بانک کتاب - کتابفروشی - خرید کتاب
 
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
جستجو
مشاهده محصولات طب سنتی

طب سنتی

3 مورد در گرید 4 مورد در گرید لیست

برداشتی مجمل از طب سنتی در قرآن مجید و بعضی متون اسلامی دیگر (نهج الفصاحه و نهج البلاغه) (انتشارات تیمورزاده)


پزشکی، طب جایگزین

محصولات انتشارات تیمورزاده قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

4,950 تومان

تدابیر سبک زندگی سلامت‌ محور (انتشارات موسسه فرهنگی - هنری احمدی)


تدابیر سبک زندگی سلامت‌ محور

مقدمه استاد کتاب تدابیر سبک زندگی سلامت محور
تقریباْ در تمام مکاتب پزشکی و نزد ملل گوناگون و از جمله در پزشکی نیاکان ما تامین و حفظ سلامت و بالاخره بازگرداندن سلامت از دست رفته شاکله اصلی اندیشه و خدمات طبی است. البته در این مکتب های فکری متفاوت میزان اهمیتی که به بخش های مختلف اشاره شده و نیز اولویت ها داده شده است یکسان نیست.
میراث گرانقدر پزشکی ایرانی - اسلامی که آمیزه ای از طب یونانی ایرانی و در درجات بعدی طب ملل دیگر (همچون طب مکتب سریانی - هندی - عربی - چینی و ...) است و به گونه ای تحت تاثیر آموزه های اسلامی نیز قرار گرفته است را نمی توان مترادف طب اسلامی به مفهوم اختصاصی آن است. گرچه غالبا در منابع غربی آثاری که از این میراث بزرگ به جای مانده است با عنوان طب اسلامی Islamic Medicine معرفی می گردد. با وجود این هم در طب اسلامی به مفهوم ویزه آن و هم در طب دوران شکوهمند تمدن اسلامی که امروزه آن را در ایران تحت عنوان طب سنتی ایرانی - اسلامی می شناسیم به تامین و حفظ سلامت و نیز تقدم پیشگیری بر درمان تاکید ویزه ای شده است تا جایی که این تاکید را به وضوح در تعاریف اراپه شده از پزشکی توسط حکیمان بزرگ و در امهات کتب طب سنتی می توان یافت.
با نگاهی ژرف - واقع نگر و کیفیت گرا به مجموعه ای از منابع مکتوب و ارزیابی عملکرد مکتب پزشکی سنتی ما ملاحظه می شود که سهمی که برای تامین حفظ و ارتقاء‌ سلامت در قالب تدابیر صحی دیده شده افزون بر سه برابر سهم بخش درمان است و البته این بدان معنا نیست که مثلاْ‌ حجم این بخش از کتب سه برابر بخش معالجات باشد بلکه به عکس در یک نگاه سطحی شاید این تسهیم در جهت مخالف صورت گرفته باشد - اما واقعیت این است که تدابیر حفظ الصحه علیرغم سادگی و اختصار از کارایی و اثربخشی ویژه ای برخوردار است به گونه ای که با سهمی اندک اما زیربنایی بازدهی گسترده ماندگار کم هزینه نشاط بخش و قابل اعتماد در پی دارد.
اعتقاد به وجود قوه مدبره و نقش استثنایی و فراگیر این سامانه هوشمند درونی و ودیعه الهی در تنظیم آشفتگی ها و تجدید انتظام پدیده های حیاتی اهمیت و جایگاه حفظ الصحه را در معارف طب سنتی دو چندان می کند و همسو با این باورُ‌حتی در مبحث معالجات نیز به این نقش ثمربخش درخشش و جلوه ای شایسته می بخشد و فارغ از هرگونه گزافه گویی و یکسونگری چنین اندیشه ستودنی را باید در عصر حاضر برای استکمال دانش روز به عاریت گرفت و بدان تاسی جست چنان که در اندیشه حکیمانه دانشمندان ماندگار ما که روح یکتاپرستی و توحید عملی بر آن حاکم است نگاه به هویت آدمی نیز با ملحوظ داشتن بعد روحانی آن افزون بر ابعاد جسمی - روانی - اجتماعی و حتی معنوی مطرح شده در مکاتب پزشکی روز نگاهی معرفت گرا و در معنا آدمی را فراتر از حیوان دیدن در پی دارد چرا که علیرغم تمام تلاشی که مکاتب سکولار برای شناسایی هویت آدمی به کار گرفته و نهایتا به ابعاد چهار گانه پیش گفت بسنده کرده اند لااقل انسان ها در سه بعد نخستین با حیوانات به درجاتی اشتراک و تشابه دارند و آنچه را که بخش ماندگار و والای وجود آدمی و مایه مزیت او بر حیوانات است یعنی روح دانسته یا نادانسته نادیده گرفته اند و لذا شان انسان را به سطحی که اشاره شد به غفلت یا تغافل تنزل داده اند.
به هر حال همین تفاوت نگرش در هویت آدمی و تاثیرگذاری ابعاد چهارگانه یا پنچ گانه در برنامه ریزی های بهداشتی و مراقبت های صحی و حتی تشخیص و تامین نیازها و اهداف زندگی ظهور و حضور می یابد. به عبارت دیگر حفظ الصحه در مکتبی که انسان حیاتی به گستردگی حیات دنیوی و اخروی دارد و ساختار آفرینش او شاهکار حکمت الهی است منزلتی متناسب با شان چنین اسنان والایی دارد شانی که خواسته یا ناخواسته در مکاتب بیگانه از معارف الهی تحقیر و لگدمال شده است.
تاثیر مشخص دیگری که ا ین نگرش در مجموعه خدمات پزشکی خواهد داشتُ تقدم جدی پیشگیری پرهیز از اقدامات تهاجمی درمانی تا حد ممکن اعتدال در رفتار و اندیشه و به قول بقراط خدمت به طبیعت به جای مداخلات قابل جایگزینی و رفتاری سنجیده تر و منطقی تر در روابط پزشک و بیمار است.
با این توصیفات و توضیحاتُ‌به نظر می رسد هر کوششی که تامین کننده کیفیت و کمیت بالاتری از خدمات سلامت از مجرا و مسیر حفظ الصحه باشد از گرانمایگی و کرامتی افزون تر برخوردار خواهد بود لذا کار ستودنی و ارزشمند جمعی از دانش آموختگان و دستیاران محترم دوره Ph.D طب سنتی در اراپه تدوینی نو و فاخر از مبحث حفظ الصحه با به گزینی از آثار برتر قابل دسترس آن هم با استفاده از زیبایی ها و ظرافت های فنی چاپ برای مراجعه دلپذیر دانشجویان و دستیاران به آن قابل تحسین و تکریم است.
به ویژه آنکه چینش مباحث در دو بخش کلی سته ضروریه و تدابیر صحی و در قالبی از نظم منطقی بهره گیری از آن را تسهیل و اشتیاق مطالعه آن را افزون تر کرده است. اینجانب ضمن تقدیر از این بزرگواران به سهم خود از درگاه قدس ربوبی مزید توفیقات این فرهیختگان تلاش گر را مسالت می نمایم.
دکتر محمدمهدی اصفهانی

مقدمه استاد
پیامر اکرم (ص): نعمتان مجهولتان:‌الصحه و الامان
انسان سالم به عنوان اصلی ترین عامل توسعه بوده و علوم سلامت، برای تحقق حیات طیبه، شرط وجود انسان سالم و توسعه پایدار است و برای تحقق سلامت باید از تمامی ظرفیت های مبتنی بر تجربه و عقل بهره گیری کرد.
استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل در نظام سلامت از حدود سال 1978 میلادی مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت بوده و هست. در استراژی تدوین شده این سازمانُ‌به کشورهای عضوُ‌توصیه و تکلیف شد که خدمات طب سنتی کشور خود را به دلایلی از قبیل:‌ ریشه دار بودن در فرهنگ و باورهای مردم، سهولت دسترسی و ارزان تر بودن خدمات آن، در نظام سلامت ادغام کنند و از این ظرفیت بالقوه بومی کشور که قابلیت پذیرش بیشتری دارد، برای ارتقای سطح سلامت جامعه و برای درمان مردم استفاده کنند.
بیماری های مزمن به عنوان چالش اصلی نظام سلامت در قرن حاضر است و اپیدمی بیماری های غیرواگیر، مسپول 60 درصد از موارد مرگ و میر در جهان است. در مطالعه ای نشان داده شده است که حدود 80 درصد از مراجعات سرپایی انگلستان و 75 درصد از هزینه های نظام سلامت در آمریکا مرتبط با بیماری های مزمن است. براساس مطالعات انجام شده، بیماری های غیرواگیر را عمدتا ناشی از اشکال در سبک زندگی می دانند و تغییر و اصلاح سبک زندگی، اولین خط مداخله برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر است. ارتقا سلامت و کاهش بار بیماری ها قطعا مستلزم ارتقای سطح آگاهی مردم و تغییر رفتار سلامت آنهاست.
آنچه امروزه پزشکی پیشگیری خوانده می شود در منابع طبی کهن ایرانی «حفظ الصحح» نامیده می شود و پایه و اساس طب ایرانی است.
حفظ الصحه علمی است که سلامت بدن را نگه می دارد و عبارت است از معرفت به قوانین لازمه در اصلاح اعمال طبیعی اعضا، بنابراین در این علم از جلوگیری امراض و منع بروز و ظهور آن گفتگو می کند.
طبق تعریف از منظر حکمای طب ایرانی، »بجشکی پیشه ای بود که تندرستی آدمیان نگاه دارد و چون رفته بود باز آرد به علم و عمل». اساسا وظیفه پزشک هم این است که به مردم چگونگی درست زندگی کردن را بیاموزد و از نظر حکیم جرجانی اسباب تندرستی و بیماری در شش چیز دانسته شده است که به آن اسباب سته گفتند و عبارتند از:‌آب و هوا، خوردنی ها و آشامیدنی ها، خواب و بیداری، حرکت و ورزش، پاکسازی و دفع مواد زاید از بدن و اعراض و حالات روحی روانی، فلذا به مردم چگونگی حفظ تعادل این اسباب را می آموختند، جالب تر اینکه حتی پس از بروز بیماری، قدم اول درمان را «تدبیر» دانسته و تدبیر را دخل و تصرف در این اصول (سته ضروریه) تعریف کردند.
برخلاف آنچه که در طب رایج اصل بر درمان بیماری ها می باشد، طب ایرانی سلامت محور می باشد و آموزه های طب ایرانی مبتنی بر اصلاح سبک زندگی است و با التفات به ریشه دار بودن این آموزه ها در فرهنگ و باورهای مردم، قابلیت پذیرش بیشتری داشته و مقبول می باشند و دسترسی به خدمات آن نیز برای مردم آسان است، لذا همانگونه که مورد تاکید سازمان جهانی بهداشت است، ورود خدمات طب سنتی و آموزه های آن در نظام سلامت با هزینه کمتر و قدرت نفوذ بیشتر کمک زیادی به ارتقا سلامت جامعه می کند.
پیش نیاز اراپه خدمات بهداشتی درمانی بر پایه طب ایرانی، دسترسی به منابع معتبر و درک صحیح آنهاست. از این رو همکاران فرهیخته و دانش آموخته پزشکی ایرانی سرکار خانم ها دکتر نسرین بعیری، دکتر شهناز بهادری، دکتر جمیله مهدوی جعفری، دکتر راضیه نبی مبیدی و جناب آقای دکتر سید محمود فتاحی معصوم، برای تسهیل دسترسی محققان، دانش پژوهان و دست اندکاران عرصه سلامت به منابع غنی این مکتب طبی، در یک اقدام ارزشمند، علمی و مسوولانه، به گرداوری تدوین تصحیح و بازنویسی مباحث حفظ الصحه از کتاب معتبر طب نیاکان پرداختند که ضمن ستودن زحمات ارزشمند این عزیزان، امیدوارم متولیان سلامت برای نهادینه کردن تدابیر حفظ سلامتی و سبک زندگی سالم با آموزه های طب ایرانی و مبانی اسلامی در نظام سلامت، از این منابع غنی و ظرفیت اعتقادی و باورهای فرهنگی مردم بیش از پیش بهره ببرند.
اللهم وفقنا لما تحب و ترضی
دکتر محمد خدادوست

پیشگفتار
حفظ الصحه یا بهداشت (در حالت بهی نگاه داشتن)، از سوی سازمان بهداشت جهانی (OHW) در سال 2000 «تامین، حفظ و ارتقا سلامت» و در سال 2012 «زندگی سالم، طول عمر بیشتر» معرفی شده است و اهمیت آن برای انسان تا حدی است که در تعریف طب، حفظ تندرستی و سلامت را وظیفه اصلی حکیم و طبیب می دانستند و سپس به نقش پزشک در درمان بیماری ها می پرداختند، آنچنان که حکیم ابوعلی سینا در کتاب قانون، طب را دانشی می داند که در مرتبه اول عهده دار شناخت و نگهداری تندرستی موجود است ودر مرتبه بعد هنگام زوال سلامتی، باید آن را به انسان بازگرداند.
علم حفظ الصحه، علم و هنر پیشگیری از بیماری ها، طولانی تر کردن عمر و بالابردن سطح سلامتی است. علمی است که به وسیله آن صحت بدن در حالت اعتدال نگهداشته می شود تا از بیماری ها محفوظ بماند.
در منابع طب سنتی، مطالب حفظ الصحه و درمانی فراوانی جهت پژوهشگران وجود دارد. پیشینه تاریخی طب و داروسازی در ایران و وجود آثار ارزشمندی مانند قانون، ذخیره خوارزمشاهی و ... سبب شد که در سال های اخیر توجه بیشتری به این منابع شود. دسترسی و استفاده مناسب از این مطالب زمان زیادی را در بر می گیرد. با راه اندازی رشته طب سنتی و داروسازی سنتی در دانشگاه لزوم وجود منبع جامع و روان جهت مطالعه و دسترسی سریع تر دانشجویان این رشته به مطالب علمی، این گروه را بر آن داشت تا با بررسی اهم این کتب، مطالب مفید آن ها را در یک جا و در کنار یکدیگر جمع آوری نموده و مجموعه ذیل را به عنوان یک کتاب تدوین نماید.
در خرداد ماه سال 92 اولین جلسه گروه با حضور استاد آقای دکتر چوپانی برگزار شد و روش کار توسط ایشان تبیین شد. کتاب های حفظ الصحه ناصری، قانون فی الطب، خلاصه الحکمه و مفرح القلوب به عنوان شروع کار انتخاب شدند. هر یک از اعضا یک عنوان را به عهده گرفتند و فایل EndNote یکسان آماده شد و همه اعضا در رفرنس دهی از آن استفاده می کردند.
در شروع، تدبیر بارداری، تدبیر سفر، تدبیر پیران و تدبیر شیردهی به طور کامل از منابع استخراج و به عنوان بانک اطلاعات نگهداری شد. سپس مطالب همه منابع با فهرست بندی مناسب کنار هم قرار گرفت. بعد از تکمیل این قسمت توسط هر یک از اعضا هر فایل بین تمام اعضای گروه به صورت چرخشی اصلاح شد و سپس ۵ کتاب مهم دیگر به نام های ذخیره خوارزمشاهی، کامل الصناعه ، اکسیر اعظم، شرح الاسباب و حفظ الصحه ناصرالحکما اضافه شد و فایل EndNote مجدد تکمیل گردید و جهت رفرنس دهی در اختیار همه قرار گرفت. فایل ها با ۹ رفرنس کامل شد مجدد تحت اصلاح چرخشی توسطظ هر یک از اعضا قرار گرفت. بعد با همان منابع و با همان روش کارُ‌تدبیر فربهان، تدبیر جماع، تدبیر جوانان، تدبیر اطفال و تدبیر ابدان خارج از اعتدال انجام شد. هر دو هفته یک بار به طور منظم جلسات گروهی با حضور همه اعضا جهت تبادل نقطه نظرات و جابه جایی فایل ها و رفع سوالات برگزار می شد. این مرحله از کار در پایان اسفند 92 به اتمام رسید.
بعد از تعطیلات فروردین 93 روان خوانی انتهایی فایل ها به صورت جمعی و فشرده شروع شد و همه اعضای گروه به اتفاق یکدیگر، تمام فایل ها را مورد بررسی و اصلاح قرار دادند و در تاریخ سی تیر 93 کار به اتمام رسید. این کار تا قبل از روان خوانی نهایی ساعت ها وقت را به صورت انفرادی به خود اختصاص داد تا مطالب رفرنس ها در کنار هم و صحیح بیان شوند. در روان خوانی نهایی که لزوما می بایست به طور جمعی و در دانشگاه باشد، 52 جلسه برگزار گردید. برای مثال قابل ذکر است که گاها ۴ ساعت زمان صرف یک پاراگراف می شد تا از نظر مفهومی و روانی اصلاح شود. گاهی اوقات جلسات حتی ایام تعطیل رسمی را به خود اختصاص می داد و ۴ تا 10 ساعت به طول می انجامید. در مرحله بعد از تمام فایل ها پرینت تهیه شد و جهت مطالعه و اصلاح نهایی در اختیار اعضای گروه قرار گرفت و در نهایت اصلاحات و نقطه نظرات نهایی نیز اعمال شد. فایل نهایی جهت دریافت مجوز درسنامه تحویل وزارتخانه شد و طی مسیر داوری به عنوان کتاب کمک درسی مورد تایید قرار گرفت. پس از داوری و دریافت مجوز، کار وارد مرحله ویراستاری نهایی شامل ویراستاری ادبی و نگارشی و نیز طراحی نمودار و الگوریتم شد.
با تمام دقت هایی که سعی شده موشکافانه و با حساسیت خاصی در تدوین این اثر رعایت شود، قعاط عاری از عیب و ایراد نخواهد بود از خوانندگان ارجمند تقاضامندیم در جهت رفع کاستی و عیوب احتمالی، نقطه نظرات خود را مطرح فرمایند.

فهرست مطالب
فصل ۱ :‌ تدابیر ابدان خارج از اعتدال
فصل ۲ :‌ تدابیر جماع
فصل ۳ : تدابیر بارداری
فصل ۴ : شیردهی
فصل ۵ : تدابیر اطفال
فصل ۶ : تدابیر جوانان
فصل ۷ : تدابیر میانسالی و پیری
فصل ۸ :‌تدابیر فربهان
فصل ۹ : تدابیر هزال
فصل ۱۰ : تدابیر سفر

محصولات انتشارات موسسه فرهنگی - انتشاراتی دکتر احمدی قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book@

برای قیمت تماس بگیرید (66496367 - 021) شماره تلگرام 09037125318

طب سوزنی در سلامت باروری خانواده و درمان ناباروری (پیشگیری از دردهای زایمانی) - چاپ دوم (انتشارات تیمورزاده)


پزشكي، زنان، زايمان و نازايي، طب فيزيكي و توانبخشي

محصولات انتشارات تیمورزاده قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

7,500 تومان

مبانی طب سنتی و عصر اسلامی (انتشارات تیمورزاده)


پزشكي، طب جايگزين

محصولات انتشارات تیمورزاده قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

8,950 تومان

فیلتر بر اساس:

پاک کردن همه
Close
کمترین: 4,950 تومان بیشترین: 30,000 تومان
ريال4950 ريال30000
logo-samandehi
چنانچه موفق به پیدا کردن کتاب مورد نظر خود در سایت نشده و یا فرصت کافی جهت ثبت سفارش آنلاین را ندارید نگران نباشید با 66496367 – 66966968 – 021 تماس و یا در تلگرام به شماره 09037125318 پیام داده و ثبت سفارش نمایید.