Close
(0) محصول
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات فروشگاه
  Filters
  Preferences
  جستجوی پیشرفته
  خبرخوان

  وبلاگ

  0 📌 مهارت های تست زنی

   

  📌 شیوه صحیح تست زدن برای کنکور

  📌 تکنيک های تست‌ زنی

  شما در دوران تحصیل بارها و بارها تجربه كرده‌اید كه دانش‌آموزان موفق و حتی افراد متوسط در روزهای قبل از امتحان، سعی می‌كردند نمونه‌ای از سوالات سال‌های گذشته درس مربوط را به دست بیاورند و علاوه بر محک زدن خودشان، دید بهتری نسبت به نوع طرح سوال داشته باشند. بارم‌بندی‌ها، نوع طرح سوال و… را كشف كنند و با درك بهتر شرایط امتحان، در جلسه حاضر شوند. تست‌زنی هم با همین تئوری باید صورت پذیرد. دانش‌آموز و داوطلب باید از قبل بداند از مطالبی كه مطالعه كرده چه نوع سوالاتی امكان طرح شدن دارد. از هر موضوع چند سوال و با چه شیوه‌ای طرح می‌شود. این موارد علاوه بر آموزش و یادگیری سبب كاهش اضطراب هم می‌شود، چرا كه فرد از امتحان و آزمونی كه قرار است در آن شركت كند اطلاعات بیشتری كسب می‌نماید.

  برخی به اشتباه تصور می‌كنند تست زنی جدای از درس خواندن است و تست‌ زنی را به بعد از عید موكول می‌كنند. غافل از اینكه تست زدن، همانگونه كه گفتیم، مثل حل مثال و تمرین جزئی مهم از یادگیری است و نمی‌توان آن را به بعد از عید موكول كرد. لازم به یادآوری است كه فرصت بعد از عید ویژه دوره، مرور و تكمیل درس‌هاست و توان یادگیری افراد به اندازه قبل از عید نیست و تصور اینكه فردی بتواند تمام فعالیت‌های یادگیری از تست‌ها را به بعد از عید محول كند بسیار اشتباه و غیر قابل اجراست.

  با توجه به این که سوالات آزمون سراسری به صورت تستی و چهار گزینه ای هستند، لازم است تا داوطلبان در سال چهارم (پیش دانشگاهی) بیشتر به این گونه سوالات پاسخ دهند و مهارت های لازم را برای تست زدن به دست آورند.

  هر تست دارای چهار گزینه است و اگر ما مطالب را به خوبی خوانده باشیم میتوانیم جواب صحیح را بین این چهار گزینه پیدا کنیم ؛ بنابراین پیدا کردن جواب در سوالات تستی راحت تر از سوالات تشریحی است. اما به دلیل محدودیت وقت پاسخ دهی به هر سوال تستی ( ریاضی ۹۰ثانیه- شیمی ۶۰- فیزیک ۷۵- زیست شناسی ۴۲- ادبیات ۴۳- معارف ۴۱- زبان ۴۸) و با توجه به مفهومی بودن سوالات ، باید سرعت عمل مناسبی برای هر درس داشته باشید.

  به دلیل اهمیت زیادی که نحوه ی صحیح تست زنی در موفقیت شما در آزمون سراسری دارد و مشکل اغلب داوطلبان نیز میتواند باشد به طوری که داوطلب علی رغم آمادگی خوبی که با مطالعه و درس خواندن به دست آورده ، در تست زنی سوالات آزمون با مشکل مواجه شده و در همان ابتدا تمرکز و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و از پاسخ به سوالاتی که بلد هستن باز می مانند ، لازم دانستیم تا مراحل مختلف تست زنی و همچنین نکته های مهمی را در هر مرحله برای شما ذکر کنیم.

   

  Exam Clipart | Chadholtz

   

   

  📌 مراحل تست زنی:

  *تست آموزشی و تمرینی

  *تست ارزیابی

  *تست جمع بندی

  ۱- تست آموزشی

  این نوع تست زنی از مهمترین فعالیت ها و تمرین های آموزشی است که داوطلب میبایستی انجام دهد.

  سوالات تستی که یک دانش آموز پس از تمرین و یادگیری هر فصل یا بخش معینی برای مثال و تمرین بیشتر حل میکند، تست آموزشی است.

  این نوع تست ها معمولا به صورت طبقه بندی شده در کتاب های کمک آموزشی وجود دارد تا دانش آموز بتواند با ترتیب درست درس را یاد بگیرد و آنهارا در ذهن خود طبقه بندی کند.

   

  نکات و توصیه های مهم:

  • در حل تست‌های آموزشی نياز به درنظر گرفتن وقت و درصد نيست. صرفاً اين عمليات براي جاافتادن مفاهيم درسی است. يعنی هدف، سعی در رسيدن به پاسخ درست و درگير شدن با مفاهيم است.
  • حل تست‌های كنكور سال‌های اخیر، یعنی سال‌های ۸۵ به بعد مهم‌ترين سؤالاتی هستند كه بايد در مجموعه‌ تست‌های آموزشی قرار بگيرند. بنابراين بايد در مرحله‌ی اول يادگيری، از تست‌های كنكور سراسری سال‌های گذشته استفاده كرد و پس از اتمام آن‌ها به سراغ تست‌های تأليفی استاندارد شده رفت.
  • در مرحله‌ی اول تست‌ زنی پس از يادگيری بخشی از يک درس، نياز است تا يک به يک تست‌های آموزشی را پاسخ‌داده و پس از حل هر تست، جواب خود را با پاسخ‌نامه‌ی كتاب كمک آموزشی مقايسه كنید. اين كار باعث میشود تا آموزش پله به پله كامل شود. اما بعد از اين‌كه تست‌های اوليه را پاسخ دادید، می توانید در مراحل بعدی ۱۰ تا ۱۰ و يا ۲۰ تا ۲۰ تست‌ها را پاسخ ‌داده و بعد از آن تمام جواب‌های خود را با پاسخ‌نامه‌ی كتاب مطابقت دهيد.
  • در دروس اختصاصی با شروع مطالعه ‌ی هر مبحث جديد بايد مثال‌های جزوه و كتاب درسی را به‌همراه آن حل كنيد و پس از آن، تعدادی از مجموعه تست‌های همان فصل را از كتاب كمک آموزشي بزنيد؛ مثلاً اگر آن فصل ۱۵۰ تست دارد، ۳۰ تای آن را در مرحله‌ی اول (تست‌های اوليه پس از پاسخ به هر سؤال جواب خود را با پاسخ‌نامه تطبيق دهيد.) را بزنيد و بقيه‌ی تست‌ها را در روزهاي بعدی تقسيم كنيد.
  • در دروس عمومی به‌ غير از عربی پس از مطالعه‌ی عميق هر درس، حدود دو روز بعد از مطالعه تست بزنيد. در درس عربی لازم است كه بلافاصله بعد از مطالعه‌ی قواعد و ترجمه به تست آموزشی پاسخ دهيد و در همه‌ی تست‌های آن هر ۴ گزينه را بررسی كنيد.
  • حتماً پشت تست‌ها را علامت‌‌گذاری كنيد تا دفعه‌های بعد (تكرار تست‌ها) بدانيد كدام تست‌ها را بايد مجدداً پاسخ دهید. علامت‌هايی مانند ” ص: درست، غ: غلط، ن: نزده، !: نكته‌دار و …” مي تواند استفاده شود.

   

  ضمن خوش آمدگویی به شما دوستداران کتاب یادآور می شود در صورتی که کتاب مورد نیاز خود را در بانک کتاب 4030book.ir پیدا نکردید می توانید با شماره 66924511-021 تماس حاصل فرمایید