هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
جستجو
مشاهده محصولات تاریخی

تاریخی

تمامی وقایع و اتفاقات تاریخی ایران و سایر کشورهای جهان را  می توان در قالب کتا بهای داستان تاریخی به آیندگان ارائه کرد بانک کتاب چل سی بوک 4030book.ir این کتاب را جهت خرید شما عزیزان در سایت قرار داده است.

3 مورد در گرید 4 مورد در گرید لیست

ارتش ایران ساسانی (انتشارات ققنوس)


ارتش ایران ساسانی

فهرست
مقدمه مترجم
خاندان ساسانی و شرح کوتاهی از رویدادهای مهم تاریخی
دودمان ساسانی
ارتش ایران ساسانی
مقدمه
ویژگی های شاهنشاهی ساسانی
پیش زمینه اشکانی
حکومت ساسانی و ارتش آن
راهبردها و رزم شیوه ها
ارتش شاهی
سربازان و دژهای مرزی
اصلاحات نظامی در ارتش در پایان دوره ساسانی
ارتش های تابعه
کتاب شناسی
نمایه

مقدمه مترجم کتاب ارتش ایران ساسانی
ارتش ایران ساسانی بیش از چهارصد سال پاسداری از خاک ایران را برعهده داشت، ودر سراسر این دوران انبوه دشمنانی را که پیرامون این کشور چنبره زده بودند در پس مرزهای ایران ناکام گذارد، توفیقی عظیم که در تاریخ کم نظیر و در تاریخ ایران بی نظیر است. اهمیت این دستاورد آن گاه بیشتر خواهد شد که به یاد آوریم این ارتش میراث دار و دنباله رو ارتش ایران اشکانی بود که بیرون راندن یونانیان، و قریب پنج سده دفاع دلیرانه از ایران را در کارنامه درخشان خود داشت. اما آنچه این سازمان نظامی را به چنین قابلیت هایی رساند، فراتر از جنگ افزارها و رزم شیوه ها بوده است. در این میان، عوامل انگیزه بخشی مانند میهن دوستی، خودشناسی، دلاوری، و تعهد به باورداشت های دینی بی گمان نقش بسزایی داشته اند. همچنین شیوه های جنگی این ارتش، که مبتنی بر تحرک سریع و جنگ از راه دور بود، این امکان را میسر می ساخت که ایران با جمعیتی کمتر با امپراتوری بسیار پرجمعیتی مانند روم وارد نبرد شود؛ و پیروز میدان باشد. اثری که در ادامه ترجمه آن تقدیم خوانندگان می شود، بر آن است که برخی جنبه های فنی این ارتش را معرفی کند.
دیوید نیکول، نویسنده کتاب ارتش ایران ساسانی، کارشناس تاریخ نظامی است که آثار بسیار گوناگونی را در این زمینه به رشته تحریر درآورده است. نوشته های وی موضوعات نظامی بسیار متنوعی از جمله بررسی جنگنده های ارتش های عرب در نبردهای سده بیستم، تا پژوهش درباره نخستین ارتش های اسلامی، لشکرکشی های آتیلا، تشکیلات نظامی روم و بیزانس و سلوکی، و جنگجویان صلیبی را شامل می شود. طبعاً چنین آثاری بیشتر جنبه های فنی ارتش ها را در بر می گیرد، و بی گمان هیچ کس نمی تواند ابعاد غیرفنی، فرهنگی و ملی چنین طیف گستردهای از ملل را بشناسد، و شایداز همین رو باشد که معدود اظهارنظرهای نویسنده درباره وضعیت اجتماعی ایران با لغزش هایی همراه است. از جمله این که به گفته ایشان، در ایران روزگار ساسانی جامعه به دو طبقه آریایی فرادست، و غیرآریایی فرودست تقسیم شده بود، حال آن که گمان نمی رود که در این روران متاخر چنین تمایز نژادی آشکاری در ایران وجود داشته است، و حتی در روزگار هخامنشی نیز چنین وضعیتی حاکم نبوده است، و بهترین گواه آن نقش پاسداران ایلامی در کاخ های تخت جمشید است، که نگهبانی از شهریاران پارسی را برعهده داشته اند، همچنین نویسنه در وامدار نشاندادن ارتش ایران ساسانی به ارتش های بیابانگردان آسیای میانه نیز اندکی اغراق کرده است.
با این حال کتاب در حجم اندک خود اطلاعات بس ارزنده ای فراهم آورده است و نویسنده از موضوعاتی مانند استفاده از رکاب و تعداد تیرهای کمانداران، تا تأثیرگذاری ارتش و سنن رزمی ایران بر ارتش های اسلامی و اروپایی سخن گفته، و بارها به برتری های رزمی و فنی ایران بر ارتش های روم بیزانس اعتراف کرده است.
در پایان لازم می دانم از انتشارات ققنوس به سب بچاپ این اثر، و نیز از ویراستار محترم به سبب دقتشان در برطرف کردن کاستی های آن تشکر کنم.

محصولات انتشارات ققنوس قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

15,000 تومان

ارتش ایران هخامنشی (انتشارات ققنوس)


ارتش ایران هخامنشی

فهرست
ارتش ایران هخامنشی
مقدمه
زمینه تاریخی
منابع
سازمان نظامی
فرماندهی
آموزش های نظامی پارس ها
یگان های پاسداران
سربازان استان ها
سازماندهی یگان ها
جامه های پارسی و مادی
سربازان ایرانی
نخستین پیاده نظام هخامنشی
نخستین سواره نظام هخامنشی
تحولات بعدی سواره نظام
تحولات بعدی پیاده نظام
شترها، گردونه ها و منجنیق ها
سربازان بیگانه
سکاها
هندی ها
بابلی ها، سریانی ها و اعراب
آفریقای شمالی
مردم آناتولی
یونانی ها
آماده سازی ارتش
ارتش در جنگ
آرایش سپاه
نیروی تهاجمی خشایارشا، 480 پ.م
پلاته، 479 پ.م
کوناکسا، 401 پ.م
اوتوفراداتس در کاپادوکیه، 367 پ.م
حمله به مصر در 351 پ.م
گرانیکوس، 334 پ.م
ایسوس، 333 پ.م
گوگمل، 331 پ.م
کتاب شناسی
نمایه

مقدمه ارتش ایران هخامنشی
امپراتوری ایران در روزگار هخامنشی به مدت تقریباً دویست سال، از نیمه سده ششم تا نیمه سده چهارم پ.م، بر خاور نزدیک و مدیترانه خاوری تسلط داشت. این بزرگ ترین امپراتوری ای بود که جهان تا بدان روزگار به خود دیده بود، و از بسیاری جهات موفق ترین نیز به شمار می رفت. ما برای مدتی طولانی تنها از دریچه چشم یونانیان باستان به ایران نگریسته ایم. مورخان یونانی منبع اساسی اطلاعات درباره ایرانیان بوده اند و حتی امروزه نیز چنینند. این چشم انداز بدین معنی بود که ایران از دیرباز با دیدگاهی خصمانه نگریسته می شد، و چون اتحادیه ای از دولت شهرهای یونانی مانع از گسترش این امپراتوری در باختر زمین گردید و حمله یونان نیز سرانجام این امپراتوری را سرنگون ساخت، از دید غربی ها ایرانیان دشمنانی شکست خورده هستند، دیدگاهی که ممکن است به سادگی هرچه تمام تر، همه دستاوردهای نظامی آنان را پنهان سازد. خوشبختانه منابع دیگر به گونه ای فزاینده در دسترس قرار می گیرند تا این دیدگاه متعصبانه یونانی ها را تصحیح کنند و ایجاد و ترسیم تصویر درستی از سازمان نظامی هخامنشی ها ممکن شده است. تصویری که با وجود این هنوز هم به گونه ای گریزناپذیر به شدت وابسته به منابع یونانی است.

زمینه تاریخی
پارس ها و پسرعموهای مادی ایشان، نخستین بار در نوشته های آشوری سده نهم پ.م گام به تاریخ گذاردند. در آن زمان پارس ها در جایی که اکنون کردستان ایران است ساکن بودند و مادها در نقطه ای جنوبی تر در کوه های زاگرس جای داشتند. این که آن ها چه مدت در این مناطق ساکن بوده و از کجا وارد خاک ایران شده اند، هنوز نامعلوم است.
در آغاز مادها به مراتب قوی تر از پارس بودند. آن ها در سده هفتم پ.م پادشاهی نیرومندی در باختر ایران و به پایتختی هگمتانه (با همدان کنونی، به یونانی اکباتان) برپای داشتند و همزمان پارس ها را نیز مطیع ساختند. ارتش ماد در اتحادی با بابلی ها در 612 پ.م نینوا را تسخیر و امپراتوری آشور را نابود ساخت.
متاسفانه دانسته های ما از این سلسله اندک است. سازمان اداری و نظامی آن ها لابد بعدها سازمان های اداری و نظامی امپراتوری هخامنشی را تحت تاثیر قرار داده بوده - اططلاحاتی مانند ساتراپ (شهر ب) مادی به نظر می رسند - اما ما اطلاعات مشروحی از این سازمان نداریم. مرزهای خاوری پادشاهی ماد نامشخص هستند. برخی دانشمندان عقیده دارند که پادشاهی ماد، باکتریا را نیز شامل می شده است اما برخی دیگر باکتریا را کشوری مستقل می دانند. مادها در غرب، قلمرو اورارتو را (که ارمنی ها از پیش در حال وراد شدن بدان بودند) تصرف کردند و با قلمرو لیدیه به نبرد برخاستند که به تثبیت مرزهای آنان در ساحل رود هالیس (قزل ایرماق کنونی) در مرکز آناتولی انجامید.
پارس ها در این زمان زیر فرمان شاهان دودمان هخامنشی و تحت حاکمیت عالی مادها بودند. شاهان پارس خود را با دو عنوان معرفی می ساختند، «شاه پارس» و «شاه انشان». مدت ها تصور می شد که این دو عنوان، معرفی کننده دو شاخه این دودمان باشند، اما کتیبه هایی که در سال 1972 پیدا شد، انشانرا شهری در پارس (استان فارس کنونی) معرفی می کنند و اشاره بدین دارند که تنها یک قلمرو پارسی وجود داشته است.

محصولات انتشارات ققنوس قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

15,000 تومان

ارنست نولته : سیمای یک تاریخ اندیش (انتشارات ثالث)ارنست نولته : سیمای یک تاریخ اندیش
محصولات انتشارات ثالث قابل تهيه در بانک کتاب و فروشگاه اينترنتي WWW.4030book.ir حامي ناشران ايراني در زمينه هاي کودک - نوجوان - دانشگاهي - عمومي - کمک آموزشي - مذهبي و تمامي زمينه ها مي باشد. کانال تلگرامي ما 4030book@

45,000 تومان

ارنستو چه گوارا (انتشارات گل آذین)


محصولات انتشارات گل آذین قابل تهيه در بانک کتاب و فروشگاه اينترنتي WWW.4030book.ir حامي ناشران ايراني در زمينه هاي کودک - نوجوان - دانشگاهي - عمومي - کمک آموزشي - مذهبي و تمامي زمينه ها مي باشد. کانال تلگرامي ما 4030book@

27,000 تومان

از پاريز تا پاريس( علم)


مجموعه آثار دكتر باستانی پاريزی

45,000 تومان

از رضاشاه تا محمدرضاشاه پهلوی - خاطرات میرزا جوادخان عامری (معین الممالک) (بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه)


مطالعه آثار تاریخی در هر روزگار و هر شرایطی مایه فراغت و عبرت است. حتی بخش‌های تاریک و دردناک تاریخ از آنجا که از سرمان گذشته و به تاریخ سپرده شده است، خودش آسودگی خیال می‌آورد. در مورد کتاب‌هایی هم که داغ‌ها و حسرت‌ها را زنده می کنند، باز لذتی نصیب خواننده می‌شود که از رهگذر یادآوری‌ها به دست می‌آید.
یکی از آثاری که می‌تواند این احساسات دوگانه را در مخاطبان برانگیزد و به فراخور احوال در ایشان تاثیر بگذارد، “از رضاشاه تا محمدرضا پهلوی” نام دارد. این کتاب مشتمل بر خاطرات میرزا جوادخان عامری (معین الممالک) از رجال حقوقی و سیاسی عصر رضاخان است. او ابتدا در وزارت خارجه مشاور حقوقی بود و سپس مدیرکل و بعد از آن در سال 1317 معاون همان وزارتخانه شد. عامری در روزهای نخستین حمله قوای خارجی به ایران در شهریور 1320 به دستور رضاشاه وزیر کشور شد. رضاشاه به عامری که سعی داشت از عضویت در کابینه شانه خالی کند گفت: تو برو وزارت کشور، سهیلی بیاید وزارت خارجه. به این ترتیب در دورانی که مسائل داخلی از جمله امنیت کشور، اوضاع مرزها، تامین مایحتاج مردم، غارتگری‌ها و… به مشکلات اصلی مملکت تبدیل شده بود، معین الممالک منصب وزارت کشور را در اختیار گرفت. او سپس در انتخابات مجلس شرکت کرد و در دوره‌های پانزدهم، شانزدهم و هفدهم یعنی سال‌های پر تب و تاب اشغال ایران در جنگ جهانی دوم تا کودتای 28 مرداد 32 را در مجلس شورای ملی گذارند. عامری نفر دوم هیاتی بود که به سرپرستی قوام‌السلطنه برای خاتمه دادن به غائله آذربایجان به روسیه رفت و در مذاکرات با استالین نقشی عمده بازی کرد. با این مقدمه می‌توان حدس زد که کتاب “از رضاشاه تا محمدرضا پهلوی” حاوی چه نوع خاطرات و وقایع‌نگاری‌هایی باشد.
کتاب از هفت بخش تشکیل شده است: آخرین سال‌های سلسله قاجار، دوران خدمت در عدلیه و کوشش در راه تجدد و حکومت قانون، برآمدن رضاخان و سلطنت رضاشاه، دوران جنگ جهانی دوم و اشغال ایران، رویداد سوم شهریور و پیامدهای آن، دوران دولت‌های زودگذر ولی دموکراتیک، مجلس شورای ملی و مساله نفت.

19,500 تومان

از سیر تا پیاز (انتشارات علم)


مجموعه آثار دكتر باستانی پاریزی

محصولات انتشارات علم قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

55,000 تومان

از ظهور تا سقوط: پژوهشی درباره حکومت طاهریان در ایران - تاریخ جنگ ها 1(انتشارات کتاب تارا)


از ظهور تا سقوط: پژوهشی درباره حکومت طاهریان در ایران

11,000 تومان

اساطیر ایران باستان (انتشارات هیرمند)


اساطیر ایران‌باستان آمیزه‌ای از آنچه در فرهنگ باستانی کشور ما می‌‌گذشته و اکنون هنوز مباحثی از آن محل سؤال و پژوهش است. ما با مجموعه‌ای از آیین‌ها، فرهنگ عامه، اعتقادات و قوانین و رسوم باستانی رو‌به‌رو خواهیم بود.
محصولات انتشارات هیرمند قابل تهيه در بانک کتاب و فروشگاه اينترنتي WWW.4030book.ir حامي ناشران ايراني در زمينه هاي کودک - نوجوان - دانشگاهي - عمومي - کمک آموزشي - مذهبي و تمامي زمينه ها مي باشد. کانال تلگرامي ما 4030book@

14,000 تومان

اساطیر جهان( چشمه)اساطیر جهان

50,000 تومان

اساطیر مصر ( مختصرمفید) (انتشارات ماهی)


اساطیر مصر(تجربه ی نیاکان)

روزگاری انسان ها می پنداشتند همه مقدرات جهان در دست اسطوره هاست، از جنبه آفرینشی موجودات گرفته تا اقتضائات ادامه حیات طبیعت و موجودات آن ، همگی در ید قدرت اسطوره هاست. این مهم از آنجا ناشی می شد که هنوز انسانها دلایل علمی بسیاری از اتفاقات طبیعی را نمی دانستند، بنابراین انجام آن ها را به یک نیروی مافوق بشری نسبت می دادند فی المثل طوفان که قدرت مهیب و ویرانگری داشت می توانست انعکاس خشم و نارضایتی خدایی باشد که با فوت کردن چنین ولوله ای در جهان برپا می کرد!
اسطوره ها در فرهنگ های مختلف با یکدیگر تفاوت داشته و دلایل وجودی شان نیز دیگرگونه بوده و البته نقش مهمی هم زندگی مردم و البته تحکیم قدرت حاکمان بازی می کردند. اما رفته رفته تغییراتی در آن ها به وجود آمد. اسطوره هایی به دست فراموشی سپرده شده و اسطوره هایی جدید جای آن ها را گرفته آن را گرفتند.
مصر یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان محسوب می شود، تمدنی که قدمت آن به چند هزار سال قبل از میلاد می رسد. اسطوره ها بخش لاینفک فرهنگ مصر باستان را تشکیل داده و جزو جدایی ناپذیری از حیات و فرهنگ آن بودند. مصریان فرهیخته شناخت اسطوره ها را سلاحی ضروری درنبرد با خطرات زندگی و دنیای پس از مرگ می دانستند.
رخدادهای توصیف شده در اسطوره ها اغلب به زمان ها و مکان هایی دور برمی گردند، روزگاری که آدمیان با خدایان در تعامل بودند. چنانچه اشاره شد اسطوره داستانی ست سرشار از مفاهیم گوناگون که برای تبیین یا توجیه روند دنیا و قدرت های مؤثر در آن بکار برود. اسطوره ها نزد مصریان از تجربه های شخصی فراتر رفته و مانند پلی میان انسان و جهان خدایان عمل می کردند.
البته میان مصریان درباره اینکه نخستین روایت های اسطوره ای به چه زمانی بر می گردد اختلاف نظرهایی وجود دارد. این مسئله باعث بروز دشواری در تعاریف اسطوره است به هر حال امروزه اغلب اسطوره را به معنی خرافه به کار می برند به خصوص در مواردی که می خواهند چیزی را اغزاق شده و دروغین نشان بدهند.
اما در فرهنگ های کهن اینگونه نبوده است و برخی آنها را داستانهایی شاعرانه می پنداشتند که لزوما هم قرار نبوده بازگو کننده حقایق باشند. اما به هر حال محققان آنها را داستانهای سنتی جدا و در دسته داستانهای مربوط به خدایان قرار داده اند.
مصر کشوری ست که از تاریخ اسطوره ای غنی برخوردار است اسطوره هایی که در طول تاریخ دگرگون شده و برخی از آنها پیشرفت نیز کرده اند. کتاب اساطیر مصر نوشته جرالدین پینچ که توسط حمید عسگر زاده به فارسی برگردانده شده، به زبانی ساده و بیانی روشن و همه فهم به چنین موضوعاتی پرداخته است. این کتاب در سری کتاب های «مختصر و مفید» نشر ماهی وارد بازار شده است؛ مجموعه ای که در اصل ترجمه ای از عناوین مجموعه ی Very Short Introductions انتشارات دانشگاه آکسفورد است و تا امروز قریب به بیست عنوان از آن منتشرشده. مجموعه ی مختصر و مفید دربرگیرنده آثاری است که صرف نظر از سودمند بودن متن به لحاظ کیفیت ترجمه و پیراستگی متن، از شایستگی همیشگی تولیدات نشر ماهی تبعیت می کنند و به نیت بیان یکسری از مباحث فکری با زبانی ساده و همه فهم نوشته شده است. از میان آثار گوناگونی تاکنون در این مجموعه منتشرشده است می توان به اگزیستانسیالیسم، تاریخ، باستان شناسی، دین جهان، فاشیسم، هنر مدرن و... اشاره کرد.
جرالدین پینچ کتاب اساطیر مصر را در ده فصل تنظیم و به زبانی ساده درباره اسطوره مصری گفتنی های بسیاری ارائه کرده است. اساطیر مصر: مصرهای خیالی؛ کلام خدایان: زبان و اسطوره؛ خود خدایان: خدایان و اسطوره؛ آن لحظه زیبا: اسطوره های آفرینش؛ نبرد بزرگ: جدال و آشتی؛ اسطوره های شخصی: اسطوره و دین عامیانه و.... از جمله عناوین برخی از فصول این کتاب هستند. شاید این سؤال به ذهن شما برسد که شناخت اسطوره های جهان باستان چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟ ساده ترین جواب به این سوال این است که اسطوره ها اگرچه اغلب از انطباق با واقعیات جاری در طبیعت دور بوده اند، اما حاصل تفکر خردمندترین مردم روزگار خود بوده و اگرچه تفکرات این انسان ها آمیخته به تخیل بوده است اما بعضاً از کیفیتی ژرف بینانه برخوردار بوده و کوشیده اند پاسخی برای سوالات مهم مطرح شده برای مردمان زمانه خود باشند. بنابراین کمترین فایده آشنایی و شناخت اسطوره ها این است که از طریق آنها هم می توانیم درباره آن دوران بدانیم و هم اینکه از آن دوران بیاموزیم.
9,500 تومان

اسامه بن لادن (انتشارات اطلاعات)


محصولات انتشارات اطلاعات قابل تهيه در بانک کتاب و فروشگاه اينترنتي WWW.4030book.ir حامي ناشران ايراني در زمينه هاي کودک - نوجوان - دانشگاهي - عمومي - کمک آموزشي - مذهبي و تمامي زمينه ها مي باشد. کانال تلگرامي ما 4030book@

25,000 تومان

استالین جوان (انتشارات نی)


بانک کتاب چل سی بوک: کتاب استالین جوان روایت دوران کودکی، نوجوانی و جوانی مردی است که تاریخ معاصر چهره‌ای پلید و مخوف از او به یاد دارد. استالین که به خواست مادرش تحصیلات مذهبی را آغاز کرد و قرار بود مرد خدا باشد، به ناگاه بنیان‌های عقیدتی دیگری را پذیرا شد؛ در عدل الهی تردید کرد و حتی منکر وجود خدا شد. همچنین تحت تأثیر عقاید انقلابی، مبارزه‌ای بی‌امان را برای سرنگونی نظام تزاری آغاز کرد. او که پدرخواندهٔ گروهی تبهکار بود با سازماندهی سرقت از بانک، دزدی دریایی، و اخاذی و آدم‌کشی، منابع مالی لازم را در اختیار لنین، رهبر انقلاب روسیه، می‌گذاشت. او در بحث و نویسندگی به همان اندازه ماهر و زبردست بود که در قتل و سرقت و راه‌اندازی شورش‌های خیابانی. استالین در گرماگرم مبارزات، ماجراها و تنش‌های بسیار شکوفا شد. او در راه دستیابی به اهدافش برای زندگی انسان‌ها ارزشی قائل نبود. خشونت را داس مقدس تاریخ می‌دانست و میلیون‌ها نفر را با بی‌رحمی به کام نیستی و مرگ فرستاد. او که یک گرجی بود فقط به‌دلیل خصیصه جهان‌گرایانهٔ مارکسیسم توانست استالین شود و به قلهٔ قدرت صعود کند و در زمرهٔ پایه‌گذاران اولین نظام مارکسیستی جهان به‌شمار آید. استالین اعتقاد راسخ داشت که با رهبری سفاکانه‌اش کشور بحران‌زده‌اش را به سوی مدینهٔ فاضله خواهد برد.
کتاب استالین جوان که در بانک کتاب چل سی بوک ارائه شده است حاوی ناگفته‌های بسیاری است دربارهٔ استالین جوان و دیگر بازیگرانی که در جریان توفندهٔ انقلاب روسیه در کنارش بودند.
فرانک مجیدی: شکوفه‌ی گل سرخ بر دمیده‌بود/ در آستانه‌ی لمس بنفشه/ گل سوسن از خواب برخاست/ و سر خویش در نسیم خم کرد/ چکاوک در بلندای ابرها/ شیرین‌زبانانه سرود نیایش می‌خواند/ همان بلبل سرمست خوش‌الحان می‌گوید:/ «پرشکوفه باشی ای سرزمین دوست‌داشتنی/ «شادمان باشی ای کشور کهن/ «و تو ای گُرجی، سواد و دانش بیاموز تا/ «سرزمین مادریت را غرق در لذت کنی»
نام این شعر کوتاه، بامداد است. شاعر، این شعر را در ایام نوجوانی سروده. پسرک، «جوزف ویساروویچ جوگاشویلی» نام داشت و یک دهاتی گرجیایی بود. وقتی مادر و دوستان و حامیانش، او را «سوسو» صدا می‌زدند، هرگز تصور نمی‌کردند که او نه تنها تاریخ گرج‌ها و روس‌ها را تغییر خواهد داد، بلکه بر جهان لرزه خواهد افکند. جوزف جوگاشویلی که اشعارش را با نام مستعار «سوسلو» به چاپ می‌رساند، بعدها نام و خاطره‌ی تلخی شد با عنوان «جوزف استالین».
اخیراً کتاب‌های «استالین جوان: از تولد تا انقلاب اکتبر» و «استالین؛ دربار تزار سرخ» به‌صورت یک دوره در ایران ترجمه شده و به چاپ رسیده‌است. این کتاب‌ها توسط «سایمن سیبیگ مانتیفوری»، مورخ انگلیسی، نگاشته شده‌اند. مانتیفوری، ابتدا کتاب «استالین، دربار تزار سرخ» را نوشت و در سال ۲۰۰۳ در انگلستان به چاپ رساند. کتاب او بسیار تحسین شد و جایزه‌ی بهترین کتاب تاریخی انگلستان در سال ۲۰۰۴ را از آن خود کرد. استقبال گسترده از این کتاب، نویسنده را به فکر انداخت تا اثر خود را تکمیا کند. پس کتاب «استالین جوان…» را نوشت که بخاطرش از سوی لس‌آنجلس تایمز برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بیوگرافی شد. این کتاب درباره‌ی زندگی استالین و زوایای پنهان جوانیش تا وقوع انقلاب و رسیدن به قدرت بود. در مقدمه‌ای که نویسنده بر اثر خود نگاشته، می‌گوید البته این نخستین کتابی نیست که در مورد دوران جوانی این دیکتاتور سده‌ی گذشته نوشته‌شده و فروتنانه اثر خود را در سطوح پایین‌تری از اهمیت، نسبت به کتاب‌های «استالین شکننده‌ی ملت‌ها» به قلم «رابرت کانکوئست» و «استالین: یک زندگی نامه» با نویسندگی «رابرت سرویس» می‌داند. ولی آن‌چه این کتاب را بسیار ارزشمند می‌کند، استفاده از اسناد و خاطرات افراد حاضر در جریان حوادث زندگی استالین است که به تازگی از قید محرمانه بودن آزاد شده‌اند، و طبعاً در کتاب‌های پیشین از آن‌ها استفاده نشده‌بود. همین موضوع، این کتاب‌ها را متمایز ازآثار پیشینِ نوشته شده بر این موضوع خاص می‌نماید و در بسیاری جاها با توجه به اسناد، قول پذیرفته‌شده در موضوعات گوناگون، از سوی مورخین را به چالش می‌کشد.
مانتیفوری انگلیسی، از پدری یهودی که چندین نسل بانک دار بوده‌اند، و مادری یهودی و رمان‌نویس زاده‌شد. او پیش از آن‌که پروژه‌ی استالین را برای نگارش انتخاب کند نیز به تاریخ روسیه علاقمند بود و کتاب «کاترین کبیر و پوتمکین» را نوشت. سپس در سنین ۳۸ سالگی و ۴۲ سالی، این دو کتاب ارزشمند را درباره‌ی دیکتاتور سرخ به چاپ رساند. چیزی که مرا متحیر می‌کند، قدرت بیان این نویسنده و توانایی او در همراه ساختن خواننده با روند حوادث و شخصیت‌ها است. شرح داستان‌گون او از اتفاقات، چنان است که خود را در خیابان‌های شهر گوری می‌یابی، کنار سوسو [استالین] عصبی، وقتی کودکی است که با بچه‌های قلدر دعوایش شده هستی، همراه او از دست مأموران اوخرانا در می‌روی و بوالهوسی‌‌های اخلاقی و رفتار سادیسمی‌اش منزجرت می‌کند. در عین حال هم برایش دلسوزی می‌کنی و هم از او بیزاری و هم بشدت از او وحشت داری. اما بیان داستانی کتاب، سبب نمی‌شود مانتیفوری هدفش در بیان تاریخ را فراموش کند، او به شیرین‌ترین کلام و روش، تاریخ سال‌های ابتدایی قرن بیستم در روسیه را به خواننده می‌آموزد. نکته‌‌ی کم‌نظیر این کتاب‌ها، سندیت بالای آن‌ها، بدون جبهه‌گیری توسط نویسنده است. مانتیفوری پای بیش‌تر صفحات اثرش پانوشت‌هایی می‌نویسد که نشان می‌دهد جملات نقل‌قول را، از پی‌گیری کدام حادثه، یا بازگشایی اسناد و خاطرات کدام افراد یافته. این پانوشت‌ها بر ما می‌نمایاند که مانتیفوری برای اطمینان یافتن از صحت اسناد، سفرهای زیادی کرده و با افراد و بازمانده‌های بسیاری به گفتگو نشسته و آن‌چه پیشِ ‌‌روی خواننده نهاده، مستدل‌ترین کتاب درباره‌ی چگونگی زیستن استالین و صادقانه‌ترین تصویر ارائه شده از وی هست. معمولاً خواندن کتاب تاریخی، آمادگی ذهنی بالایی می‌طلبد. باید به دقت به مطالعه نشست تا از حلقه‌های ارائه شده در کتاب، زنجیری ساخت، اگر درباره‌ی تاریخ یک ملت اطلاعات چندانی در ذهن خواننده نباشد، مجهولات بسیاری در ذهنش به‌وجود می‌آید که احتمالاً راه برطرف کردن آن‌ها را به‌سختی می‌یابد. اما مانتیفوری، تمام اطلاعات لازم، تمام پرسش‌های احتمالی خواننده و نیازش به اطلاعات تکمیلی درباره‌ی شخصیت‌ها را پیش‌بینی کرده و در متن و پانوشت‌ها، کاملاً خواننده را روشن می‌کند و از اطلاعات سیرابش می‌سازد، چنان‌که یک راهنمای باتجربه دست کوهنورد ناشی را می‌گیرد و از امن‌ترین راه به مقصد می‌رساند.
بانک کتاب چل سی بوک این کتاب را جهت خرید آنلاین ارائه کرده است.
محصولات انتشارات نی قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

30,000 تومان

استالین(نشر ماهی)


استالین زندگی‌نامه‌ی جامع ایوسیف استالین، رهبر شوروی، از کودکی تا مرگ، است. ادوارد رادزینسکی، نویسنده‌ی کتاب، چند زندگی‌نامه دیگر نیز درباره‌ی شخصیت‌های تاریخی روسیه نوشته است و همچنین به نوشتن نمایش‌نامه هم شهرت دارد. وی در نوشتن این زندگی‌نامه از اسناد و مدارکی فوق‌محرمانه استفاده کرده است که پیش از فروپاشی شوروی در دسترس نبوده‌اند و اینگونه از چند راز بزرگ، از جمله راز مرگ استالین، پرده برداشته است. رادزینسکی، بدون این که دست به تحریف وقایع بزند، روایتی نسبتاً دراماتیک از زندگی استالین و تاریخ روسیه در آن سال‌ها ارائه می‌دهد.
چنان‌که خود رادزینسکی می‌گوید، هدفش بیش از نمایش شخصیت استالین، توصیف زمانه‌ای بوده که دیگر گذشته و از یاد رفته است. استالین مستقیماً از زبان روسی ترجمه شده و در سال ۱۳۹۴ برنده‌ی جایزه‌ی کتاب سال شده است.

48,000 تومان

استانبول (خاطرات و شهر) (نشر نیلوفر)


«شاهکاری سه وجهی: تشریح جسم و جان شهر؛ گزارشی پر صلابت از سیاست بازیهای خانوادگی؛ جنگ و دیپلماسی؛ و کندوکاوی در پیشرویهای کورمال کورمال نویسنده در جوانی در جهت علاقه و استعداد ذاتی اش.»
محصولات انتشارات نیلوفر قابل تهيه در بانک کتاب و فروشگاه اينترنتي WWW.4030book.ir حامي ناشران ايراني در زمينه هاي کودک - نوجوان - دانشگاهي - عمومي - کمک آموزشي - مذهبي و تمامي زمينه ها مي باشد. کانال تلگرامي ما 4030book@

29,000 تومان

فیلتر بر اساس:

پاک کردن همه
Close
کمترین: 0 تومان بیشترین: 1,350,000 تومان
ريال0 ريال1350000
logo-samandehi
چنانچه موفق به پیدا کردن کتاب مورد نظر خود در سایت نشده و یا فرصت کافی جهت ثبت سفارش آنلاین را ندارید نگران نباشید با 66496367 – 66966968 – 021 تماس گرفته و ثبت سفارش نمایید.