بانک کتاب - کتابفروشی - خرید کتاب
 
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
جستجو

جادو و جادوگری در داستان‌های کهن ایران (امیرارسلان نامدار و سمک عیار)(انتشارات نامک)

تولید کننده: نشر نامک
برای قیمت تماس بگیرید (66496367 - 021) شماره تلگرام 09037125318

جادو و جادوگری در داستان‌های کهن ایران (امیرارسلان نامدار و سمک عیار)

مشخصات محصولات
مؤلف کتاب: اشرف آراسته
سال چاپ کتاب: 1395
قطع کتاب: وزیری
صفحات کتاب: 150
نوع جلد کتاب: شومیز
شابک کتاب: 978-600-6721-55-2
نقد و بررسی خود را بنویسید بستن فرم نقد و بررسی
*
*
  • بد
  • عالی
*
*
*
*
مشتریانی که این کالا را خریدند، کالاهای زیر را نیز می خرند

انسان و اسطوره (انتشارات هیرمند)انسان و اسطوره
محصولات انتشارات هیرمند قابل تهيه در بانک کتاب و فروشگاه اينترنتي WWW.4030book.ir حامي ناشران ايراني در زمينه هاي کودک - نوجوان - دانشگاهي - عمومي - کمک آموزشي - مذهبي و تمامي زمينه ها مي باشد. کانال تلگرامي ما 4030book@

30,000 تومان

اسطوره و واقعیت - میرچا الیاده(بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه)


میرچاه الیاده (1907-1986)
اسطوره شناس و دین پژوه نامدار رومانیایی که از دانشگاه ها و مراکز علمی متعددی دکترای ا فتخاری دریافت کرد. کالج بوستون، کالج حقوقی سیل فیلادلفیا و دانشگاه سوربن و ...
از دیگر آثار او:
سیاحت معنوی، تاریخ تطبیقی تکنیک های یوگا، منشا عرفان هندی، تاریخ ادیان، شمنیزم، تصاویر و نمادها و ..
کتاب اسطوره و واقعیت - میرچاالیاده از انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه یکی از مهم‌ترین آثار میرچا الیاده، مورخ ادیان و اسطوره‌شناس است. کتاب با مطالعه اسطوره در جوامع ابتدایی آغاز می‌شود و اساطیر اقوامی را که نقش مهمی در تاریخ ایفا کرده‌اند بررسی می کند تا اسطوره را در زمینه اصلی اجتماعی – دینی‌اش قرار دهد. سپس به بررسی معناهای گوناگون واژه “اسطوره” در عهد باستان و جهان مسیحیت می‌پردازد تا اینکه نوعی افزایش و جوشش اندیشه اساطیری را در قرون وسطا به مشاهده می نشیند. همچنین به بررسی بعضی اشکال رفتار اساطیری در دنیای مدرن می‌پردازد که هنوز در برخی آفرینش های ادبی و نیز فرایند اسطوره‌سازی از شخصیت‌های ملی و چهره‌های مشهور از طریق رسانه‌های جمعی ادامه دارد.
9 فصل این کتاب عبارت‌اند از: ساختار اسطوره، قدرت جادویی و اعتبار “خاستگاه”، اساطیر و آیین‌های نوزایی، آخرت شناسی و کیهان‌زایی، می‌توان بر زبان غلبه کرد، اسطوره شناسی و هستی شناسی و تاریخ، اساطیر حافظه و فراموشی، عظمت و انحطاط اسطوره ها، بقایا و پوشش های اساطیر.
میرچا الیاده (Mircea Eliade ) سال ۱۹۰۷ در رومانی به دنیا آمد. در هفده سالگی زبان انگلیسی را فراگرفت و سپس آموختن زبان‌های ایتالیایی، عربی و فارسی را آغاز کرد. پس از دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه بخارست به هند عزیمت کرد و در دانشگاه کلکته به آموختن زبان سانسکریت و مطالعه آثار شرقی، دین‌شناسی و اسطوره مشغول شد. در آنجا مدرک دکترا گرفت و برای تدریس به دانشگاه سوربن دعوت شد. پس از آن در اغلب دانشگاه‌های اروپا به تدریس پرداخت و به دعوت یواخیم واخ، استاد دانشگاه شیکاگو، برای تدریس در بخش تاریخ ادیان به امریکا رفت. الیاده در سال ۱۹۸۶ درگذشت.
برخی دیگر از آثار او: سیاحت معنوی، تاریخ تطبیقی تکنیک های یوگا، منشا عرفان هندی، تاریخ ادیان، شمنیزم، تصاویر و نمادها و…

25,000 تومان

اسطوره و ادبیات( سمت)


اين كتاب مجموعه مقالات برگزيده سومين همايش «ادبيات تطبيقي» با عنوان «اسطوره و ادبيات» است که در تاریخ 23 و 24 اردیبهشت در دانشکده زبانهای خارجی دانشگاه تهران برگزار شد. امید است این مقالات موجب گسترش ادبیات تطبیقی و رشد روحیه پژوهش در این زمینه شود.

8,500 تومان

تاریخ ادیان ابتدایی و قدیم (انتشارات سمت) 912


تاریخ ادیان ابتدایی و قدیم (انتشارات سمت)

سخن سمت
یکی از اهداف مهم انقلاب فرهنگی، ایجاد دگرگونی اساسی در دروس علوم انسانی دانشگاه ها بوده است و این امر، مستلزم بازنگری منابع درسی موجود و تدوین منابع مبنایی و علمی معتبر و مستند با در نظر گرفتن دیدگاه های اسلامی در مبانی و مسائل این علوم است.
ستاد انقلاب فرهنگی در این زمینه گامهایی برداشته بود، اما اهمیت موضوع اقتضا می کرد که سازمانی مخصوص این کار تاسیس شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 63/12/7 تاسیس «سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها» را که به اختصار «سمت» نامیده می شود تصویب کرد.
بنابراین، هدف سازمان این است که با استمداد از عنایت خداوند و همت و همکاری دانشمندان و استادان متعهد و دلسوز، به مطالعات و تحقیقات لازم بپردازد و در هر کدام از رشته های علوم انسانی به تالیف و ترجمه منابع درسی اصلی، فرعی و جنبی اقدام کند.
دشواری چنین کاری بر دانشمندان و صاحب نظران پوشیده نیست و به همین جهت مرحله کمالمطلوب آن، باید به تدریج و پس از انتقادها و یادآوری های پیاپی ارباب نظر به دست آید و انتظار دارد که این بزرگواران از این همکاری دریغ نورزند.
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته های علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «انسان شناسی زیست» به ارزش 2 واحد تدوین شده است. امید است که علاوه بر جامعه دانشگاهی سایر علاقه مندان نیز از آن بهره مند شوند.
از استادان و صاحب نظران ارجمند تقاضا می شود با همکاری، راهنمایی و پیشنهادهای اصلاحی خود، این سازمان را در جهت اصلاح کتاب حاضر و تدوین دیگر آثار موردنیاز جامعه دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران یاری دهند.

فهرست مطالب
مقدمه
کتاب اول: ادیان ابتدایی
بخش اول: کلیات
فصل اولک خلاصه روش های سه گانه تحقیق (جامعه شناسی، روان شناسی، پدیده شناسی) در علم الادیان
فصل دوم: مفاهیم و اصطلاحات اصلی
بخش دوم: جان پرستی و تفاوت آن با طبیعت پرستی
فصل سوم: نظریه های سه گانه آنیمیسم
فصل چهارم: نظریه نیچریسم، مفاهیم اساسی ادیان ابتدایی (دین طبیعی)
بخش سوم: تو تم و تابو
فصل پنجم: تو تم پرستی (بن مایه اندیشه انسان ابتدایی)
فصل ششم: تاریخچه تحقیقات و نظریه های مکاتب درباه تو تمیسم
فصل هفتم: نظریه های مکاتب مردم شناسی درباره تو تمیسم ازآغاز تا قرن بیستم
فصل هشتم: نظریه جادویی تو تمیسم
کتاب دوم: ادیان باستان
بخش چهارم: مصر، بین النهرین، و یونان
فصل نهم: مصر باستان
فصل دهم: بابل باستان
فصل یازدهم: یونان باستان
کتابنامه

مقدمه
اگر یکی از تعریف های «مقدمه» را که اهل فن پذیرفته اند، در اینجا نقل کنیم از این قرار که:
مقدمه یعنی دریچه ای که دورنمای پژوهش نامه را به خواننده نشان می دهد، و او را برای مطالعه آ« آماده و راغب می گرداند، مشتمل است بر شرحی اجمالی درباره مسئله یا مسئله های مورد بحث، حدود و ارزش و کاستیهای پژوهشهایی که قبلاً در آن زمینه صورت گرفته اند، و نیز روشها و ملاک ها و مفهومهای تازهای که در پژوهش نامه به کار رفته اند».
آن گاه طبق آن تعریف، و درباره این کتاب چنین می نویسم که:
این کتاب، رگ و ریشه های ادیان ابتدایی جهان، و ادیان قدیم سه فرهنگ و تمدن باسانی - بین النهرین، مصر و یونان - را برای خواننده ارجمند بیان می دارد. برای آنکه خواننده ژرف تر و فراگیرتر بدان پی برد، روش تحقیق، مکاتب تحقیق، اصطلاحات و مفاهیم اساسی موضوع پژوهش نیز به دست داده شده است. مزید بر آن، از عکس ها و تصویرهای موجودات پرستیدنی و نقشه های جغرافیایی مناطق مورد بحث، استفاده شده است تا مطالب و موضوعات مربوط به آن بهتر و بیشتر فهمیده شود.
روش پژوهش در این کتاب با نگرش باستان شناسی، اسطوره شناسی، و فرهنگ شناسی توام است که از منابع معتبر مردم شناسی فرهنگی، روان شناسی اجتماعی، و پدیده شناسی برای این کار استفاده شده است. خاستگاه دین را دانشمندان دین شناس به تفاوت، فتی شیسم، نیچریسم، آنیمیسم، یا تو تمیسم می دانند. این خاستگاهها همه مورد بحث و بررسی تحلیلی قرار گرفته و انتقادات وارد بر آنها در متن کتاب آورده شده است.
مزید بر اینها، با الهام از روش جدید و موفق واخ آلمانی که پژوهشگری نواندیش در تاریخ ادیان، جامعه شناسی دین و علم تطبیق ادیان است، مطالب مبسوطی در فصل روشهای تحقیق این کتاب آورده شده که ذهنیت بی طرف، جامع نگر، علمی اندیش، و منصفانه ای را به انسان مطالعه گر می دهد تا در دین پژوهشی یک سو کشی نکند و به بیراهه نرود.
آشوب کنونی جهان به دلیل زندگی ماشینی و زرق و برق ظواهر زندگی، و رویگردانی از علوم انسانی و مکاتب انسان سازی چون ادیان و اخلاق پیش آمده است به طوری که آینده نومید کننده ای را نشان می دهد. پرداختن به مادیات، و غفلت از معنویات، رفته رفته انسان ها را از درون پوک و پوچ و توخالی می کندو. اینها نه به معنی قبول خرافات و موهومات است. دین و اخلاق پاسخ گوی نیازهای فردی و اجتماعی انسان، و عرفان مصفا کننده روح بشری، لزوماً با خرافات و موهومات گره نخورده و یکی نیست. اینها و انصاف و مدارا با همه ادیان و مذاهب، در روشهای تحقیق این کتاب به دیده گرفته شده تا به سهم خود دین اخلاقیو وظیفه عالی انسانی خود را به جای آورده باشد، زیرا این کتاب در عین حال که درسی و دانشگاهی است، مخالف براندازی دین و اخلاق و عرفان است.
نکته قابل ذکر دیگر آنکه کتابهایی که در موضوعات دینی باشد، زیاد نوشته شده، ولی کتابی که طبق طرح مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و برابر برنامه درسی و سرفصل دروس دانشگاهی تدوین شده باشد تا به حال نوشته نشده است. این کتاب که با همت و مساعدت «سمت» تهیه و تدوین شده چنان نیازی را برای دوره های لیسانس و فوق لیسانس و دکتری بر می آورد، به ویژه که با استنا به یش از یک صد و سی کتاب تخصصی فارسی و انگلیسی رشته مربوط نگارش یافته است. با این همه، اگر نواقصی در آن باشد، که البته هست، استدعا می شود به چشم اغماض ننگریسته، تذکر داده شود تا در چاپهای آتی رعایت و موجب امتنان شود.
به طوری که ملاحظه می شود این تالیف، دو کتاب در یک جلد است - جلد اول، ادیان ابتدایی جهان و جلد دوم ادیان باستانی سه کشور بین النهرین و مصر و یونان که در حد مجاز و مصوب شورای برنامه ریزی ستاد انقلاب فرهنگی کشور برای تدریس در دانشگاههاست.
در پایان، اخلاقً وظیفه خود می دانم از مسئولان محترم «سمت» به ویژه خانم دکتر ملیحه صابری، آقایان دکتر احمد احمدی و دکتر سید طه مرقاتی و همچنین از کارکنان آقای عبدالرضا حسنی، خانم فرخنده نوبختی و خانم آفاق عابدینی که هر یک به نوعی در کار این تالیف دخیل بوده اند سپاسگزاری کنم.
جمشید آزادگان
دانشگاه شهید بهشتی 1384

اين كتاب براي دانشجويان رشته الهيات (اديان و عرفان) در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد به عنوان منبع اصلي درس «اديان ابتدايي و قديم» تدوين شده است. در ضمن مي‌تواند در رشته علوم اجتماعي (مردم‌شناسي) براي درس «مردم‌شناسي فرهنگي» مورد استفاده قرار گيرد.

محصولات انتشارات سمت قابل تهیه در بانک کتاب و فروشگاه اینترنتی WWW.4030book.ir حامی ناشران ایرانی در زمینه های کودک - نوجوان - دانشگاهی - عمومی - کمک آموزشی - مذهبی و تمامی زمینه ها می باشد.
کانال تلگرامی ما p4030book.ir@

7,000 تومان
logo-samandehi
چنانچه موفق به پیدا کردن کتاب مورد نظر خود در سایت نشده و یا فرصت کافی جهت ثبت سفارش آنلاین را ندارید نگران نباشید با 66496367 – 66966968 – 021 تماس و یا در تلگرام به شماره 09037125318 پیام داده و ثبت سفارش نمایید.