته است. مؤلفان و محققان همراه ما در این مجموعه با نگاهی تحلیلی به سراغشان رفته اند، تا زندگی، زمانه و آثارشان را با نگاهی نو مورد بررسی و کنکاش قرار دهند. تا شاید قدم کوچکی باشد برای حرکت های بزرگ فردا. بسیاری از محققان از درون همین صفحات محدود و کوتاه این مجموعه به شناخت نامه ی اساسی و مهمی رسیده اند که این مایه ی مباهات این مجموعه است، چرا که بر این باوریم کار اساسی آغاز شده و ادامه دارد. این یک آغاز است، همین...
جواد عاطفه
دبیر مجموعه ی یاد

پیشگفتار
پس از تلاش های بسیاری که تاکنون در حوزه ی شناساندن صمد بهرنگی به نسل معاصر و نسل های بعدی صورت گرفته است. به نظر می رسد هم اکنون شرح حال نویسی درباره ی این نویسنده بیهوده باشد. در اصل، آنچه می بایست گفته شود نکاتی است که صمد را صمد کرده و نامش را این چنین در فراز و نشیب تاریخ ادبیات ماندگار ساخته است، اینکه صمد بهرنگی، معلم ساده ی روستاهای آذربایجان، چطور به شخصیت ادبی محبوبی در حوزه ی ادبیات کودک و نوجوان تبدیل شد، چگونه و با چه زبانی توانست این گونه عمیق در دل بچه ها جا باز کند، سلاحش برای مبارزه با ناآگاهی و بی سوادی چه بود که آتشش این همه پایید و سوخت، صمد بهرنگی که بود و و چگونه زیست که نامش پس از گذشت نیم قرن از رفتنش هنوز زنده است و پایا ...
سعی من بر این بوده که بتوانم در این صفحات، تا آنجا که قلم یاری کند، به این مهم دست یابم. در این مجال باید از جواد عاطفه تشکر کرد، که فرصتی ایجاد کرد تا در این پروژه یادی شود از تمام آن هایی که بیهوده نزیستند و نام خود را بر ورق تاریخ جاودان ساختند و از سینا بهرنگی که با در اختیار قراردادن اسناد، مدارک، دست نوشته ها و عکس های مربوط به صمد بهرنگی ما را در کامل کردن این مجموعه یاری داد.
حسین اصل عبداللهی
«... من می خواهم بدانم که، راستی راستی، زندگی یعنی اینکه تو یک تکه جا هی بروی و برگردی تا پیر بشوی و دیگر هیچ، یا اینکه طور دیگری هم توی دنیا می شود زندگی کرد؟ ...» (ماهی سیاه کوچولول، صمد بهرنگی، ص 3).
زنگ مدرسه زده شد و بچه های کلاس بی هیچ قید و بندی و با همان شور و شوق ماهی سیاه کوچولو به بیرون دویدند. صمد در حالی که دست نوشته هایش را از روی میز جمع می کرد به هزاران هزار دانش آموز و کودکی فکر می کرد که می توانست به وسیله ی داستان هایش معلمشان باشد و راهی را که باید همچون ماهی سیاه کوچولو طی کنند به آن ها نشان دهد.
سال 1318 ...
رضاخان پهلوی اداره ی مملکت را در دست دارد و ساختار سیاسی ایجادشده از سوی او با ساختار سنتی ایران در تضاد شدید است، سیاستی که بر پایه ی تفکیک طبقه ی اعیان نهاده شده و نارضایتی طبقه ی متوسط را به دنبال دارد. مالیات های گزاف و برپایی کارخانه های مختلف از بین رفتن بسیاری از مشاغل سنتی را سبب شده و به ناگزیر خصومت بازاریان شهرستان ها، به خصوص آذربایجان، را برانگیخته است. از طرفی؛ اصلاحات غیرمذهبی، به وِزه بازبینی نظام قضایی، رواج دادن کلاه پهلوی و کشف حجاب اجباری زنان، نارضایتی عمیقی در بین علما؛ یعنی رهبران اعتقادی طبقه ی متوسط سنتی، ایجاد کرده است. فساددر طبقات حاکم رواج بسیاری یافته است. بیشتر روستاها از امکانات آموزشی محرومند، مخالفان اعم از نظامی، غیرنظامی و روشنفکران با بی رحمی محکوم می شوند. همه ی این عوامل گاه و بی گاه منجر به اعتراضات شدید تظاهرات، تحصن و در نتیجه باعث درگیری میان مردم و حکومت می شود.
در چنین شرایط سیاسی و اجتماعی، در یکی از خانئاده های متوسط و سنتی تبریز پسری با گریه ی بی امان به دنیا آمد. روز اسم گذاری کودک، پدر خانواده سه اسم روی سه تکه کاغذ نوشت و تا کرد و روی زمین گذاشت و خواهر بزرگ یکی از آن ها را برداشت و به پدر داد. عزت بهرنگی با صدای بلند خواند: «صمد» و بدین ترتیب نام پسر دوم خانواده صمد شد، صمد بهرنگی، دوم تیرماه 1318 ...
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

15,000 تومان

عبدالحسین نوشین (احسان حاجی پور) (از مجموعه ی یاد) (انتشارات ایده خلاقیت)


عبدالحسین نوشین (احسان حاجی پور)

سخن ناشر
عصر مدرن با تمام دستاوردهایش، اما عصر فراموشی نام گرفت. ظهور فلسفه ها و گفتمان های جدید سبب شد تا بسیاری از احساس های انسانی رو به فراموشی روند. همین موجب شد تا اندیشمندان به طرح ریزی فرهنگی، برای بازگشت به گذشته و خوانش خاطراتی که از گذشتگان به جای مانده، دست بزنند تا به راهی برای ایجاد توازن در شرایط روحی و روانی انسان معاصر دست یابند. این موضوع که مسئله ی پسامدرنیسم را مطرح کرد در پی احیای جهانی که پشتوانه ی فکری اش را از گذشته می یابد تا گام به دنیای جدید بگذارد طرح ریزی شد و در این راستا دست به احیای حس نوستالژیک در انسان زدند. این اندیشه توانست دنیای معاصر را بسازد تا حدی که امروز به فرهنگی عمومی در سطح جهان بدل شده است. مجموعه ی «یاد» در پس کالبدشکافی چهره های فرهنگی و هنری، چنین اندیشه ای را دنبال می کند.
مجموعه کتاب های «یاد» در پی کشف دست یافته های فرهنگی و هنری عصری است که ایران در میان اندیشه های سنت و مدرنیته غوطه ور بود اما توانست بسیاری از جریانات هنری را رقم بزند و به احیای فرهنگ معاصر دست یابد. در این میان نقش و جایگاه برخی از به تبع آفرینش هایی که داشتند پرنگ تر جلوه می کند و «یاد» قصد دارد چهره ی شفاف تری را از این هنرمندان به نسل امروزی بنمایاند.
امید است با چاپ و انتشار این مجموعه کتاب حرکتی که برای معرفی هنرمندان ایران در سطح جامعه آغاز شده است سرعت بخشیده شود.
آرش سلطانعلی

یادآر!
میرزا علی اکبر خان قزوینی (دهخدا) شبی در ایوردن سوئیس دوست از دست رفته اش میرزا جهانگیر خان صوراسرافیل را در خواب می بیند که به او می گوید: «چرا نگفتی او جوان افتاد؟» دهخدا می گوید: «من از این عبارت چنان فهمیدم که می گوید: «چرا مرگ مرا در جایی نگفته یا ننوشته ای؟» و بلافاصله در خواب این جمله به خاطرم آمد: «یاد آر ز شمع مرده یار آر!» در این حال بیدار شدم و چراغ را روشن کردم و تا نزدیک صبح سه قطعه از مسمط را ساختم و فردا گفته های شب را تصحیح کرده و دو قطعه ی دیگر بر آن افزودم و در شماره اول صور اسرفایل مطبعه ی ایوردن سوئیس چاپ شد.»
مجموعه ی «یاد» با این ایده ذر هن من و ما شکل گرفت تا ادای دینی شود به آن ها که «جوان افتادند» و سهمی در پیشرفت و آبادانی فرهنگ، هنر و ادب ایران زمین، از مشروطه تا به امروز داشتند. آن هایی که با همه بزرگی شان در سکوت و زیر غبار فراموشی گم شده، از یاد رفته اند و از مرگ به مرگ رسیده اند! از آن ها کمتر گفته و نوشته شده، یا اگر هم چیزهایی هست، در دسترس نیست! تصویری کدر و غیرواقعی از آن ها در ذهن نقش بسته و خود واقعی شان در پس خود الصاق شده به آن ها از یاد رفته است. مؤلفان و محققان همراه ما در این مجموعه با نگاهی تحلیلی به سراغشان رفته اند، تا زندگی، زمانه و آثارشان را با نگاهی نو مورد بررسی و کنکاش قرار دهند. تا شاید قدم کوچکی باشد برای حرکت های بزرگ فردا. بسیاری از محققان از درون همین صفحات محدود و کوتاه این مجموعه به شناخت نامه ی اساسی و مهمی رسیده اند که این مایه ی مباهات این مجموعه است، چرا که بر این باوریم کار اساسی آغاز شده و ادامه دارد. این یک آغاز است، همین...
جواد عاطفه
دبیر مجموعه ی یاد

در تمام عمر، تنها دو چیز مأمن و مأوایش بود: موسیقی و کتاب. مفری برای عبور از همه ناملایمات روزگار و تنهایی ها نوای موسیقی کلاسیک، چه در روزهای فراغت و چه در روزهای سخت و پر التهاب فعالیت همیشه و همیشه آرامش بخش بود چه رسد به روزهای بیماری و درد، روانش را تازه می کرد، مثل نم آبی که برهوت روحش را طراوت می بخشید. هوای مسکو خشک بود و سوزنده، سوز بادها مغز استخوان را می سوزاند.
اردی بهشت ماه سال 1350 عفریت سرطان تمام وجود عبدالحسین نوشین را فرا گرفته بود. مردی که روزگاری یکی از مهم ترین مهره های هنر نمایش در سرزمین خود به حساب می آمد. صلابت حضورش بر صحنه آن قدر باورپذیر بود که تماشاچیان را میخکوب می کرد اما امروز رنجور و رو به احتضار ه روی تخت بیمارستانی در مسکو افتاده بود. او از پس دره های جن زده تئاتر ایران پس از کودتای 28 مرداد و حتی قبل تر، از روزگارانی که بعد از ترور محمدرضا شاه پهلوی در محوطه دانشگاه تهران دستگیرش کردند و درب تماشاخانه اش را بستند، خودش را به روسیه رسانده بود. نه با پای خویش بلکه دست بی رحم اجبار سلانه سلانه تا آن بلاد بدنش را همچون نعشی جاندار کشانده بود.
هنگامی که از شدت درد به خود می پیچید، به موسیقی پناه می برد، مانند روزها و سال های اختفا در خانه های امن حزب توده بعد از فرار از زندان، مثل سال هایی که در خانهص ادق هدایت و همراه با یاران، مست و مدهوش موسیقی می شدند، مثل روزی که برای اولین بار نوای موسیقی اسماعیل خان مهرتاش هوش از سرش برده بود و بعد از پایان کلاسش با او تمام خیابان لاله زار را پیاده گز کرده و هیچ نفهمیده بود گذشت زمان را؛ یا مانند غروب های دلگیر پانسیون های دانشجویی فراسه که فقط موسیقی و یاد لر تا جانش را آرام می کرد و حتی مثل آن روز در دفتر کارش در تئاتر فردوسی از شنیدن نوای اسرارآمیز باخ مدهوش شده بود که ناگهان درب اتاقش باز شد چند مأمور شهربانی واردش دند و او را دست بسته و بی توضیح به شهربانی مرکز و از آن جا هم به بازداشتگاه موقت ارتش بردند. به جرم عضویت در حزب توده و شاید طراحی ترور به جان اعلی حضرت همایونی.
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

15,000 تومان

علی حاتمی (عباس بهارلو) (از مجموعه ی یاد) (انتشارات ایده خلاقیت)


علی حاتمی (عباس بهارلو)

عباس بهارلو
26 مرداد 1337 در آبادان متولد شد. هم زمان با تحصیلات متوسطه از سال 1352 به ساختن فیلم مستند و فیلم سازی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رو آورد. از اواخر دهه 1350 به سینمای نوشتاری علاقه مند شد، که حاصل آن تا به امروز انتشار بیش از سی جلد کتاب در حوزه سینمای ایران، و صدها مقاله پژوهشی برای نشریه های تخصصی و دایرةالمعارف ها است. سال 1386 در نخستین دوره «جشن کتاب سال سینمای ایران» به پاس سه دهه کوشش مستمر در حوزه پژوهش های سینمایی، و در سال 1388 به اعتبار یک عمر فعالیت پژوهشی و نوشتاری در دوازدهمین «جشن دنیای تصویر« از بهارلو تقدیر شد. عنوان های تعدادی از کتاب های بهارلو به این شرح است:
بررسی تاریخی «نقد» نویسی در سنمای ایران - نشر آگاه ، 1368
زاویه دید در سینمای ایران، دفتر پژوهش های فرهنگی، 1369
معرفی و نقد آثار ناصر تقوایی - نشر به نگار، 1369
معرفی و نقد فیلم های امیر نادری - نشر سهیل (نشر آگاه)، 1370
سینمای ایران: برداشت ناتمام - نشر چکامه، 1370
فیلم شناخت ایران (هفت جلد) - دفتر پژوهش های فرهنگی، 1371 تا 1380
ساموئل خاچیکیان، یک گفت و گو، انتشارات نگاه، 1371
معرفی و نقد فیلم های محسن مخملباف، نشر اسپرک، 1372
خاطرات و خطرات فیلمبرداران سینمای ایران - دفتر پژوهش های فرهنگی - 1376
فروغ فرخ زاد و سینما - نشر علم، 1377
عباس کیارستمی - موسسه فرهنگی هنری نوروز هنر، 1379
سینمای فردین به روایت محمدعلی فردین - نشر قطره، 1379
صد چهره سینمای ایران - نشر قطره، 1381
دانشنامه سینمای ایران، نشر قطره، 1383
روزشمار سینمای ایران از آغاز تا انقراض قاجاریه - فرهنگستان هنر، 1389
و ...

سخن ناشر
عصر مدرن با تمام دستاوردهایش، اما عصر فراموشی نام گرفت. ظهور فلسفه ها و گفتمان های جدید سبب شد تا بسیاری از احساس های انسانی رو به فراموشی روند. همین موجب شد تا اندیشمندان به طرح ریزی فرهنگی، برای بازگشت به گذشته و خوانش خاطراتی که از گذشتگان به جای مانده، دست بزنند تا به راهی برای ایجاد توازن در شرایط روحی و روانی انسان معاصر دست یابند. این موضوع که مسئله ی پسامدرنیسم را مطرح کرد در پی احیای جهانی که پشتوانه ی فکری اش را از گذشته می یابد تا گام به دنیای جدید بگذارد طرح ریزی شد و در این راستا دست به احیای حس نوستالژیک در انسان زدند. این اندیشه توانست دنیای معاصر را بسازد تا حدی که امروز به فرهنگی عمومی در سطح جهان بدل شده است. مجموعه ی «یاد» در پس کالبدشکافی چهره های فرهنگی و هنری، چنین اندیشه ای را دنبال می کند.
مجموعه کتاب های «یاد» در پی کشف دست یافته های فرهنگی و هنری عصری است که ایران در میان اندیشه های سنت و مدرنیته غوطه ور بود اما توانست بسیاری از جریانات هنری را رقم بزند و به احیای فرهنگ معاصر دست یابد. در این میان نقش و جایگاه برخی از به تبع آفرینش هایی که داشتند پرنگ تر جلوه می کند و «یاد» قصد دارد چهره ی شفاف تری را از این هنرمندان به نسل امروزی بنمایاند.
امید است با چاپ و انتشار این مجموعه کتاب حرکتی که برای معرفی هنرمندان ایران در سطح جامعه آغاز شده است سرعت بخشیده شود.
آرش سلطانعلی

یادآر!
میرزا علی اکبر خان قزوینی (دهخدا) شبی در ایوردن سوئیس دوست از دست رفته اش میرزا جهانگیر خان صوراسرافیل را در خواب می بیند که به او می گوید: «چرا نگفتی او جوان افتاد؟» دهخدا می گوید: «من از این عبارت چنان فهمیدم که می گوید: «چرا مرگ مرا در جایی نگفته یا ننوشته ای؟» و بلافاصله در خواب این جمله به خاطرم آمد: «یاد آر ز شمع مرده یار آر!» در این حال بیدار شدم و چراغ را روشن کردم و تا نزدیک صبح سه قطعه از مسمط را ساختم و فردا گفته های شب را تصحیح کرده و دو قطعه ی دیگر بر آن افزودم و در شماره اول صور اسرفایل مطبعه ی ایوردن سوئیس چاپ شد.»
مجموعه ی «یاد» با این ایده ذر هن من و ما شکل گرفت تا ادای دینی شود به آن ها که «جوان افتادند» و سهمی در پیشرفت و آبادانی فرهنگ، هنر و ادب ایران زمین، از مشروطه تا به امروز داشتند. آن هایی که با همه بزرگی شان در سکوت و زیر غبار فراموشی گم شده، از یاد رفته اند و از مرگ به مرگ رسیده اند! از آن ها کمتر گفته و نوشته شده، یا اگر هم چیزهایی هست، در دسترس نیست! تصویری کدر و غیرواقعی از آن ها در ذهن نقش بسته و خود واقعی شان در پس خود الصاق شده به آن ها از یاد رفته است. مؤلفان و محققان همراه ما در این مجموعه با نگاهی تحلیلی به سراغشان رفته اند، تا زندگی، زمانه و آثارشان را با نگاهی نو مورد بررسی و کنکاش قرار دهند. تا شاید قدم کوچکی باشد برای حرکت های بزرگ فردا. بسیاری از محققان از درون همین صفحات محدود و کوتاه این مجموعه به شناخت نامه ی اساسی و مهمی رسیده اند که این مایه ی مباهات این مجموعه است، چرا که بر این باوریم کار اساسی آغاز شده و ادامه دارد. این یک آغاز است، همین...
جواد عاطفه
دبیر مجموعه ی یاد

یادداشت
فکر می کنم سال 1370 بود. کتاب «معرفی و نقد آثار ناصر تقوایی» را منتشر کرده و در تداریک تالیف «معرفی و نقد فیلم های امیر نادری» بودم که روزی علی حاتمی تماس گرفت و ابراز تمایل کرد که کتابی هم از این نوع درباره او منتشر شود. تمایلی نشان ندادم، به ویژه این که کارگردان ما خودش این پیشنهاد را مطرح کرده بود و نگران بودم که بخواهد در مسیر سر و شکل گرفتن کتاب هم اظهارنظر و سلیقه کند. حتی یادم هست که پیشنهاد واگذاری حقوق فیلم نامه هایش را هم برای انتشار مطرح کرد. گمان می کنم همان روزها موضوع این تماس را با احمد طالبی نژاد در میان گذاشتم. سال ها گذشت تا حکایت بیماری مزمن حاتمی پیش آمد. این بار دوستی قدیمی پیشنهاد کتابی درباره حاتمی را مطرح کردم که بلافاصله پذیرفتم. در این فاصله کتاب های «معرفی و نقد فیلم های امیر نادری» و «معرفی و نقد فیلم های محسن مخملباف« را منتشر کرده بودم.
در روزهای بیماری حاد حاتمی ابتدا با زهرا خوشکام، همسر ایشان، تماس گرفتم تا بریده هایی از جراید تخصصی و غیرتخصصی سینمایی را که درباره حاتمی در آن ها اظهار نشر شده بود در اختیارم قرار بدهد. در دو جلسه با تورق مجموعه ای چند جلدی - که از بریده جراید نقدها و مقاله ها و و گفت و گوها از سال های دور و نزدیک فراهم شده بود - یادداشت هایی برداشتم. از همان ابتدا هدفهم این بود تا تصویری واقع بینانه و منصفانه از عملکرد سینمایی حاتمی به دست داده شود. تا قبل ازآن درباره فیلم های حاتمی فقط در مورد مجموعه تلویزیونی «هزاردستان» اظهار نظر کرده بودم، و هم زمان با نمایش عمومی «دلشدگان» و زمزمه ساختن فیلمی با عنوان «ملکه های برفی» گفتگویی با حاتمی انجام داده بودم که بخش هایی از آن در نشریه ای جوان مرگ شده درج شده بود. با دیدن و بررسی مجدد فیلمها، مجموعه های تلویزیونی و نیز گفت و گوهای خودم و دیگران با حاتمی متن حاضر آماده شد، که این بار در قالب کتابی دیگر پیش روی شما است و به درخواست ناشر می بایست به بیست هزار کلمه تقلیل می یافت.
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

30,000 تومان

گذر تخصصی هنر (انتشارات ایده خلاقیت)


گذر تخصصی هنر

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

35,000 تومان

مارکوس وایزبک (انتشارات ایده خلاقیت)


مارکوس وایزبک

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

10,000 تومان

مجموعه آثار نقاشی بیتا وکیلی (انتشارات ایده خلاقیت)


مجموعه آثار نقاشی بیتا وکیلی

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

90,000 تومان

نمایشگاه های تجاری اصول و شیوه های مدیریت (انتشارات ایده خلاقیت)


نمایشگاه های تجاری اصول و شیوه های مدیریت

فهرست
مقدمه ناشر
فصل اول: تعاریف
فصل دوم:چرا باید در نمایشگاه ها شرکت کنیم
فصل سوم: مراسم افتتاحیه
فصل چهارم: گزارش نهایی
فصل پنجم: برنامه ریزی های برگزار کنندگان
ضمایم
منابع

مقدمه ناشر
تحقیقات صورت گرفته بیانگر آن است که ر ویدادهای نمایشگاهی از مهم ترین فعالیت ها و روش های بازاریابی در بین صنایع و فعالیت های اقتصادی عصر حاضر محسوب می گردد و این رویکرد امروزه تحت عنوان صنعتی مؤثر و تعیین کننده در کنار دیگر صنایع، از جایگاه ویژه ای برخوردار است. نمایشگاه ها یکی از ابزارهای کارآمد و تعیی کننده در صادرات کالا و کسب و کار محسوب می شوند و در همین راستا ابزاری توانمند جهت توسعه پایدار در کشور هستند. این صنعت با بهره گیری از تکنولوژی و ابزارهای پیشرفته و روش های علمی و آکادمیک در زمینه تبلیغات، بازاریابی و فروش مورد توجه صنعت گران و تجار بوده و از مؤثرترین روش های بازاریابی به شمار می آید.
دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و توسعه همه جانبه، نیازمند پیروی از الگوهای مناسب رشد و توسعه اقتصادی و از مهمترین آن ها توسعه صادرات است. امروزه نمایشگاه های تجاری بین المللی نقش موثری در عرصه سیاست، اقتصاد، اوضاع اجتماعی، فرهنگی و هنری ملل ایفا می نمایند و کلیه کشروهای جهان رسالتی مهم و چند جانبه برای نمایشگاه ها قائل اند و توجه وافری به نمایشگاه های سراسر دنیا و سرمایه گذاری و تلاش منظم و مستمر برای بهره گیری هرچه بیشتر از آن می نمایند چرا که ایجاد و برپایی نمایشگاه ها نه تنها در زمینه ارتقاء علمی و دانش فنی و نیز ویژگی های گوناگون امور نمایشگاهی موثرند بلکه از طرف دیگر فضای مناسب برای انتقال و تبادل اطلاعات و ابتکارات می باشند که در یک محدوده خاص زمانی و مکانی موجبات افزایش مستمر کارایی و اثربخش امور بازرگانی و افزایش همکاری های ملی و بینالمللی و متعاقب آن نیرومندی بنیه اقتصادی کشورها را فراهم می آورند. در حال حاضر صنعت نمایشگاهی ایران، دوران نشو و نمای خود را طی می کند و ضرورت دارد که صاحب نظران و متخصصین در رشد و پرورش نهال این صنعت تا ثمربخشی آن سعی و تلاش فراوان نموده و با اشتراک گذاری تجارب و دانش خود به نسل بعد و انتخاب مسیر صحیح حرکت، با سرعتی فزاینده موجبات اعتلا و موفقیت در این عرصه را فراهم نمایند. در این راستا فقدان کتابی جامع و کامل ما را بر آن داشت تا پس از تلاشی مجدانه، با هدف ارتقاء نشر و گسترش علم و فناوری نمایشگاهی اقدام به چاپ کتابی پربار در این زمینه نماییم. کتاب حاضر پژوهشی است که اصول و شیوه های مدیریت نمایشگاهی و شبهاتی که در این زمینه وجود دارد، پاسخ داده است.
جناب آقای دکتر محمد بلوریان تهرانی با چندین دهه تجربه در امر آموزش تبلیغاتو بازاریابی و با بررسی های دقیق این کتاب را به کتابی ارزشمند در این مسیر تبدیل کرده است. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان و علاقمندان قرار گیرد.
آرش سلطانعلی

فصل اول: مقدمه نمایشگاه ها و به ویژه نمایشگاه های بین المللی، مناسب ترین و بهترین محل و شرایط برای به نمایش گذاشتن موفق آخرین یافته های علمی، اندوخته های تجربی و توانمنندی های تکنولوژیک صنعتگران به منظور بازاریابی و همچنین آگاه ساختن متخصصان و فعالان در بخش های مختلف اقتصادی از دستاوردها، اخترعات و پیشرفت های فنی و طرف های تجاری است. بنابراین برای هرگونه اصلاح، تقویت و بهبود روش های تولید و توزیع، تسهیل ارتباطات تجاری، رونق مبادلات ور وش های اخذ ارتباط با مشتریان، تأمین کنندگان و حتی رقبا می توان از این ساز و کار استفاده کرد.
نگاهی به روند توسعه تجارت از قرن گذشته تا به حال نشان می دهد، تغییرات روزافزون تکنولوژی، ظهور کالاهای جدید، طولانی شدن فاصله ها بین تولیدکنندگان و عرضه کنندگانب ا متقاضیان و مشتریان، عدم آشنایی مشتریان با محیط تجاری و رقابت بین تولیدکنندگان، و چندین عامل نامطلوب دیگر باعث ایجاد و توسعه نمایشگاه ها شده اند. با ایجاد و توسعه نمایشگاه ها، بازارهای جدید کشف و محصولات به آن بازارها معرفی شدند، تحولات فنی و تکنولوژی های جدید به مشتریان احتمالی عرضه شدف از طریق جلب و جذب توریست ها و بازدیدکنندگان خارجی، آداب و رسوم و سنن ملی کشورهای میزبان به خارجیان معرفی و توجه آنها جلب گردید، تبادل افکار و مبادلات فرهنگی انجام شد و خلاصه به کمک این محمل، روند جهانی شدن از بعد ایجاد اطلاع و آگاهی آغاز و تسریع گردید.
در این فصل به عنوان فصل آغازین، پس از تعاریف، ویژگی ها و وظایف نمایشگاه ها به طور اخص به نمایشگاه به عنوان یک ابزار بازاریابی توجه و تمرکز خواهد شد و آمیخته بازاریابی در این رسانه مورد موشکافی قرار خواهد گرفت.

تعاریف: الف - ریشه لغوی نمایشگاه
لغت نمایشگاه یا fair از نام لاتین feria به معانی جشن، گردهمایی، ملاقات و آشنایی با دیگران، تفریح و لذت بردن از وقت، خوشی و کیف کردن و بالاخره داد و ستد و تجارت گرفته شده است.

ب - نمایشگاه Exhibition
در فرهنگ معین نمایشگاه به محلی برای نمایش دادن، جلوه دادن یا به معرض دید قراردادن محصولات کشاورزی و صنعتی و کالاهای بازرگانی و یا آثار باستانی گفته شده است.
در تعریف دیگر نمایشگاه ها بازارهایی هستند که در یک دوره موقت و مشخص با حضور تعداد زیادی از موسسات یا واحدهای اقتصادی ارائه کننده محصولات اصلی در یک یا چند بخش از صنایع برگزار می شوند.
به قولی دیگر، نمایشگاه بازاری است موقت، برای رساندن عرضه کنندگان و متقاضیان کالاها و خدمات به یکدیگر، جهت معاملات تجاریم، به منظور ترویج و گسترش تجارت، در ادوار منظم، در زمان های معینی از سال و در اماکنی ثابت به مدت چند روز یا چند هفته.
و یا نمایشگاه سانه ای برای ارسال پیام به مخاطبان است، نمایشگاه، یک فرصت سریع، کوتاه و استنثنایی است. نمایشگاه یک ابزار بازاریابی است.
علاوه بر تعاریف کلی فوق، تعاریف اختصاصی زیر برای انواع نمایشگاه های بازرگانی ، نمایشگاههای بین المللی و نمایشگاه های تجاری وجود دارد.

ج - نمایشگاه بازرگانی Trade fair یا Trade show
نمایشگاه های بازرگانی ، بازارهایی هستند که در یک دوره موقت و مشخص، با حضور تعداد زیادی از بنگاه های تجاری و اقتصادی تولیدکننده یا عرضه کننده کالاها و خدمات در یک یا چند بخش از صنایع، برگزار و با نمایش، اطلاع رسانی و اقدمات تبلیغی و ترفیعی، زمینه های توسعه فروش محصولات را فراهم می آورند.

د - نمایشگاه های بین المللی International Exhibition
نمایشگاه بین المللی، محلی است برای به نمایش گذاشتن موفق آخرین یافته های علمی، اندوخته های تجربی و توانمندی های صنعتی تولیدکنندگان، به منظور بازاریابی و همچنین آگاه سازی متخصصان و فعالان در بخش های مختلف اقتصادی از دستاوردها، اختراعات، روندها و پیشرفت های تکنولوژیک کشورها، مؤسسات داخلی و فرامرزی و طرف های تجاری، اصلاح نگرش برون مرزی با هدف نفوذ تجار، صاحبان صنایع، مدیران موسسات تولیدی و خدمات فنی مهندسی پیش رو در بازارهای خارجی و همچنین تنظیم و بهبود روش ها و سیستم های تولید، بسته بندی، توزیع، مصرف و بازیافت و بالابردن کیفیت کالاها و خذدمات و رقابتی نمودن آنها در چهارچوب استانداردهای جهانی و تسهیل ارتباطات تجاری و تقویت و رونق معاملات و مبادلات.
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

75,000 تومان

یکصد آگهی مطبوعات (انتشارات ایده خلاقیت)


100 آگهی مطبوعات

فرشید پارسی کیا: متولد هران، دانش آموخته ی رشته گرافیک از هنرستان مالک اشتر (امین الدوله) و رشتهی ارتباط بصری از دانشگاه انقلاب اسلامی تهران اسا. وی در سال 1378 جزو هیئت موسس گروه هنری پاساژ و گروه ادبی و هنری پراگراف بود. در همان سال کار حرفه ای خود را در زمینه ی طراحی گرافیک برای نشریات به عنوان طراح، مشاور و مدیر هنری آغاز کرد، وی در سال 1385 استودیو پارسی را پایه گذاری کرد. از سال 1389 در هنرستان هنرهای زیبا و آموزشگاه های تخصصی شروع به تدریس کرد. او همچنین با نوشتن در حیطه ی هنرهای تجسمی و پژوهش در زمینه ی تبلیغات کار خود را ادامه می دهد. شرکت در نمایشگاه های متعدد گروهی در داخل و خارج کشور و برگزاری نمایشگاه انفرادی در سال 1391 با عنوان «انسان هایی که در ذهن من پرسه می زنند» از دیگر فعالیت های اوست وی همچنین جوایزی در زمینه ی گرافیک مطبوعاتی در کارنامه ی خود دارد.

طراحی گرافیک در این سرزمین سالخورده سال های درازی را سپری کرده است، اما تاکنون کمتر کوششی برای واکاوی اوج های درخشان اش و نگارش تاریخ این رشته صورت گرفته است. مجموعه «100» تلاشی است کوچک برای گردآوری نگاه داری و بررسی ابعاد گوناگون تاریخ طراحی گرافیک در ایران با این امید که این مجموعه راه گشای گام هایی در راه پژوهش و نگارش تاریخ طرحی گرافیک در ایران باشد.
آرش تنهایی

محسن میرزایی متولد زنجان از مدیران حفه ای تبلیغات دهه ی 30 تاکنون و همچنین مولف چندین کتاب در حیطه ی تاریخ و تبلیغات بوده است. وی از چهره های مهم شرکت های تبلیغاتی بزرگی همچون کانون آگهی زیبا و فاکوپا در دهه ی 30 و 40 بوده است.

مقدمه
آقای فرشد پارسی کیا از من خواسته اند که برای این مجموعه مقدمه ای بنویسم: از آنجا که اینجانب هر اقدامی را که در زمینه رشد حرفه تبلیغات برداشته شود می ستایم این پیشنهاد را پذیرفتم و چون ضعف بینایی مانع از آن بود که تمام این نوشته ها را به دقت بخوانم به ناچار به تورق آن پرداختم و اینک اجمالاً نکات قابل توجه را به شرح زیر از نظر خوانندگان گرامی این مجموعه مفید می گذرانم:
در این مجموعه آنچه جالب توجه به نظر می رسد اسامی برخی از آژانس های تبلیغاتی و بنیانگذاران آن است و دیگر اشارات ایشان به نقش مرحوم حمزه نعمتی مدیر سازمان زیبا مدیر سازمان فاکوپا البته در مورد این دو بنیانگذار نکاتی را هم یادآور شده اند که لازم می دانم توضیحاتی را به عرض خوانندگان گرامی برسانم:
در مورد مرحوم نعمتی از قول من نوشته اند که:
«تبلیغات در ایران با آگهی زیبا شروع می شد و با همان هم خاتمه می پذیرد.»
این نقل قول را تکذیب نمی کنم ولی یک کلام از گفته های من جا افتاده است، چون من گفته بودم «تبلیغات کلاسیک» با حذف این یک کلمه مفهوم به کلی عوض شده است، لازم است توضیح بدهم که در دهه سی و چهل هیچ یک از آژانس ها قادر نبودند سرویسی را که زیبا می تواند به کمپانی های خارجی بدهد در اختیار آنها بگذارند. واقعی این است که کانون آگهی زیبا می توانست با همان استاندارد اروپایی به مشتریان اروپایی سرویس بدهد و این توانایی را آزانس های دیگر نداشتندفقط در یک مورد فاکوپا با یک کمپانی خارجی قراردادی بست و به جای 15 درصد کارمزد 20 درصد کارمزد به آن کمپانی تحمیل کرد که بی سابقه و قابل تحسین بود ولی تداوم نداشت و همان یک بار بود. در دهه 50 آژانس هایی بودند که به مشتریان خارجی سرویس می دادند ولی شرط انصاف آن است که بگوییم هیچ آژانس ایرانی نتوانست در این زمینه با کانون آگهی زیبا رقابت کند.
درباره مرحوم فرهاد هرمزی باید به این نکته شاراه کنم که هیچ کس مانند فرهاد هرمزی قدرت ریسک کردن نداشت. ریسک کردن ها و ماجراجویی های حرفه ای بود که به پیشرفت صنعت تبلیغات در ایران کمک کرد و آژانس هایی که در دهه چهل و پنجاه به وجودآمدند مدیون هرمزی هستند.
مرحوم نعمتی «بزینس من« فوق العاده ای بود او از هیچ به همه جا رسید و در محافل بین افراد شخصیتی محترم و شناخته شده بود ولی در طول مدت عمر خود ریسکی که موجب ورشکستگی او شود نکرد به همین ترتیب سایر آژانس ها، ولی فرهاد بارها دست به ریسک های بزرگ زد. چه کسی جرأت آن را داشت که برای 80 هزار تومان بودجه تبلیغاتی شاه پسند پانصد هزار تومان از جیب خود خرج کند و آن را پس از پیروزی کامل شاه پسند از مرحوم لاجوردی وصول کند و ایضاً او بود که بدون اجازه و کسب نظر از منوچهر نیکپور مدیر عامل بانک پارس چهار صد هزار توان خرج کند و پس از متحول کردن وضع بانک پارس و همه بانک های آن روزی پول خود را با هزار زحمت وصل کند. ریسک اعلان های بزرگ یک صفحه ای را هرمزی به جان خرید در حالی که جز او هیچ یک از مدیران کانون های آگهی چنین ریسک هایی را متحمل نشدند. کافی بود که حاج سید محمود لاجوردی و نیکپور پول او را ندهند و او در گوشه زندانب ماند و بپوسد. فرهاد آن قدر ریسک کرد و آن قدر زمین خورد و بلند شد تا شکست ناپذیر شد.
نکته دیگر اینکه تأسیس فاکوپا را در سال 1337 ذکر کرده اید. باید توضیح بدهم که فرهاد هرمزی از سال 28 انواع کارها را از کامیون داری، انتشاراتی، بازرگانی، برپا داشتن جشن ها و گاردن پارتی ها، چاپ وانتشار مجله آگهی و انتشار مجله روزانه ذره ها، بسه بندی و فروش نخود و لوبیا و تبلیغ برای روغن نباتی شاه پسند را آزمود و سرانجام در سال 1337 و در آستانه سی سالگی بدین نتیجه رسید که استعداد اصلی او در کار تبلیغات است و پس از آن در باقی مانده عمر پربار خود به تبلیغات وفادار ماند و دست به هیچ کار دیگری نزد. کوتاه سخن اینکه به عقیده من تمام کسانی که در پنجاه سال اخیر در کار تبلیغات بودند و در این راه قدمی برداشته اند در شمار پیشتازان این صعت اند و ما وامدار آن ها و سپاسگزار زحماتشان هسیتم و امید آنکه جوانان امروزی که اینک دست اندرکاران این حرفه اند، بدانند و این نکته را آویزه گوش خود کنند که هیچ یک از بنیان گذاران این صنعت بزرگ در آغاز کار از امکانات مالی لازم برخوردار نبودند و تنها با کار و کوشش و قدرت تفکر و اندیشه و ذوق خویش به جایی رسیده اند.
امید آنکه دست اندرکاران امروزی این نکته را هم بدانند که در این رشته نیز همانند تجارت جز با درستی و صحت عمل و نام نیک به ارمان های بزرگ خویش دست نخواهند یافت، توفق و موفقیت همکاران عزیز جوانم را از درگاه احدیت مسألت دارم.
محسن میرزایی - تهران شهریور 1392

پیشگفتار
احساس نیاز به تولید آگهی و مجموعه آگهی های پیچیده ی تبلیغاتی از زمانی در کشور ما و دیگر کشورهای جهان به وجود آمد که تولیدکنندگان و صاحبان کارخانه ها به پیچیدگی روند شهرنشینی و جریانات طبقات مختلف اجتماعی پی بردند و در همان زمان تولید کالهای مشابه نیز باعث رقابت سنگینی بین صاحبان کالا شده بود. ای ن رقابت باعث می شد که صاحبانس رمایه و کالا به فکر فروش هرچه بیشتر محصولات خود باشند ودر این راستا تبلیغات نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای کرد.
از تفاوت آگهی و نیازمندیکه در بخش (از نیازمندی تا آگهی، از آگاهی - تا آگهی) به آن پرداختم به این می رسیم که هرچند نیازمندی ها از دوران قدیم در ایران وجود داشته ولی بحث آگهی را می توان به بعد از جریانات پهلوی اول منتصب کرد. در این بین نقش روزنامه ی اطلاعات و همچنین پیشرفت اقتصادی ایران را بعد از به دست آوردن سرمایه های نفتی که باعث نشاط عجیبی در بحث اقتصادی شده بود را نباید نادیده گرفت. در این کتاب تعداد 100 آگهی از دهه های پیش از انقلاب 57 به نمایش درآ»ه و در انتخاب این آگهی ها تلاش ده تا مباحث بصری و گرافیکی و همچنین مباحث نوگرای تبلیغاتی و شعارنویسی مورد اهمیت قرار گیرند.
لازم به ذکر است که فقدان منابع در باب آگهی های تبلیغاتی در ایران کار را برای من بسیار دشوار کرده بود. اما خوشبختانه دسترسی به اصل روزنامه ها و همچنین رویارویی با طراحان و مدیران تبلیغاتی آن روزگار باعث شد شرایط را کمی آسان کند. در ابتدا تلاش شد روزنامه ها و مجله های دوره ی پهلوی اول و پهلوی دوم دیده و جمع آوری شود که به دلیل حجم زیاد این نشریات کاری غیرممکن به نظر می رسید و همچنین وجود تعداد زیادیروزنامه و مجله بدون داشتن آگهی (نشریات چپ گرای دوره پهلوی) من را به این وادشات که منابع تخصصی تری را در این حیطه استفاده کنم. بعد از بررسی های پیاپی و کشف و شهودهای زیاد در باب آگهی های تبلیغاتی نشریات به این نتیجه رسیدم که دو روزنامه ی اطلاعات و کیهان مهم ترین جولان گاه آگهی های تجاری بودند هرچند که نمی شود نقش نشریه هایی چون اطلاعات هفتگی، زن روز ... را درج آگهی ها نادیده گرفت. اما دو دلیل باعث شد که به روزنامه های کیهان و اطلاعات بسنده کنم، اولین دلیل آن که اهمیت این دو روزنامه به حدی بود که با دیگر نشریات قبال قیاس نبودند چه از لحاظ کثیرالانتشار بودن و چه از لحاظ اهمیت اجتماعی آنان و دیگر دلیل آن که داشتن یک مجموعه ی نسبتاً کامل شخصی از این دو روزنامه و همچنین دسترسی نداشتن به دیگر نشریات حتی با تلاش های بسیار زیادی که اتفاق افتاد باعث شد که نمونه های این پژوهش را از روی این دو نشریه انتخاب کنم.
اما نکته ی ویژه که در نشریات کیهان و اطلاعات وجود دارد داشتن امضای طراح و یا آژانس های تبلیغاتی است که آن آگهی را متمایز از سایر آگهی های مندرج در دیگر نشریات کرده است.
در این جا با توجه به فقدان اطلاعات باید ذکر کنم که احتمال اشتباه و یا کمبود اطلاعات در این پژوهش وجود دارد و پیشاپیش دست تمامی دوستانی را که این کمبودها را گوشزد می کنند به گرمی می فشارم و از تمامی آگاهان در این حوزه درخواست کمک در راستای هرچه بهتر شدن این پژوهش در چاپ های مجدد دارم. در هنگام پژوهش نزدیک به 100 آژانس تبلیغاتی و کانون آگهی شناسایی شد که متاسفانه تعدادی از این آژانس ها جز نامشان اطلاعات دیگری پیدا نشده است، که نام آن ها به شرح زیر است: آژانس اسکار که توسط محمد زرین نژاد تاسیس شد. آژانس اخگر که موسس آن جمشید اخگر بود. آژانس آهنگ نیز توسط نعمت اللهی به وجود آمد، آژانس ایران، کانون آگهی شهرزاد، تبلیغات جنوب، کونک، خاور، آئینه، به کوش، انوشه و موسسه ی شهرت.
این امر بدون مصاحبه ها و جلسات پیاپی با اساتید بزرگواری همچون: محسن میرزایی، عباس مشهدی زاده، مجید بلوچ، کامران کاتوزیان، منوچهر مستوفی، سرژ آواکیان و امرالله فرهادی میسر نبود و به همین دلیل بخشی از روند تالی فاین کتاب از گفته های شاهدین زنده ی آن روزگار می باشد ولی تلاش شده با مکتوبات یافت شده تطبیق داده شود تا تنها به گفته ی شاهدین روایت ها بسنده نشده باشد .
فرشید پارسی کیا

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

35,000 تومان

یکصد اعلان و اعلامیه (انتشارات ایده خلاقیت)


یکصد اعلان و اعلامیه (انتشارات ایده خلاقیت)

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

50,000 تومان

یکصد پرتره از جهان پهلوان تختی (انتشارات ایده خلاقیت)


یکصد پرتره از جهان پهلوان تختی (انتشارات ایده خلاقیت)

مقدمه ناشر
معاصریت با نگاهی به گذشته
بهزاد شیشه گران، تصویرگری است که همگام با عصر خویش گام برمی دارد. شیوه کار او، وفاداری بر تفکر معاصر با نگاهی به سنت تصویرسازی ایرانی است.
رجوع به پیشینه دنیای نقاشانه این هنرمند به خوبی بیانگر این موضوع است که او تحولات اجتماعی و نقش اجتماعی هنرمند را ارجح بر تمام احوالات هنری می داند. شیشه گران که وارث دنیای نقش و نگاره سازی ایرانی است، وظیفه ای را برای خود متصور است که از پهنه نگاه او ثبت و ضبط احوالات اجتماعی بوسیله هنر را نمود می بخشد.
او در عصر حاضر که اسطوره سازی شکل پاپی کال به خود گرفته همچون نگاره سازان اعصار گذشته ایران به تصویرسازی اسطوره های دنیای حاضر می پردازد و همانگونه که روزگاری نگارگران به مصور کردن افسانه ها می پرداختند، به تصویرگری یکی از پهلوانان عصر حاضر پرداخته است، اگرچه شیوه و نگاه او متفاوت با عصر نگاره سازی است.
روزگاری که نگاره سازان ایرانی جدا از اندیشه ها و رسالت اجتماعی به سفارش شاهان ایرانی فرهنگ پهلوانی ایرانی را مصور می کردند، بهزاد شیشه گران در جهتی مخالف از این مسلک دست به مصور کردن پهلوانی می کند که رسالت اجتماعی را در دوران حیات خویش برگزیده بود. همانگونه که شیشه گران همین اندیشه را در آفرینش هنری خود به عنوان اصل متصور است.
شیشه گران از جهتی دیگر نیز جدا از نگارگران ایرانی که اندیشه مصورسازی را از میان متون مکتوب بر می گزیند برای تصویرسازی آثارش زاویه نگاه خود و آنچه از حس درونی اش از شخصیت «تختی» می گیرد را در به تصویر کشیدن پرتره های این پهلوان معاصر ایران بر می گزیند.
او در پرتره هایش در جهت معرفی و داستان سرایی بر نمی آید بلکه تلاش دارد که از خلق آثار زاویه دید نقاشانه خود در پرترها تجلی بخشد. نقطه، خط، بافت، رنگ و همه همه در همین راستا به کمک شیشه گران آمده اند تا او آثاری مصور را در کنار هم قراردهد تا اندیشه هر یک از افراد اجتماع از شخصیت تختی را مورد بازخوانی قرار دهد.
کتاب یکصد پرتره از جهان پهلوان تختی تلاش دارد که این اندیشه را با در کنار هم قراردادن پرتره سازی شیشه گران به مخاطبان عرضه کند تا بازخوانی بصری آن ها بر افسانه سازی ذهنی فرد فرد اجتماع از چهان پهلوان تختی را رقم زد.
آرش سلطانعلی

از زمانی که اولین قدم ها را در راه هنر برداشتم و دل به دنیای آن بستم؛ انسان مشغله ذهنم شد و با مطالعه دقیق روی حالات رحی او عاقبت انسان را به عنوان موضوع انتخابی برگزیدم. در طراحی هایم همواره با مدد از روح انسانی، سعی در افشای رمز و راز شکل داشتم. هیچ شکلی را پویاتر از موجود زنده نیافتم. چرا که این شکل زنده از نیروی پایان ناپذیر حیات نشات گرفته است، نیرویی که همواره از آن تغذیه می کنم.
انسان دوستی از آغاز با کارم عجین شد و نگران شرایط انسانی بودم. بدین منظور از اولین سال های فعالیت هنری، همواره مسائل اجتماعی مورد توجه ام بوده است و این به سال های پیش از انقلاب باز می گردد. در تظاهرات و راهپیمایی ها شرکت کردم و متأثر از آن وقایع پوستری در دفاع از آزادی زندانیان سیاسی و بعدها پوسترهایی با مضمون های اجتماعی دیگر ساختم. از نسلی هستم که انقلاب و جنگ را با پوست و گوشت خود لمس کرده و در متن وقایع سیاسی و اجتماعی، ناظر بمباران ها، ترس و وحشت، اضطراب، ویرانی و همیاری ها بودم.
با شروع بمباران ها، دیدن جسدها، صورت های متلاشی شده، امیدهای از دست رفته، شیون و فریادها چنان تأثیر عمیقی در من به جا گذاشت که تا زنده ام با من خواهد بود. حاصل این تجربیات مجموعه ای از فیگور و چهره های آن انسان هاست. پس از آن تا سال ها بنا به دلایل درونی و علل اجتماعی کاری عرضه نکردم ولی در خلوت خود جستجوهای بسیار داشتم. در سال 1368 در ادامه فعالی های قبلی خود نمایشگاهای از چهره تختی، قهرمان ملی کشورم برگزار کردم. در کارهایم سعی داشتم نه فقط به عنوان ثبت چهره از تختی، بلکه به مثابه ابزاری برای بررسی و تجزیه و تحلیل زوایای درون و بیرون یک انسان کار کنم. انسان دوستی، جوانمردی و محبوبیت را در سیمای این جهان پهلوان یافتم و بر آن شدم از شخصیتی که تا به حال در هنر نقاشی به آن پرداخته نشده بود، دستمایه ای بسازم برای بیان دیدگاه هنریم نسبت به طراحی چهره. پرتره موضوعی است که حداقل در ایران آنچنان که باید به آن پرداخته نشده. این کارها، یعنی ارائه یک موضوع با صد نگرش در غالب تکنیک های مختلف، نگاه تازه ای به پرتره سازی می تواندب اشد که آرمان واقعی مرا در این مهم به نمایش بگذارد. برای تهیه این مجموعه با استفاده از منابع تصویری بسیار محدود و با کیفیت پایین، تلاش کردم از سیمای قهرمانی که دیگر در بین ما نیست تا بتوان بهترین حالت ها را از چهره او ثبت کرد، پرتره های مدنظر خود را کار کنم و چهره مردمی تختی را در قالب طراحی، نقاشی و گرافیک به نمایش بگذارم و بار دیگر موضوع انسان را زنده کنم.
بهزاد شیشه گران / تیرماه 1377

حضوری نمادین بر گستره هستی
بهزاد شیشه گران در مقدمه کتاب «یک صد پرتره از سیمای پهلوان تختی»، به این واقعیت اشاره می کند که در ایران «چنان که باید» به پرتره پرداخته نشده است.
پرتره (چهره نگاری) برآمده از واژه لاتین Pro-Trahere به معنی «برکشیدن» است. اما باید در نظر داشت که آنچه در گذشته از این مفهوم برداشت می شده، بیش از آنکه معنای طراحی کردن و نقش زدن را داشته باشد، ناظر بر استخراج، برگزیدن و بیرون آوردن بوده است. یعنی بیرون کشیدن عصاره و چکیده یعنی توانایی هنرمند در فشردن جوهره و گزیده مضامین انسانی. شاید توجه به ریشه واژه پرتره، پاسخی هم باشد به این پرسش که چرا چهره پردازی کاری است دشوار و چرا کمتر به آن پرداخته شده است.
اصولاً چهره پردازی دو شکل دارد: یکی تاریخی است و دیگری روایی. در چهره نگاری تاریخی، نقاش با دقت تمام ویژگی های چهره مضمون را نمیاش می دهد. اما در روش وم، چهره انسان فقط دستمایه آفرینش هنری را فراهم می آورد و به بهانه آن، شعری با تمام فضاها و روایت ها و خیال پردازی ها سروده می شود. پرتره نوع اول مفهوم آرکائیک (بازنمایی) را دارد پیرو همان نظریه تقلید طبیعت و تداوم شیوه بیان گذشته در حراست از شباهت ها است. اما پرتره نوع دم از نظریه حضور مضمون در اثر هنری پیروی می کند. در گذشته های دور، باور همگان این بود که قدیسان و شهیدان و قهرمانان در شمایل خود حضور دارند و دستی جادویی حضور آنان را تحقق بخشیده است.
هنرمند جادوگری بود که روح مضمون را در اثر هنری می دمید و عامل این جابه جای به شمار می آمد. به سبب همین باور هم بود که در سیاست و مذهب بیزانسی به شکلی متعصبانه بر شمایل شکنی تأکید ورزیده می شد و هدف آن باطل کردن طلسم و جادوی هنرمند بود. شاید نیاز به گفتن نباشد که در روش دوم نیروی تصور هنرمند نقشی بزرگ ایفا می کند و در نهایت به مفهوم هنری «پرتره» نزدیک تر می شود.
شیشه گران در برخی از چهره هایی که از پهلوان تختی کشیده روش دوم را برگزیده است و ناگزیر میان دو هویت کار می کند: یک هویت مضمونی که قصد نمایش آن دارد و دیگری هویت طرحی که دست کار خود اوست. در فرایند این کار، هنرمند تشخیص و هویت خود را نیز باز می یابد و طیف گسترده ای از یافته ها و پژوهندگی های تکنیکی خود را هم به نمایش می گذارد. برای شیشه گران، طراحی نوعی کشف و شهود است. طرح او از بطن واقعیت زاده می شود و از آن توشه می گیرد. اما این را نیز تعهد خود شمره است که برای بیان تجسمی خود از واقعیت فراتر برود. همین تعهد او را ناگزیر می کند تا در مضمون خود با دقت نگاه کند، جزئیات آن را در ذهن تشریح کند، گه گاه آن ها را تا حد نشانه و علامت کاهش دهد و باز از سر ضرورتی دراماتیک به هم بیامیزد. مدام دستمایه های خود را که چیزی جز عکس های رنگ و رو رفته قدیمی نیست می کاود و یافته ها را با آن چه در ژرفای ذهن و خاطرات او رسوب کرده است در می آمیزد. این مفردات سرانجام رابطه ای درونی و ارگانیک پیدا می کنند. اما همان گونه که از یک اثر هنری انتظار می رود شباهت ها را تابع تأثیر دراماتیک می کند. بیشتر درگیر فرایند طراحی است تا نمایش اثری تمامت یافته. می داند که هر خطی که بر کاغذ می کشد برای او تعهد می آفریند و سنگی است که با آن بنای هنر خود را می سازد. این را هم دریافته است که برای هستی بخشیدن به یک اثر هنری، تنها مضمون اصیل کافی نیست، زبانی محکم و فخیم و پرداخت شده نیز می طلبد.
و ...

محصولات انتشارات ایده خلاقیت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

290,000 تومان

فیلتر بر اساس:

پاک کردن همه
Close
کمترین: 5,000 تومان بیشترین: 290,000 تومان
ريال5000 ريال290000
logo-samandehi
چنانچه موفق به پیدا کردن کتاب مورد نظر خود در سایت نشده و یا فرصت کافی جهت ثبت سفارش آنلاین را ندارید نگران نباشید با 66496367 – 66966968 – 021 تماس و یا در تلگرام به شماره 09037125318 پیام داده و ثبت سفارش نمایید.